Borsada Neyin Ticareti Yapılır?

Ülkemizde, borsada alım – satım ticareti yapmak yasallaştırılmıştır. Bu yüzden, birikimlerinizi güvenilir bir şekilde borsa piyasasında değerlendirebilirsiniz. Ticareti yapılan araçlara, fiziki ve fiziki olmayan şekillerde yatırım yapabilirsiniz. Borsada uzun vadede kazanmak, daha fazla kazançlar elde ettirir.Piyasa çeşitli yatırım araçlarına sahip olsa da, borsa denilince ilk akla hisse senetleri gelir. Senetlerin dışında, ticarete konu olan emtialar, dünyaca ünlü borsa endeksleri, dövizler ve türev araçlar, borsada işlem görür. Araçların alım satımından doğan farktan kazanç elde edersiniz. Borsada ticareti yapılan araçları, kapsamlı bir şekilde inceleyecek olursak;

Borsada Hisse Senedi Yatırımı

Borsada hisse senedine yatırım yapabilmeniz için, halka arz edilen şirketin ve değerli evraklarının borsaya kote (kayıt) olması gerekir. Birçok senet çeşidi olmasına rağmen, hamiline yazılı olanlar, piyasada işlem görmektedir. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nun internet sitesinden, borsada işlem gören şirketlerin, yıllık bilançolarını inceleyebilirsiniz. Sizin için önemli olan, şirketin ve sektörün gelecekte değer kazanmasıdır.

Borsada yatırım yapmak için, ne kadar birikiminiz olmalı,
öğrenmek için tıklayın…

Senetlerin fiyatlarında ani değişmeler gözlemlenir. Piyasaya yeni girmişseniz, çok fazla dalgalanmayan senetlere, küçük miktarda yatırım yapabilirsiniz. Getirisi yüksek olduğu gibi riski de yüksektir. Alt yapısı sağlam olan, gelecekte lider konumda olacak senetlere yatırım yapmalısınız. Uzun vadeli yatırım yapacağınız için, senedinizin pay oranına göre, şirketin yılsonu temettü (kâr) dağıtımlarından ayrıca gelir elde edersiniz.

Borsada Emtia Yatırımı

Günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkan, hatta yediğimiz içtiğimiz malların ticareti, borsalarda yapılmaktadır. Emtialar, diğer araçlara göre, daha güvenilirdir. Çünkü, fiyatlarında aşırı iniş çıkış gözlenmez. Bazı zamanlarda ve durumlarda fiyat seviyelerinde oynaklık görülür. Bu yüzden, piyasa takibi yapıldığında, değer kazanacak araçlara yatırım yapmanız her zaman kazandıracaktır.

Emtialar; değerli madenler (altın, gümüş, bakır gibi), enerji kaynakları (ham ve brent petrol, doğalgaz gibi) ve tarımsal ürünler (mısır, buğday, pamuk, portakal suyu, kahve …) gruplara ayrılır. Borsada çok fazla işlem gücüne sahip olan emtialar, özel ürün borsası altında işlem görmektedir. Altın borsası, kıymetli madenler borsası ve aşlar borsası, metal borsası örnek olarak gösterilebilir.

Emtia borsası nedir, nasıl yatırım yapılır,
öğrenmek için tıklayın…

Ayrıca, borsanın çatısı altında işlem gören, vadeli işlem ve opsiyon borsalarında, tarımsal ürünlerden bazılarına standart sözleşmeler hazırlanmıştır. Sözleşmenin büyüklüğüne ve konusuna göre, kısa vadede kazanç elde etmeniz mümkündür. Bankalar yolu ve forex piyasasıyla da emtialara yatırım yapabilirsiniz. Emtiaların güvenilir olduğu bütün yatırımcılar tarafından kabul edilmektedir. Bu yüzden, çoğu yatırımcı portföylerini canlı tutmak adına, emtialara yatırım yapmaktadır.

Borsada Borsa Endeksi Yatırımı

Borsa endeksi, içinde çeşitli sektörlere ait hisse senetleri barındırmaktadır. Ait oldukları sektörlere göre,
fiyatlarında değişim gözlenmektedir. Bu yüzden, işlem yapacağınız endeksin içinde yer alan senetleri bilmeniz gerekir. Hisse senetleri, emtialar, dövizler, CFD ve vadeli endeksler, borsada işlem gören endeks çeşitlerdir.

Borsa endekslerinin, gelecekte hangi fiyata sahip olacaklarını anlamanız için, analiz tekniklerini kullanmanız gerekir. Bunun yanında, sıkı bir piyasa takipçisi olmalısınız. Tanınmış endekslerin alım satımını yaparak, uzun vadede istediğiniz getiriyi elde edebilirsiniz.

Borsada Döviz Yatırımı

Borsaların işlem hacminin büyük bir bölümünü dövizler oluşturmaktadır. Eskiden döviz bürolarına gidilerek yapılan yatırımlar, artık internet üzerinden daha kazançlı, güvenilir ve kolay şekilde yapılmaktadır. Borsada işlemler pariteler (döviz çifti) üzerinden gerçekleştirilir. Majör, minör ve egzotik para birimleri ile yatırım yapabilirsiniz.

Ülkelerin ekonomilerin sağlamlığına ve canlılığına göre paralar gruplara ayrılmıştır. Majör para birimleri en güçlü ekonomiye sağlam olan ülkelerin para birimleridir. Genellikle, yabancı yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılır. Ekonomik olarak gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de minör olarak adlandırılır. Borsada, yerel yatırımcıların tercihleri, minör paritelerdir.

Döviz yatırımı yaparak kazanç elde etmek istiyorsanız, önce para birimlerini tanımanız, fiyatlarında meydana gelen değişikliklerin hangi faktörlere bağlı olduğunu bilmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse; ülkelerin para ve faiz politikaları, açıklanan makro ekonomik veriler paranın değerinin düşüp, yükselmesine yön vermektedir. Bu yüzden, bu koşulları göz önüne alarak, piyasayı takip etmeniz gerekir.

Sonuç olarak, borsada çeşitli araçlara yatırım yaparak, para kazanabilirsiniz. Bunun için, bilgi birikiminizin ve deneyiminizin olması şarttır. Aracı kurumların, eğitimlerinden yararlanarak, detaylı bir şekilde piyasa bilgisine sahip olabilirsiniz. Ayrıca, geliştirilen demo hesap uygulaması ile hiç risk almadan, sanal para ile tecrübe kazanabilirsiniz. Belli bir seviyeye geldikten sonra, bütün risk oluşumlarını önceden görebilirsiniz. Buna bağlı olarak, başarılı yatırımcılar gibi sizde kazanç elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir