Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Uzun vadede birikimlerinizi nasıl arttıracağınızı düşünüyorsanız kesinlikle doğru yoldasınız. Kısaca borsayı şu şekilde tanımlayabiliriz. Ticari alım-satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasadır. Yatırım alanlarına bakacak olursak; hisse senedi, bono, tahvil, döviz ve altın, petrol gibi emtialardan oluşan zengin bir alana sahiptir. Tüm bu yatırım araçlarından istediğinize yatırım yapmak için bir portföy oluşturmanız yeterlidir. Çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmak hem risklerinizi azaltacak hem de daha iyi bir gelir elde etmenizi sağlayacaktır. Borsaya giriş yapmadan önce piyasayı, işleyişini, yatırım alanlarını ve hangi faktörlerden etkilendiklerini çok iyi bilmeniz gerekir. Teorik bilgilerinizi, pratiklik kazanarak analiz etmeniz ve kendinize göre strateji geliştirmeniz gerekir. Hatalarımızdan ders alarak, doğru yolu buluruz değil mi?

İlk etapta tanımadığınız bir piyasa olduğu için istemediğiniz sonuçlar ortaya çıkabilir, siz neden hata yaptığınızın farkında olursanız bir daha o hataya düşmezsiniz. Ekonomi kitaplarını okuyarak, internetten araştırma yaparak ve aracı kurumun size yönlendirmiş olduğu uzmanlardan yardım alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Günümüzün en büyük ihtiyaçlarından olan parayı, borsada nasıl kazanabiliriz ona bakalım:

Borsada para kazanmak için yukarıda da bahsettiğim gibi piyasaya hakim olmanız gerekiyor. Yatırımcılar uzun vadede daha çok kazanç elde ediyorlar, kısa vadede yapılan işlemler riskli olduğu için genelde uzmanlaşmış kişiler tarafından kullanılıyor. Yatırıma yeni başlayanlar için borsada uzun vadede kazanmak en mantıklısıdır.

Demo hesabınızdan sanal para ile çok rahat tecrübe kazanabilirsiniz. Borsaya girerken kısa vadede ihtiyacınıza yaramayacak bir miktarda girmenizde yarar var. Paranızı yatırdıktan sonra, deneyimli birisiyle konuştuğunuz zaman size ”yatırdığınız parayı unutmanızı” söyleyecektir.

Örneğin hisse senedi satın almak istiyorsunuz. Öncelikle hangi yatırım aracına edesiniz ki para kazanasınız! Yatırım alanınıza karar verdikten sonra hangi şirketin hisse senedine ortak olacaksınız ona karar vermelisiniz. Şirketi seçerken köklü ve geleceğini parlak gördüğünüz şirkete yatırım yapmanız daha karlı olacaktır. Adını sanını duymadığınız bir şirketin hisselerine ortak olursanız, büyük bir risk almış olursunuz. Hisse senedi nasıl alınır, satılır öğrenmek için tıklayın.

Borsa İstanbul 100 endeksinde yer alan şirketlerin hisse senetlerine uzun vadede yatırım yapabilirsiniz. Uzmanların yardımıyla portföyünüzü oluşturup, şirketin değer kazançlarından ve dönem sonu kâr payı dağıtımlarından kazanç elde etmiş olursunuz. Uzmanların görüşlerine göre elde ettiğiniz kâr payı kazancınızla tekrar hisse senedi alarak daha fazla kazanabilirsiniz. Bu konuda uzmanınıza danışarak yardım alabilirsiniz.

Riski azaltmak için farklı alanlara yatırım yapabilirsiniz. Örneğin aldığınız hisse senetlerinin değeri düştü, diğer taraftan altına yatırım yapmıştınız fiyatı yükseldiğini varsayarsak, çok fazla zarar etmeden kurtulursunuz. Borsada kazanmak için ne yapılması gerekenleri buradan öğrenebilirsiniz.

Fiyatlar arz ve talebe göre şekil alır, dalgalanmalar bu yüzden görülür. Ülkemizde yaşanan gezi olaylarından dolayı TL değer kaybetti, diğer ülkelerin para değerleri arttı. Ülkemizdeki insanlar ellerindeki paralarını zarar etmemek için diğer para birimlerine çevirdiler.

Özetlemek gerekirse; piyasa hakkında her şeyi bilmeniz ve demo hesap sayesinde tecrübe kazanmanız gerekiyor. Uzun vadede risk payı az olarak, fazla kazanç elde etmek isteyenlerin piyasası olan borsada sabırlı olmanız ve panik yapmadan işlem yapmanız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir