Borsanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Borsa, dünyanın her yerinde mevcut olan finansal piyasadır. Birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz piyasada; alım satım işlemi yaparak,kazanç edilir. İşlemleriniz online platformlar üzerinden, aracı kuruma verdiğiniz emirler doğrultusunda gerçekleştirilir. Arz ve talep ilişkisi ile doğru orantılı olan borsada, fiyatlamalara etki eden faktörleri çok iyi bilmeniz gerekir. Ülkelerin siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkları, makro ekonomik veriler, fiyat dalgalanmalarının şekil almasını sağlayan faktörlerdendir.

Yatırım araçlarına baktığımız zaman genel olarak hisse senetleri işlem görse de, bunun dışında çeşitli emtialar, borsa endeksleri, dövizler ve kıymetli evraklar, piyasada yer almaktadır. Yatırım araçlarının çeşitliliği, yatırımcıya avantaj sağlar. Aracı kurumun ücretsiz olarak sunmuş olduğu eğitimler sayesinde, piyasayı en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. Deneme hesabı olan demo hesapta, güncel verilerle işlem yaparak, tecrübe kazanabilirsiniz. Kurumun, ücretsiz olarak yatırımcısına sunduğu imkanlar, yatırımcılar için çok avantajlıdır.

Borsanın avantajlarına bakacak olursak;

Örneğin, bir şirketin hisse senedini almak istiyorsunuz. Şirketin mali tablolar analizini, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) tarafından görebiliyorsunuz. Aynı zamanda, şirketler ticari işlem yaptırmak için borsaya kayıt olmak zorundadır. Aracı kurum ve şirketler; Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetlendiği için, işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Yaptığınız işlemler ve yatırdığınız teminatlar, Takasbank nezdinde saklanmaktadır. Olası bir problemle karşılaştığınızda, hesap özetine bakabilirsiniz ve hukuki yoldan hakkınızı arayabilirsiniz.

Yatırım araçlarının çeşitliliği sayesinde, işlem hacminin artmasından dolayı; piyasa akıcı bir hal almıştır. İşlemler, internet ortamından yürütüldüğü için günlük rutin işlerinizi yaparken, bir yandan da piyasayı takip edebilir ve avantajlı bulduğunuz pozisyonları alıp satabilirsiniz. Birincil ve ikincil piyasalarda işlemlerinizi kârlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Her piyasada olduğu gibi, borsa piyasaları da dezavantaja sahiptir. Borsa nedir, nasıl oynanır gibi soruların cevaplarını, aracı kurumunuzun uzmanları yardımı ile çok rahat öğrenebilirsiniz.

Dezavantajlarına bakacak olursak;

Piyasaya girebilmek için aracı kuruma ihtiyacınız vardır. Aracı kurum, sizin yapacağınız işlemlere aracılık eder ve bunun için komisyon ücreti alır. Aynı şekilde, kıymetli evrak alım satım yapabilmeniz içinde, şirketlere ihtiyaç duyarsınız. Şirketlerde gerekli prosedürler için, işlem ücreti talep ederler. Bunlar dışında, yapacağınız yatırımlara göre de masraf çıkmaktadır. Elde edeceğiniz kazançlar oranında, bu masrafları göz ardı edebilirsiniz. Hisse senedi nasıl alınır, nasıl satılır, hangi senetler daha karlıdır, Kamuyu Aydınlatma Platformu sayesinde şirketlerin bilançolarına bakarak, anlayabilirsiniz.

Spekülasyona ve manipülasyona açık olan piyasada, bir anda düşündüklerinizin tam tersi olaylar olabilir. Olası olaylara karşı kendinize farklı stratejiler belirlemelisiniz. Verdiğiniz alım satım emirleri, direkt olarak borsaya iletilmez. Aracı kuruma iletirsiniz, kurum emrinizi düzenleyerek borsaya iletir. Seans sürelerinin kısıtlı oluşu yüzünden bir saniyelik gecikmelerden dolayı avantajlı pozisyonları kaçırabilirsiniz. Borsada alım satım nasıl yapılır, bu emirler nasıl verilir, öğrenilmesi gereken konulardır.

Sonuç olarak; her piyasanın avantajları ve dezavantajları vardır. Siz piyasayı bilir ve gelecekte oluşacak fiyatlanmaları tahmin edebilirseniz, diğer yatırımcılardan 1-0 önde başlarsınız. Piyasayı internetten araştırarak ya da aracı kurumunuzun ücretli – ücretsiz olarak sunduğu eğitimleri alarak öğrenebilirsiniz. Mutlaka, demo hesap yardımı ile piyasanın işleyişi hakkında fikir sahibi olmalısınız. Böylece kendinize has stratejiler geliştirerek, piyasanın kaymağını alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir