Borsada Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Birikimlerinizi değerlendirerek kazanç elde etmeyi düşündüğünüz borsa piyasasında, başarılı olmak için izlemeniz gereken bazı yollar bulunmaktadır. Birçok değişken üzerine kurulu olan borsa piyasasında her şeyden önce bu değişkenler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu nedenle de öncelikle borsa bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

Borsadan zengin olmak yalnızca filmlere özgü olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü borsada yaptıkları başarılı işlemler sonucunda servetine servet katan birçok kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin genel olarak ortak noktalarına bakıldığında ise gerçekten tecrübeli kişiler oldukları görülmektedir. Piyasalar hakkında yapmış oldukları yorumlar hemen herkes tarafından dikkate alınmaktadır. Sizde edindiğiniz bilgi birikimi ve kazandığınız tecrübe ile bu kişiler kadar isabetli kararlara sahip olabilirsiniz.

Bilgi ve Deneyim Kazanın!

Borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmak isteyen kişiler günümüzde internetin sunmuş olduğu olanak ve kolaylıklardan faydalanabilir. Gerek aracı kurumlar tarafından sunulan eğitim olanaklarından gerekse edinmek istediğiniz bilgi hakkındaki sayısız kaynaktan faydalanarak piyasa hakkında bilgilere kısa sürede istediğiniz yer ve zamanda ulaşabilirsiniz. Borsa eğitimi hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Piyasanın nasıl işlediği, nasıl kazanç elde edildiği, dikkat edilmesi gereken noktaların neler olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda bu konularda deneyim de kazanmanız gerekmektedir. Bu deneyimi kazanmak için günümüzde demo hesap denilen olanaklar bulunmaktadır. Demo hesaplarda sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yaparsınız ve bu sayede nasıl işlemler yaptığınızda kazandığınız, kaybettiğinizi, riskin arttığını veya azaldığını uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz.

İşlem Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem yapmaya başladıktan sonra ise bir pozisyonu oluşturmadan önce risklerinizi belirleyin. Küçük miktarlarla yatırım yapmaya başlayın ve deneyiminiz arttıkça bu miktarı arttırın. Çünkü borsada gerçekleştireceğiniz işlemler de henüz tam olarak deneyiminiz olmadığı için kayıplar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle hem küçük miktarlarla yatırım yapın hem de risklerinizi değerlendirin ve sınırlandırın.

Yatırım işlemlerinizi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de kesinlikle piyasa takibi yapmanızdır. Portföyünüzde bulunan yatırım araçlarının üzerine etkili olan ve piyasada dalgalanmaya neden olan faktörleri bilin ve takibini yapın. Bu faktörlerde meydana gelen değişiklikler sonucunda fiyatların ne yönde etkileneceklerini bilin ve yorum yapın.

Günümüzde piyasa takibini gerçekleştirmeniz için birçok araç bulunmaktadır. Bilgisayarınız üzerinden istediğiniz zaman dünyada meydana gelen olayları takip edebilirsiniz. Aynı zamanda akıllı telefon ve tabletinize yükleyebileceğiniz uygulamalar ile de istediğiniz zaman portföyünüzü yanınızda taşıyabilirsiniz ve piyasada meydana gelen değişikliklere göre yönlendirebilirsiniz.

Başarılı olmak için dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de kendi stratejileriniz ile işlem yapmaktır. Borsadan almış olduğunuz duyumlar veya çoğunluğun almış olduğu kararlar sizi kaybetmeye götürecektir. Kendi yeteneklerinizi bilin ve buna uygun borsa stratejileri geliştirin. Bilindiği gibi borsa yapısı gereği spekülasyon ve manipülasyona açık olan piyasalardır. Bu amaçlarla da piyasada asılsız tüyolar dolanmaktadır ve bu tüyolara itibar etmek sizi kaybetmeye götürecektir.

Borsada yaptığınız her işlemden, aldığınız her emirden emin olmalısınız. Eğer bir işleme başlarken aklınızda soru işaretleri varsa o işlemde başarılı olmanız mümkün değildir. İçinde bulunduğunuz trendi iyi bir şekilde analiz edin ve doğru öngörülere sahip olun. Fiyatların tepe ve dip noktalarını iyi bir şekilde belirleyin. Bu noktalarda işlem yapmayın.

Portföy Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Portföyünüzü doğru bir şekilde oluşturmanız sizi kolay ve stressiz bir yoldan başarıya götürecektir. Borsa beklentilerinizi iyi bir şekilde bilmeniz ve buna en uygun yatırım araçlarından oluşan bir portföy oluşturmanız gerekmektedir. Aynı zamanda portföyünüzü tek türden bir yatırım aracı ile doldurmak yerine farklı yatırım araçlarından oluşan bir portföy oluşturun. Bu sayede risk dağılımını da doğru bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Bir hisse senedine yatırım yapmak istiyorsanız, bu hisse senedini seçerken öncelikle ait olduğu sektörü ve şirketleri analiz edin. Gelecekte popüler olacak olan sektörler ve değerlenecek şirketlerden yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Aynı zamanda uzun vadeli olarak yatırım yapmak borsada daha yüksek kazançların elde edilmesini sağlayacaktır.

Dikkat etmeniz gereken en genel konuları bu şekilde kısaca sıralandırabiliriz. Borsa hakkında bilgi ve deneyim kazandıkça sizi başarıya nasıl bir yolun götüreceğinize kendinize en uygun şekilde yanıt bulacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir