Borsada Portföy Nasıl Oluşturulur?

Borsaya giriş yapan veya yapmak isteyen herkesin ortak amacı, birikimlerini değerlendirmektir. Bunun için, kesinlikle iyi bir portföye ihtiyacınız olacaktır. Finans piyasaları hakkında hiç bir bilginiz ve deneyiminiz yoksa, işe öncelikli olarak piyasanın mantığı kavramakla başlamalısınız. Portföyünüze ekleyebileceğiniz birçok yatırım aracı vardır. Hangi araca yatırım yapmak istiyorsanız, piyasa araştırmasını iyi yapmanız gerekir. Borsa genel olarak hisse senetleri ile anıldığı için, bilinen şirketlerin değer kazanacak sektörlerine yatırım yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse, işiniz bilişim sektörü ile alakalı ve her daim teknoloji hakkında çıkan haberlerden haberdarsanız, bilişim sektörünün senetlerine yönelmelisiniz. Böylece, piyasa takibi yapmanız sizin için daha kolay olacaktır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır, Nasıl Satılır,
Öğrenmek için Tıklayın!

Borsada portföy oluştururken nasıl davranmalısınız, bakalım:

Beklentilerinizi Belirlemelisiniz!

Borsaya giriş yapmadan önce beklentilerinize karar vermelisiniz. Sonra beklentilerinizi karşılayabilmeniz için, kendinize en uygun olan yöntemi geliştirmelisiniz. Yani, hangi yoldan gitmeniz gerektiğini belirlemelisiniz. Bunun için de, piyasayı, işleyişini, yatırım araçlarına, araçların fiyatına etki eden faktörleri çok iyi bilmelisiniz. Aynı zamanda, deneme hesaplarında bol bol alıştırma yaparak, kendinize borsa stratejileri geliştirmelisiniz.

Demo hesaplar, psikolojinizi piyasa şartlarına hazırlamanıza yardımcı olmaktadır. Eğer, sabırsız, aceleci ve kararsız bir kişiliğiniz varsa borsada yatırım yapmak size uygun olmayacaktır. Yatırım araçlarının fiyatlarında aniden meydana gelen iniş çıkışlar, büyük ihtimalle yanlış işlem yapmanıza neden olacaktır.

Borsada portföy sahiplerinin 4 tip beklentileri vardır. Bunlar şu şekildedir:

Güvence

Borsada güvence ortamı arayan yatırımcılar, risk almayı sevmezler. Asla yüksek gelir ve çok fazla değer artışı yaşayacak yatırım araçlarını tercih etmezler. Az ama öz kazanmak isterler. Bu yüzden, fiyatlarında çok fazla dalgalanma görülmeyen araçları tercih etmektedirler. Devlet tahvilleri veya emtialar güvence yatırımlarına örnek
olarak gösterilebilir.

Gelir ve Randıman

Bir yandan güvenli bir yandan da kazandıran yatırım yapmak isteyen yatırımcılardır. Bu nedenle, güvenli yatırımlardan bir tık daha fazla dalgalanan yatırım araçları seçilmektedir. Anonim şirketlerinin çıkardıkları güvenilir hisse senetleri gelir ve randıman yatırımlarına örnek olarak gösterilebilir. Hisse senetlerinde meydana gelen dalgalanmaları yaymak için uzun vadede yatırım yapılır. Borsada uzun vadede kazanmak,daha güvenli ve yüksek kazançlar elde ettirmektedir.

Değer Artışı

Değer artışları sadece hisse senetlerinde görülür. Değer artışı bekleyen bir kişi hisse senedi alım – satımı yaparak, yüksek kazanç elde eder. Risk oranı yüksektir. Bu senetlere yatırım yapacak kişiler, borsada belli düzeyde bilgi ve deneyimine sahiptir. Ayrıca, psikolojilerini ani fiyatlanmaya karşı hazırlamış olmaları gerektiği unutulmamalıdır.

Likidite

Borsada kazançlarınızı hemen nakde çevirmek istiyorsanız, kendinize likiditesi yüksek olan portföy oluşturmalısınız. Likidite, kıymetli evrakların nakde dönüştürülmesinde kolaylık sağlamaktadır. Genel olarak, tecrübesi yüksek, risk oluşumlarını kontrol edebilir yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Beklentiler tamamen kısa vadede karşılanmak istenmektedir.

Talebin yoğun olduğu hisse senetlerinin, likit oranı yüksektir. Senetler, bağlı olduğu şirketin büyümesine ve sektör kollarına ayrılmasına bağlı olarak da likit oranı yükselmektedir. Başarısı göz önünde olan şirketlerin, temettü payları da fazladır. Hisse senetlerinin değerlenmesi ile gelir elde edilir. Temettü payından ayrıca
kazanç sağlanır.

Sonuç olarak, kendinize iyi bir portföy oluşturabilmeniz için bilgi ve deneyiminizin tam olması gerekir. Stratejileriniz doğrultusunda hangi yoldan ilerlemeniz gerektiğini belirlemelisiniz. Portföyünüzü oluşturmadan önce, neden – niye bu araç beklentimi karşılayacak mı diye kendinize sorular sormalı, geri dönüşümüne net cevap verebildiğiniz araçları portföyünüze eklemelisiniz. Ayrıca, çeşitli araçlara yatırım yaparak, risk oluşumlarını yayabilirsiniz. Deneyiminiz arttıkça, profesyonel yatırımcılar gibi yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir