Kaçınmanız Gereken En Büyük 5 Yatırım Hatası

Yatırım yapmayı, nankör bir faaliyet olarak değerlendirebilirsiniz. Her şeyi muntazam yaptığınızı düşünürsünüz ama yaptığınız ufak bir hata, tüm işlemin kayba sürüklenmesine neden olur. Yatırım yaparken her noktayı detaylı bir şekilde ele almaz ve kurallara uymazsanız kaybetmeye hazır olmanız gerekir.

Paranızı akıllıcı değerlendirmenin yolu ise yatırım yapmaktan geçer. Bunun için yatırım yapmanın kurallarını ve inceliklerini öğrenmeli, bu şekilde hareket etmelisiniz. Yapmamanız gereken birisi ise “ben biliyorum, ben yaparım, ben kazanırım” egolarıdır. Bu nedenle bilgi ve deneyiminizi arttırmalı, her gün düzenli okumalısınız.

Kesinlikle yapmamanız gereken en büyük 5 yatırım hatasını sizlerle paylaşmak istiyorum:

1. Sık İşlem Yapmak

Çok sık işlem yapmak size iki yönden zarar verecektir. Kaybettiğinizi düşünelim, bir süre işlemlere ara vermek hatalarınızı fark etmeniz için güzel bir mola olacaktır. Ama bu durumda işlem yapmaya devam ederseniz kaybetmeye de devam edersiniz. Diğer bir zararı ise esas yatırım maliyetlerini arttırması ve bu nedenle genel gelirinizi azaltmasıdır.

Sık alım – satım işlemi yapmak hata yapma olasılığınızı da arttırmaktadır. Bir hisse senedini almak veya satmak için doğru zamanı belirlemelisiniz. Büyük ve başarılı yatırımcılar alım – satım yapmak için en doğru zamanı beklerler ve risklerini de bu şekilde minimum düzeye indirirler.

2. Piyasanın Yerinde Durmaması

Piyasada sürekli bir tepkinin yakalanması iyi değerlendirildiği zaman olumlu sonuç verebilir ama genellikle tehlikelidir. Bu dönemlerde yatırımcılar genellikle her gün iyi giden ve yükselme eğiliminde olan piyasadan faydalanarak daha çok para kazanmak isterler. Ama bu fiyatların yakalanması zordur ve hata payınızı arttırır.

Piyasanın bu döneminde yatırımcılar sürekli olarak satın alma yapma isterler. Ama siz bu dönemlerde duygularınıza hakim olun ve en doğru yatırım araçlarını, en doğru zamanda alma eğiliminde olun. Psikolojik etkenlerin piyasada tavan yaptığı dönemlerde işlem yapmaktan kaçının.

3. Piyasada Panik

Yatırımcılar iyi zamanlarda, piyasa için fazlaca iyimser düşünürler. Pazardaki bu olumlu hareketlilik, tehlikelidir. Sizin tam ortasında durmanız, yani ne çok fazla iyimser, ne de çok fazla kötümser düşünmeniz gerekiyor. Böyle düşünmezseniz hata yapma olasılığınızı arttıracak olan panik havasını yaşamaya başlarsınız. Panik yapmak da size büyük hatalar yaptıracaktır.

Borsanın iyimser bir şekilde yükselmesini veya kötümser bir şekilde düşmesine göre değil, kendi stratejileriniz, hedef ve planlarınız dahilinde sakin, sabırlı bir şekilde ilerlemeye devam etmeniz gerekiyor.

4. Başarısız Portföy

Paranızı tek bir yatırım aracına yatırmak yerine birkaç enstrümandan oluşan bir portföy oluşturmanız gerekiyor. Portföy oluşturmak yatırımlarda büyük bir önem taşımaktadır. Portföyünüzde çeşitliliği dengeli ve iyi bir şekilde sağladığınız zaman risklerinizi kolayca minimuma indirebileceksiniz. Aynı zamanda bu sayede portföyünüzün performansını da arttırmış olacaksınız. Hisse senedi, tahvil, döviz, gayrimenkul ve emtialardan oluşan dengeli ve çeşitlendirilmiş bir portföy, yatırım performansının arttırılmasının en iyi yoludur.

5. Borç veya İpotekli Nakit ile İşlem

Borsada yatırım yapıyorsanız, yapacağınız en büyük ve geri dönülmez hata borç, kredi, ipotekli para ile işlem yapmaktır. Sağlam bir tüyo aldığınıza ve bu tüyo sayesinde % 100 kazanacağınıza inanarak, birinden borç para alarak, bankadan kredi çekerek, evinizi ipotek göstererek elde ettiğiniz nakit ile işlem yapmak, borsa dahil olmak üzere tüm finans piyasalarında yapacağınızı en büyük hatadır. Ayrıca hata içinde hataya da neden olur. Zaten bir tüyoya inanmak yapacağınız büyük yanlışlardan birisi iken, üzerine borç para ile bu tüyo üzerine oynamak, sizi ve en kötüsü ailenizi bitirecektir.

Tüyo almadınız ve tamamen kendi analizleriniz sonucunda bir fırsat yakaladığınız. Bu durumda yine borç bir para ile bu pozisyona girmemeniz gerekiyor. Yapabileceğiniz şey ise bu tarz durumlar için bir döviz portföyü oluşturmak ve ihtiyacınız anında bu paradan kullanmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir