Borsada Ne Zaman Alım Satım Yapılır?

Borsada birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de doğru alım – satım zamanının ne zaman olduğudur. Bunun için, borsaya yeni giriş yapanlar yatırımcılar, piyasadaki başarıyı yakalamış yatırımcıların alım – satım taktiklerini araştırırlar. Fakat herkesin taktiği kendine özeldir ve para kazanmak adına başkasıyla taktik paylaşılmaz. Ayrıca, emeksiz yemek olmayacağının bilinmesi gerekir. Borsada hangi zaman diliminde ne yönlü pozisyon oluşturacağınıza karar vermeniz için, öncelikli olarak piyasa bilginizin, sonrasında deneyiminizin olması gerekir. Mantıken borsada piyasa eğilimi aşağı yönlü iken alım işlemi yukarı yönlü iken de satış işlemi yapılmaktadır. Fakat bu işlemlerden doğru sonuç alabilmek için, gelecekte değer kazanacak araçlara yatırım yapılması gerekir. Araçların değer kazanıp kazanmayacağını temel ve teknik analiz yöntemleri ile belirlenmektedir.

Temel analiz yöntemi daha çok günlük gündem haberleri ile ilgilidir. Sadece ülkemizde değil tüm dünya genelinde meydana gelen sıcak gelişmelerden borsa ve yatırım araçlarının fiyatları anlık olarak sürekli değişmektedir. Genellikle ekonomi ile ilgili haberlerin fiyatları etkilemesinin dışında, politik siyasi istikrarsızlıklar ve daha birçok örnek fiyatların değişiminden etkilidir. Temel analizde dünya çapında oluşan olayların fiyatlar üzerinde analizleri yapılır. Yani, bu olayların incelenmesi, fiyatların aşağı mı yoksa yukarı mı çıktığını belirlenmesi için yapılır

Teknik analiz yöntemi ise daha çok fiyatların yorumlanması ile ilgilidir. Geçmiş dönem ve bugünün fiyatları temel alınarak, ileri tarihteki fiyatların destek ve direnç noktalarına göre yorumlamasının yapılmasıdır. Destek noktaları, fiyat belli bir seviyenin alına inmesin diye destek verir. Direnç noktaları da tam tersidir. Fiyat belli bir noktanın üzerine çıkmak istese de direnç noktaları izin vermemektedir. İki analiz yöntemi beraber yorumlandığında, daha doğru sonuçlar alınacaktır. Tekniklerin tek başına uygulanması ile istenilen sonuç karşılanmamaktadır.

Borsada Destek ve Direnç Nedir, Öğrenmek için Tıklayınız.

Portföyünüzü oluşturmadan önce, beklentinizi karşılayacak yatırım aracının bütün özelliklerini bilmelisiniz. Araçların fiyatlarına etki eden faktörler nelerdir, hangi unsurlar ne gibi etki yaratır gibi durumları analiz süzgecinizden geçirerek kendinize göre yorumlamalısınız. Doğru alım – satım zamanı kadar, borsada portföy nasıl oluşturulur konusu da çok önemlidir. Piyasada iyi bir portföye sahip olduğunuzda, başarılı olursunuz. Analiz tekniklerinin yardımı ve deneyimleriniz sayesinde zaman geçtikçe daha yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada doğru zamanda doğru işlemleri yapabilmeniz için, öncelikli olarak piyasayı çok iyi bilmeniz gerekir. Aracı kurumların, internet üzerinden verilen eğitim hizmetlerinden faydalanarak, kısa sürede temel bilgilerin hepsini öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda geliştirilen sanal borsa oyunları ve demo hesaplar yardımıyla da gerçek piyasa verileri ile alım – satım işlemi yaparak tecrübe kazanabilirsiniz. Deneyimleriniz ve bilgi birikiminiz sonucunda, isteklerinize karşı gelecek zaman diliminde işlemlerinizi gerçekleştirerek, profesyonel yatırımcılar gibi kazanç elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir