Borsada Yatırım Yapmak için Ne Kadar Birikimimiz Olmalı?

Borsada yatırım yapmak, birikimlerinizi değerlendirmek ve gelecek mali güvenliğinizi sağlamak adına en iyi yollardan birisidir. Yatırım yapabileceğiniz birçok yatırım aracı vardır ve en çok işlem gören yatırım araçları hisse senetleridir. Hisse senedi dışında döviz, emtia, diğer menkul kıymetler ve vadeli işlem sözleşmeleri ile de işlem yapabilirsiniz.

Birikimlerini borsada değerlendirmek isteyen veya birikmiş parası olmasa da borsada yatırım yapmak için biriktirmek isteyen kişilerin en merak ettiği soru, “borsada yatırım yapmak için ne kadar birikimimiz olmalı” sorusudur. Bu konuda cevap tamamen nettir; borsada yatırım yapmak için ne kadar paranız olduğu hiç önemli değildir!

Borsaya yalnızca bir hisse senedinin fiyatı kadar parayla giriş yapabildiğiniz gibi daha büyük paralarla da yapabilirsiniz. Burada önemli olan nokta; borsaya neden girdiğiniz, beklentilerinizin neler olduğu ve nasıl para kazanmak istediğiniz. Borsada yatırım yapmak için öncelikle bu hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor. Borsaya ne kadar parayla girdiğiniz pek önemli değildir. Önemli olan borsaya neden girdiğinizi bilmeniz, ne kadar para yatırarak ne kadar para kazanmak istediğinizi bilmenizdir. Borsaya giriş amacınızı belirlemeli ve bu şekilde borsada yatırım yapmalısınız. Borsaya yeni başlayacaklar için önerileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Borsaya giriş amacınızı, yalnızca para kazanmak değildir. Bu parayı nasıl kazanacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Bunun için belli bir borsa bilgisine ve deneyimine ihtiyacınız vardır. Bu bilgi ve deneyimi günümüzde internet üzerinden bulabileceğiniz ücretsiz eğitimlerle kolayca kazanabilirsiniz. E-kitaplar, basılmış ciltli kitaplar, eğitim videoları ile borsanın temel işleyiş mantığını, analizleri ve nasıl yorumlanması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yapılan demo hesaplar sayesinde de kısa bir zamanda iyi bir deneyime sahip olabilirsiniz.

Borsa hakkında sahip olduğunu bilgiler size nasıl para kazanacağınız hakkında da yol gösterici olacaktır. Borsanın işleyiş mantığını kavradıktan sonra kendinize en uygun yöntemi belirleyerek yatırım yapmaya ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Borsada bir başkasının uyguladığı yöntem veya başkasından aldığını tüyolarla işlem yapmak büyük risk içermektedir. Kendi özelliklerinizi bilmeli ve borsada buna göre kendi stratejilerinizle işlem yapmalısınız.

Borsada hangi yatırım araçları ile işlem yapacağınıza da yatırım amacınıza göre karar verebilirsiniz. Yatırım araçlarının kendine has özellikleri vardır ve özellikler portföyünüzü oluştururken size yol gösterici olacaktır. Örneğin emtialar ve vadeli işlem sözleşmeleri düşük riskli yatırım araçları iken dövizler ve hisse senetleri ülke ekonomisine göre büyük risk içerebilirsiniz. Aynı zamanda portföy tercihlerinizi de belirlemelisiniz. Bu tercihler nasıl para kazanmak istediğinize göre değişiklik göstermektedir. Örneğin güvenli bir yatırım istiyorsanız, yüksek likiditeden ve yüksek kardan vazgeçmeniz gerekiyor. Aynı şekilde yüksek bir kar bekliyorsanız da, yüksek oranda riski göze almanız gerekir. Borsa riskleri nasıl azaltılır öğrenin.

Son olarak; borsaya giriş yapmak istiyorsanız ne kadar parayla giriş yapacağınızdan daha önemli konular bulunuyor. Bunların başında da borsa bilginizin ve deneyiminizin olması geliyor. Bilgi ve deneyim seviyeniz arttıkça borsada daha kazançlı ve güvenli işlemler yapabilir hale geleceksiniz. Yine de ilk başta yüksek teminatlarla borsaya girmemenizi ve yapacağınız ilk işlemlerin küçük ölçekli işlemler olmasını öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir