Borsada Yatırım Yapmak Güvenli midir?

Borsa en eski yatırım piyasasıdır diyebiliriz. Ülkelerarası ticaretin yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte kurulmuşlardır. İlk borsa işlemleri ise tarım ürünlerinin fiyatlarının düzenlenmesi için yapılmıştır ve günümüz emtia borsaları kurulmuştur. Borsaların birer yatırı piyasası olmasının yanı sıra ülke ve dünya ekonomileri adına da birçok faydaları bulunmaktadır.

Borsa piyasasında, güvenlik veya güvenilirlik konularında şüpheleriniz varsa bilmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Borsada güvenli şekillerde işlem yapmak hem aracı kurumunuza hem de size bağlıdır diyebiliriz. Aracı kurumundan denetlenen bir aracı kurum olması ve işlemlerini tamamen ilgili yönetmeliklere göre yaptırması gerekmektedir. Bu konuda da SPK gerekli önlemleri almıştır. Siz kendinize aracı kurum seçerken biraz araştırma yaparak bu konuda kesin bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sizin açınızdan borsada güvenlik değerlendirilecek olursa; bilgi ve deneyimi tam bir yatırımcı iseniz güvenli bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz demektir. Bu noktada bahsedilen güvenlik tamamen teminatınızı göz önüne almaktadır. Para kazanmak amacıyla girdiğiniz borsa piyasasında, güvenli bir şekilde birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken ilk nokta kesinlikle bilgi ve deneyim sahibi olmaktır.

Borsada güvenli bir şekilde yatırım yapıp para kazanmak istiyorsanız, kesinlikle bilinçli bir yatırımcı olmalısınız. Borsaya yeni başlayacaklar için öneriler yazımızda da bahsettiğimiz gibi bu eğitimleri günümüzde internet sayesinde kolayca alabilirsiniz. Gerek aracı kurumunuzdan gerekse internet üzerinden bilgi veren siteler vasıtasıyla borsa hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Bazı aracı kurumlar sanal para yüklü demo hesaplara da sahiptir. Bu demo hesaplar sayesinde de deneyim kazanarak güvenli bir şekilde birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Güvenilirlik anlamında ise bahsedilmesi gereken dolandırıcılık ve manipülasyon karşılaşabileceğini olumsuzluklardır. Dolandırılmamak için güvenilir bir aracı kurum ile anlaşmalısınız. Aracı kurum hakkında müşteri yorumlarını ve güvenilir kaynaklardan gerekli bilgileri edindikten sonra tercihinizi yapabilirsiniz. Manipülasyon ise bir suçtur ve böyle bir durum ile karşı karşıya kalmanız durumunda gerekli işlemler yetkili merciler tarafından yapılacaktır.

Borsada birikimlerinizi güvenli bir şekilde değerlendirmek için dikkat etmeniz gereken bir noktada, tüyolara göre işlem yapmamanızdır. Kazanmak umuduyla inandığınız asılsız tüyolar büyük kayıplar yaşamanıza neden olabilir ve yapacağınız en büyük yatırım hataları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda para kazanmanın söz konusu olduğu bir ortamda size tüyo veren bir kişiye güvenemezsiniz. Kendi bilgileriniz, deneyimleriniz ve stratejileriniz ile ilerlediğiniz sürece borsada güvenli bir şekilde işlem yaparsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir