Borsa İşlemleri Nerede Yapılır?

Birikimleriniz var ve değerlendirmek istiyorsunuz. Bu kapsamda size en iyi imkanları sunan borsalarda alım – satım işlemi yaparak, yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Biliyorsunuz ki ülkemiz borsası yasaldır. Bu yüzden işlemlerinizi güvenilir ortamlarda gerçekleştirirsiniz. Piyasada, ticarete konu olan çeşitli emtialar, tüm para birimleri, hisse senetleri ve borsa endeksleri gibi çok sayıda yatırım enstrümanları bulunmaktadır. Bu enstrümanların ticareti online platformlar üzerinden gerçekleşmektedir. Borsalar kendine özgü kuralları ve standartları olan piyasadır. Bu yüzden, hangi borsada yatırım yapacaksanız özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekir. İşlemlerinizi aracı kurumları vasıtasıyla gerçekleştirirsiniz. Kurumunuza emirlerinizi sözlü veya yazılı bir şekilde ulaştırdığınızda, verdiğiniz talimatları borsaya uygun hale getirerek internet aracılığıyla piyasaya iletir. Arz ve talep birbirini karşıladığında işleminiz otomatik olarak kapatılır. Örnek vermek gerekirse;

Siz x şirketinin hisse senedine yatırım yapmak istediğinizi varsayalım. Talebinizin gerçekleşmesi için karşı taraftaki yatırımcının senedini satışa çıkarması gerekmektedir. Borsanın işleyişi böyledir. Alım işlemi yapıldığında talep emri, satış işlemi yapıldığında da arz emri verilir. Bu emirler elektronik ortamlarda birbirleri ile karşılaşır, fiyatlar uyuştuğunda her iki tarafında işlemleri gerçekleştirilir. Birkaç gün sonra senedini satmak isteyen payını, almak isteyende parasını karşı tarafa aktarır.

Borsada Başarılı İşlemler Nasıl Yapılır?
Öğrenmek için Tıklayın!

Arz ve talep seans saatleri aralığında eşleşmediğinde işleminiz otomatik olarak kapatılır. Ertesi günde emrinizin devam etmesini istiyorsanız, tekrardan emir vermeniz gerekir. Borsa işlemlerinizi lot üzerinden açarsınız. Hisse senedi işlemlerinde için 100 ve 100’ün katları üzerinden alım – satım yapılır. Böylece, küsuratlı sonuçların çıkması önlenir. Birinci seans sonunda en yüksek ve en düşük fiyat aralığı belirlenir. Araçlar üzerinde çok fazla dalgalanma olmaması için, en yüksek fiyatın en fazla %10 marjlık işlem açılır.

Eskiden yatırım işlemleri borsa binalarında yapılmaktaydı. Bu yatırımcıların birbirlerini etkilemelerine yanlış işlem yapmalarına sebep olmaktaydı. Aynı zamanda vakit kaybettirmekteydi. Şuan bütün emirlerin internet üzerinden verilmesi ile birlikte yatırımcılara kolaylık sağlanmıştır. Özellikle ülkelerde meydana gelen olayların takibi internet üzerinden hızlı ve etkili bir biçimde yapılmaktadır. Avantajlı pozisyonları kaçırmamanız için, borsa takibi yapmanız şarttır.

İnternetten borsa işlemleri fiziki ve fiziki olmayan şekillerde yapılmaktadır. Temel amaç alım – satım farkından kazanç sağlamaktır. Bu yüzden yatırımcılar, düşük fiyattan alım, yüksek fiyattan satım politikası ile işlem yapmaktadır. Fakat yatırımcıların düştüğü en büyük hata yatırım araçlarının fiyatı düştüğünde alım yapmalarıdır. Oysaki gelecekte değerlenecek araçlardan yüksek kazanç elde edilmektedir. Borsa analizleri ile oluşması beklenen fiyatlar ve riskler önceden tahmin edilebilmektedir.

Sonuç olarak, borsanın yasal hale gelmesi ile birikimlerinizi güvenilir bir şekilde değerlendirebilirsiniz. İşlemler online platformlar üzerinden aracı kurumları aracılığıyla yapılır. Doğru zamanlama ile doğru işlemler yapabilmeniz için, piyasayı çok iyi bilmeniz gerekir. Finans konuları hakkında bilginiz yok fakat sermayeniz var ve değerlendirmek istiyorsanız; aracı kurumlarının borsa eğitimlerinden yararlanmalısınız. Böylece piyasayı kapsamlı olarak anlayabilirsiniz. Aynı zamanda geliştirilmiş sanal borsa oyunları ve demo hesapların yardımıyla kısa sürede tecrübe sahibi olabilirsiniz. Zaman geçtikçe profesyonel yatırımcılar gibi oluşacak risklerin önüne geçebilir, kazandığınız paralarla hayallerinize kavuşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir