Borsada Uzun Vadede Kazanmak

Borsadan para kazanmak istiyorsanız, uzun vadede yatırım yapmanız gerekmektedir. Uzun vadede yatırım yapmak ise birçok kişi için zordur ve sabırlı olmak gerekir. Aynı zamanda birçok başarılı yatırımcıyı izlediğiniz zaman uzun vadede yatırım yaptıklarını ve sizinde uzun vadede yatırım yapmanız gerektiğini söylerler.

Kısa vadeli yatırım yapmak borsada yüksek kazanç getirmemektedir. Forex piyasası gibi günlük işlem hacminin yüksek olduğu ve kaldıraç oranlarının uygulandığı piyasalarda kısa vadeli yatırımlar kazanç getirmektedir. Ama kısa vadeli yatırım yapmak iyi bir tecrübe gerektirmektedir ve yüksek oranda risk içermektedir. Borsada kısa vadeli yatırım yaparak kazanç elde etmek istiyorsanız, yüksek volatiliteli yatırım araçlarına yönelmeniz gerekmektedir. Ama yüksek volatiliteli yatırım araçları da yüksek oranda risk içermektedir.

Yapılan araştırmalar her halükarda borsada uzun vadeli yatırımların kısa vadeli yatırımlardan daha yüksek kazanç getirdiğini göstermektedir. Dengeli bir portföy oluşturmalı ve borsaya yatırdığınız parayı unutmalısınız. Vadesi dolduğunda ise karınızı alabilirsiniz. Özellikle hisse senetlerine uzun vadeli yatırım yaptığınız zaman hem değer kazançlarından hem de temettü dağıtımlarından kazanç elde etmiş olacaksınız. Bu sayede de kısa vadeye göre daha yüksek kazanç elde etmiş olacaksınız.

Uzun vadede yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken portföyünüzün dengeli olması ve tek bir yatırım aracı barındırmamasıdır. Portföyünüzde uzun vadede kazanç getirecek birkaç yatırım aracı olduğu sürede vade sonunda yüksek kar elde edersiniz. Kendini borsada kanıtlamış şirketlerin hisse senetlerini uzun vadeli olarak satın alıp portföyünüzde bulundurarak gelecek elde edeceğiniz kar oranını garantiye alabilirsiniz.

Borsada yatırım yapmaya başlamadan önce kendinizi iyi bir şekilde tanımalı ve borsada işlem yapmaya hazırlamalısınız. Sabırsız, aceleci, organize olamayan bir kişiliğe sahipseniz, borsada başarılı olmanız zorlaşacaktır. Bu yüzden öncelikle kendinizi borsanın koşullarına hazırlamalısınız. Borç alarak, kredi çekerek borsaya para yatırmamalı ve borsaya yatırdığınız para hiç yokmuş gibi davranmalısınız. Bu süreçte iyi bir şekilde dünya ekonomilerini, açıklanan makro ekonomik verileri ve arz – talep dengesi üzerine etkili olacak faktörleri takip etmeli ve portföyünüze uzun vadede buna göre yön vermelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir