Borsada Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz borsa piyasası yasal olduğu için, tüm işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu piyasa yeni girmiş veya girecek olabilirsiniz. Elbette ki borsada başarılı olabilmeniz için, tabiri caizse at gözlüklerinizi çıkarmanız, piyasaya daha geniş açı ile bakmanız gerekecektir. Bunun için de yatırım yaparken dikkat etmeniz gerekenler vardır. İyi bir piyasa eğitimi ile borsada nasıl işlem yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Borsa araçlarının özelliklerini, bu araçların fiyatlarına etki eden faktörlerin ne olduğunu bilmelisiniz. Oluşacak riskleri ancak, bu şekilde önleyebilirsiniz. Borsaya yüksek kazanç ediliyor diye girmişseniz ve piyasa hakkında hiç bir şey bilmiyorsanız, kayıpla karşılaşmanız en yüksek ihtimaldir.

Başarılı olmanız için, illa ekonomiyi sevmenize de gerek yoktur. Parayı sevmelisiniz. Aracı kurumların ücretli ve ücretsiz eğitimlerinden yararlandığınızda, piyasayı detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgilerle risk oluşumlarını ön görebilirsiniz. Fakat, yine de borsa tecrübesi kazanmanız şarttır. Bilgileriniz tecrübe ile birleştiğinde, hatalarınız giderek azalacaktır.

Borsa Tecrübesi Nasıl Kazanılır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Borsa uzmanları tarafından tasarlanmış, uygulama geliştiricileri aracılığıyla piyasaya ücretli – ücretsiz sunulmuş demo hesap ve borsa oyunları ile deneyim kazanabilirsiniz. Aldığınız eğitimlerin havada asılı kalmaması için, pekiştirmeniz gerekir. Borsa demo hesabı internet üzerinden, internetin bağlı olduğu bütün cihazlarınıza indirebilirsiniz.

Borsada kazanmanın püf noktaları arasında yer alan portföyünüzü doğru oluşturmanız gerekir. Bunun için beklentilerinize karar vermelisiniz. Yani, kendinize bir hedef koymalısınız ve o hedefe planlı bir şekilde yürümelisiniz. Fiyat, beklentilerinizi karşıladığında satış yapıp geri çekilmeyi bilmelisiniz. Çünkü, borsa araçlarının fiyatları anlık olarak dalgalanmaktadır. Hırslarınıza yenik düştüğünüzde devam ettirdiğiniz pozisyonunuz büyük ihtimalle hüsranla sonuçlanacaktır.

Portföyünüzü doğru oluşturmanız için, yatırım aracınızın üzerinde analiz tekniklerini uygulamanız gerekir. Borsada, rastgele işlemler yapılmaz. Her şey neden – sonuç ilişkisine bağlanmalıdır. Yani, siz bir araca alım emri vermek istediğinizde; neden bu araç, beklentimi karşılayacak mı diye kendinize sormalısınız. Böylece, borsa stratejileriniz gelişecek ve doğru sonuçlar elde edeceksiniz.

Borsa analiz yöntemleri temel ve teknik olarak ikiye ayrılır. Temel analiz yöntemleri daha çok gündem olayları, yatırım araçlarının fiyatlarına ne denli etki edeceği yönünde ilgilenirken, teknik analiz geçmiş fiyat grafikleri ile ilgilenmektedir. İki yöntem birbiri ile bağlantılıdır ve beraber kullanılması gerekir. Genellikle, tek bir yöntem uygulandığında doğru sonuç alınamamaktadır.

Bu yöntemleri doğru kullandığınızda, borsada uzun vadede kazanmak daha fazla getiri sağlar. Bunun nedeni, risk tespitlerinin uzun vadede daha kolay yapılmasıdır. Piyasada kısa vadede yapılan işlemler kazançlıdır, fakat profesyonellik gerektirir. Çünkü, risk oluşumları bir anda ortaya çıkar. Hemen tespit edilip, önlenmesi gerekir. Bu yüzden, borsa takibi çok önemlidir.

Borsa takibi internetin sağladığı kolaylıkla, hızlı ve etkili bir şekilde yapılabilmektedir. Gerek Borsa İstanbul’un gerekse diğer yatırım haberleri sunan web sitelerinde, piyasa verileri 5 – 10 dakika gecikmeli olarak verilmektedir. Borsa takibini, analiz yöntemleri ile beraber kullanmanız gerekir. Böylece, daha doğru adımlar atabilirsiniz.

Sonuç olarak, yüksek kazançların elde edildiği borsada, bilgilerinizi her daim arttırmalısınız. Finans alanında yazılmış kitapları okumalısınız. Demo hesaplarda tecrübe kazanmalısınız. Borsa eğitiminiz size ışık kaynağı olurken, edindiğiniz tecrübeler kazanç kaynağınız olacaktır. Kayıpla karşılaştığınız zaman neden kaybettiğinizi bilmeli, ona göre önlemler almalısınız. Borsada kendi stratejinizi oluşturduğunuzda, başarılı yatırımcılar gibi düzenli getiri elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir