Borsada Kazanmanın Püf Noktaları

Borsa; hisse senedi, tahvil, bono, çeşitli emtialar, döviz ve borsa endekslerinin alım satım işleminin yapıldığı kurumsal piyasadır. Biliyorsunuz ki borsanın kendine özgü kuralları vardır ve bu yüzden kurumsaldır. Birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz bu piyasa; SPK’nın denetimine tabii tutulduğu için işlemlerinizi güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Peki, borsada kazanmanın püf noktaları nelerdir, birlikte bakalım:

Borsa Piyasasının Özelliklerini Bilmelisiniz

Kazanmak için altın kural; piyasayı, işleyişini, yatırım enstrümanların özelliklerini, piyasayı ve enstrümanları etkileyen fiyat faktörlerini çok iyi bilmeniz gerekir. Bu bilgilere aracı kurum ve kuruluşların internet sayfalarını takip ederek, ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Analiz tekniklerini öğrenmelisiniz ve kendinize bir strateji geliştirmelisiniz. Örneğin, eğitim hayatınızı hatırlayın, biliyorsunuz ki herkesin kendine özgü ders çalışma stili vardır. Biri yazarak, diğeri okuyarak, öteki ezberleyerek, öbürü müzik eşliğinde çalışarak derslerini kolay bir şekilde geçmişlerdir.

Yani, herkesin tekniği farklıdır. Borsada yatırım yaparken bir başkasının taktiğinden etkilenmemeniz gerekir, yoksa kaybedersiniz. Bu yüzden piyasayı çok iyi bilip, kendinize yatırım stratejisi geliştirmelisiniz. Piyasayı oyun olarak görmeyin, birikimlerinizi yatırım araçlarına yatırarak, para kazanmaya çalışıyorsunuz. Alım satım emirleri ne zaman verilir, yatırım araçları ne zaman değerlenir, piyasa trendi ne yönde şekil alır, gelecekte oluşacak fiyatlara etki eden faktörler nelerdir bunları çok iyi bilmeniz gerekir. Anlık piyasa takibi çok önemlidir. Borsa seans saatlerinin kısıtlı olması nedeni ile 1 saniyelik gecikmelerinizde avantajlı pozisyonları kaçırabilirsiniz.

Psikolojinizi Hazırlamalısınız

Borsa oyun olmadığı için zor süreç sizi bekliyor, ama bu sizi yıldırmasın; biliyorsunuz ki para kazanmak kolay değildir. Kazanmak ve kaybetmenin bir arada baş gösterdiği piyasada, bu ihtimalleri göze alarak borsaya girmelisiniz. Bu yüzden borsaya yatıracağınız miktarı belirlemelisiniz. Size lazım olmayacak miktarla piyasaya giriş yapmalısınız. Borsa kısa vadede kazandırır; fakat risklidir, piyasaya yeni giren yatırımcılar hızla yükselmek ister ve spekülasyona inanırsanız, birikimlerinizi sıfırlayabilirsiniz. O yüzden dikkatli olmanız gerekir.

Borsada uzun vadede kazanmak, daha sağlıklı olacaktır. Piyasada; motivasyonunuzu yüksek tutmalı ve stresten uzak durmalısınız. Dalgalanmaların görüldüğü zamanlarda panik olmamalı ve diğer yatırımcıların söylentilerine kulak asmamalısınız. Sabırlı ve istikrarlı bir şekilde yükselmeyi hedeflemelisiniz.

Borsada Portföy Oluşturulması

Borsadan beklentileriniz nelerdir, belirlemelisiniz. İşlemlerinizi, beklentileriniz doğrultusunda gerçekleştirmelisiniz. Bilgileriniz kesinlikle tam olmalıdır. Dalgalanmalara etki eden faktörleri çok iyi bilmelisiniz. Yatırım araçlarını çok iyi tanımalı ve beklentileriniz doğrultusunda portföyünüzü oluşturmalısınız. Riskleri minimize etmek adına portföyünüzü çeşitlendirmelisiniz. Böylece, bir yatırım aracınızın değeri düşerken diğerinin yükselmesi zarar oluşumunu önlemiş olur.

Kendinize Özgü Yatırım Stratejileri Belirlemelisiniz

Borsanın manipülasyona ve spekülasyona açık bir piyasa olduğunu biliyoruz. Bu yüzden diğer yatırımcıların kararlarından etkilenmemelisiniz. Beklentileriniz doğrultusunda, kendinize bir hedef belirleyip, o hedeften şaşmamalısınız. Kendi yolunuzu bildikten sonra; piyasada oluşacak söylentiler sizi ve stratejilerinizi etkilemeyecektir.

Anlık Piyasa Takibi Yapmalısınız

Borsada avantajlı pozisyonları kaçırmamak için, anlık piyasa takibi yapmalısınız. Biraz zorlanabilirsiniz, çünkü piyasa, çok fazla yatırım aracına sahiptir. Yatırım enstrümanlarının yanı sıra, ülkelerin ekonomisi ve siyaset politikaları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Borsa takibi nasıl yapılır, dediğinizi duyar gibiyim. Birçok haber sitelerinden anlık olarak takip yapabilirsiniz.

Borsada oluşan anlık fiyat değişimlerini bu sayede tahmin edebilirsiniz. Gelecekteki fiyat değişimlerini doğru tahmin ettiğinizde, oluşacak risklerden korunmuş olursunuz. Zaten borsa piyasasında yer alan bireyin; bir gözü dünya gündem haberlerindedir, bir gözü de anlık değişen fiyatlanmaların üzerindedir.

Analiz Tekniklerini Bilmelisiniz ve Yorumlayabilmelisiniz

İşlem platformu üzerinde kullanılan analiz tekniklerine, yatırım aracınızın üzerinde uygulayarak, oluşan grafiği yorumlayabilmelisiniz. Bu sayede, gelecekte oluşacak fiyatlanmaları tahmin edebilirsiniz. Grafiği oluşturmak için, tepe ve dip noktalarını belirlemeniz yeterli olacaktır. Grafik kendi kendine oluşmaktadır. Uzmanların söylediğine göre bir insan yaşamı boyunca en fazla 2 kere tepe noktasından alım satım yapabilir. Ama siz yine de tepe ve dip noktalarından alım satım yapmaktan kaçınmalısınız. Bu noktalarda işlem yapmak çok risklidir, analizlerinizi doğru yapmadığınız zaman çok büyük kayıplar verebilirsiniz.

Piyasada Bulunan Sektör ve Şirketleri Tanımalısınız

Borsada hisse senetleri ile işlem yapmak istiyorsanız, ilk yapmanız gerek şey; şirket ve sektör araştırması olacaktır. Şirketin seçimi şu yönden önemlidir; şirketin değeri ne kadar artarsa, sizinde hisse senedinizin değeri o kadar artacaktır. Bu yüzden alt yapısı sağlam olan şirketleri seçmeniz tavsiye edilir. Hisse senedi nasıl alınır, nasıl satılır, bilginizin olması gerekir. Hamiline yazılı senetler borsada işlem görürler. Bu senetlerin, işlem görebilmeleri için, borsaya kayıt (kote) olması gerekir.

Sektör seçiminde dikkat etmeniz gereken ise, seçtiğiniz sektörün gelecekte önünün açık olmasıdır. Örneğin, Teknoloji sektörünün devi haline gelen Google şirketinin, büyüyeceğini düşünen yatırımcılar, Google’ın hisse senetlerini alarak kazanç elde etmişlerdir.Ayrıca dönem sonunda hisseniz oranında, şirketin temettü dağıtımlarından da kazanç elde edebilirsiniz.

Kazanç Sağlamak İçin Zamanlamanız Doğru Olması Gerekir

Piyasaya yeni girenlerin en merak ettiği sorudur. Alım satım ne zaman yapılmalıdır? Anlık değişen fiyat seviyeleri yüzünden, kimse bu soruya net bir cevap veremez. O yüzden en doğru zamanı, kendinize ve beklentilerinize göre belirlemeniz gerekir. Herkesin beklentisi farklıdır ve beklentilerine göre işlem yaparlar. Bu nedenle, piyasa trendlerini takip etmeli ve yorumlamalısınız. Böylece gelecekte oluşacak fiyat seviyelerini tahmin ederek, işlemlerinizde kazanç elde etmeniz an meselesidir.

Önemli olan piyasayı bilmek ve analiz yapabilmektir. Oluşan fiyat seviyelerinde, destek ve direnç noktalarını, analizleriniz sonucu; belirlemeye çalışmalısınız. Uzmanlar, destek ve direnç noktalarında alım satım işleminin, risk içerdiğini söylerler. O yüzden bu noktalarda işlem yapmaktan kaçının.

Tecrübe Kazanmalısınız

Borsada düzenli kazanç elde etmek için; önce piyasayı çok iyi bilmeniz, daha sonrada tecrübe kazanmanız gerekir. Tanınmış şirketlerin, hisse senetlerini alıp satarak tecrübe sahibi olabilirsiniz. Ters giden durumlarda, kaybettiğiniz miktarı kazanmak için çabalamayın. Biraz dinlenin, o arada piyasanın durumunu izleyin. Nerede yanlış yaptığınızın farkına varın. Böylece, daha doğru kararlar vermeye başlayacaksınız.

Kendi stratejinizi belirlemelisiniz ve kulaktan dolma bilgilere inanmamalısınız. Bu kişiler spekülasyoncu olabilir ve size yanlış pozisyonlar aldırıp, zarar ettirebilir. Alım satım işlemlerinizde kısıtlı seans sürelerinde karar vermemelisiniz, seans sonunda oluşan fiyatları görerek, diğer seansta kararınızı doğru şekilde verebilirsiniz. Tecrübe sahibi oldukça kendinize güveniniz artacaktır.

Sonuç olarak, önce piyasa şartları için; psikolojinizi hazırlamalısınız ve kendinize güvenmelisiniz. Daha sonra, piyasayı çok iyi bilmeniz gerekir. Yatırım danışmanlığı alarak analiz tekniklerini öğrenmeli ve grafiklerin nasıl yorumlanması gerektiğini bilmelisiniz. Bütün bunları bildikten sonra kazanmak için, tek şart tecrübedir. Borsada tecrübe kazanmış insanlarla konuşabilirsiniz, fikir alabilirsiniz ama onların yaptığı işlemlerin aynısını yapmayın. Çünkü herkesin beklentisi farklıdır. Sizde kendi beklentileriniz doğrultusunda, kendinize bir hedef belirleyin ve o yoldan şaşmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir