Borsa Tecrübesi Nasıl Kazanılır?

Günümüzün en büyük sorunu ve ihtiyacı paradır. Borsada başarı kazanmış yatırımcıları haberlerde gördüğünüzde, aklımıza bu başarıyı bizimde yakalayabileceğimiz gelir. Hemen internetten borsa hakkında araştırma yapmaya başlarız. Genellikle, borsada kazanan yatırımcıların taktiklerini ararız. Herkes para kazanmak ister, bu yüzden hiç kimse bulduğu bir taktiği diğer yatırımcılarla paylaşmak istemez. Başarıyı sağlamak için, asıl olan piyasa bilgisi ve deneyimidir.

Borsada Alım – Satım Nasıl Yapılır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Borsalar genellikle hisse senetleri ile anılsa da senetlerin dışında, ticarete konu olan emtialar, borsa endeksleri ve dövizler, piyasanın yatırım araçlarıdır. Bu araçların alım – satım işlemleri yapılarak, arasındaki farktan kazanç elde edilir. Fakat, borsa araçlarının fiyatları anlık olarak dalgalanmaktadır. Yani, en üst noktalara varan fiyatlar, ani değişmelere uğrayarak sert düşüş yaşayabilmektedir. Bu yüzden, araçların özelliklerini ve fiyatlarına etki eden unsurları çok iyi bilmeniz gerekir.

Fiyat oluşumları denilince akıllara, temel ve teknik analiz yöntemleri gelmektedir. Temel analizde, yatırım araçlarının fiyatlarını etkileyecek unsurlar belirlenir. Ülkemizde hükümetin kurulamaması, ekonomimizin kötüye gitmesi araçların fiyatlarına etki etmektedir. Tüm dünya ülkelerinin yaşamış olduğu en küçük olaylardan bile etkilenmektedir. Değişimlerin nedenini anlayabilmeniz için, gündem haberlerini sürekli takip etmeniz gerekir. Borsa analizleri ile avantajlı pozisyonları yakalayabilirsiniz.

Teknik analiz yönteminde, yatırım araçlarının geçmiş ve bugünkü fiyatlar baz alınarak, (haftalık, aylık, yıllık) grafik oluşturulur. Destek ve direnç noktaları belirlenir, buna göre kırılma noktaları tayin edilir. Fiyatın hangi seviyelere kadar inip çıkacağı tespit edilir. Beklentinizi karşılayacak zaman aralığında, yatırım işlemlerinizi yapabilirsiniz. İki analiz yöntemi birbiri ile bağıntılıdır. Bu yüzden, beraber kullanılması gerekir. Tek başına kullanılan yöntem genellikle doğru sonuç vermemektedir.

Tabi ki bu yöntemleri doğru uygulayabilmeniz için, belli bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekir. Aracı kurumların ücretli veya ücretsiz eğitimlerinden faydalanarak, borsayı en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. Kendinize ait strateji geliştirene kadar, belli bir ücret karşılığında yatırım danışmanları ile çalışabilirsiniz. Bu sizin alt yapınızın oluşmasını sağlayacaktır. Ayrıca, edindiğiniz bilgileri pratik hale getirmeniz için, demo hesap uygulaması geliştirilmiştir.

Borsa Takibi Nasıl Yapılır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Bu hesap deneme hesabıdır ve içinde sanal para yüklüdür. Gerçek hesabın işleyiş biçimi ile aynıdır. Alım – satım işlemlerinizi, gerçek veriler üzerinden gerçekleştirirsiniz. Bu yüzden, analiz tekniklerin nasıl kullanılması ve yorumlanması gerektiğini öğrenmelisiniz. Takıldığınız yerlerde uzmanların yardımına başvurabilirsiniz. Gelecekte değerlenecek araçlara yatırım yapmalısınız. Fiyatı düşen araçlara hemen alım yönünde emir vermemelisiniz. Analiz tekniklerini aracın üzerinde uygulamalısınız.

Demo hesap ile kısa sürede tecrübe kazanabilirsiniz. Yalnız, yaptığınız hataların farkına varmalı bu hatalardan ders çıkarmanız gerekir. Deneme hesabında zarar veya kâr etseniz hiç bir önemi yoktur. Gerçek hesabınızda yatırımlarınızı biriktirdiğiniz paralarla yaparsınız bu yüzden işlemlerinizde dikkat etmeniz gerekir. Çünkü, kâr ettiğinizde paranız direkt hesabınıza yatırılırken, zarar durumunda hemen paranız hesabınızdan çekilir. İyi bir bilgi birikimi ve deneyimi ile borsadan yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir