Temel Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

Temel analiz, finans piyasalarında birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Konuları daha çok mali tablolar, yönetim, rekabet koşulları, sektör ve şirket analizlerini içermektedir. Yatırım araçlarının fiyatlarına etki edecek, dünya üzerinde meydana gelen olayları araştırmaktadır. Faiz ve enflasyon oranları bir ülkenin ekonomisi hakkında bilgi vermektedir. Fiyat seyrini etkileyen bu kavramlar, makro ekonomik verilerdir. Yüksek kazanç etmek içi bu verilerin devamlı olarak takip edilmesi gerekir. Yatırım araçlarının değerlerinin değişmesi sadece ekonomik analizlerle değil, aynı zamanda şirket ve sektör analizlerinin verilerine de bağlıdır. Şirket ve sektör analizleri daha çok hisse senetlerinin fiyat değişimlerini ele almaktadır. Makro ekonomik verilerin tutarsızlığı, ülkelerin yaşadığı ekonomik – siyasi iktidarsızlık, ülkeler arası savaş ve gerginlikler, afet oluşumları, kısaca gündem haberlerine konu olan haberler finansal araçların fiyatları üzerine nasıl etki yaratacağını gözlemlemektedir. Her olay yatırım araçları üzerinde aynı etkiyi yaratmamaktadır. Piyasa takibi yaparak, hangi olayın ne derece etki ettiğini bir müddet sonra daha kolay anlayabilirsiniz.

Hisse Senedi Nedir, Yatırımı Nasıl Yapılır? 
Öğrenmek için Tıklayınız.

Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Makro ekonomik göstergeler ile meydana gelen değişimlerinin piyasa takibi yapılarak, temel analiz yöntemi uygulanmış olur. Günümüz koşullarına bakıldığı zaman, internet üzerinden dünyanın diğer ucunda olan bir olayı anında öğrenebiliyoruz. Aracı kurumları tarafından, yatırımcılar bu olaylara daha kısa sürede ulaşabilsinler diye ekonomik takvim geliştirilmiştir. Bu takvimden gelişmeleri sürekli takip etmelisiniz. Piyasa bilginiz ve deneyiminiz sayesinde aldığınız sinyallere göre, avantajlı bulduğunuz pozisyonları kaçırmamalısınız.

Ekonomik Takvim

Aracı kurumların analiz uzmanları tarafından geliştirilen ve yatırımcılara sunulan takvim, temel analizin önemli araçlarındandır. Bütün dünya genelinde yaşanmış olaylar, anında takvime yansıtılmaktadır. Gelişen ekonomi haberlerinin olumlu – olumsuz oluşuna göre, yatırım yapma veya yapmama kararını verebilirsiniz. Makro ekonomik verilerin olumlu yönde açıklanması piyasa fiyatlarını olumlu etkiler.

Makro ekonomik verilerin tanımlarına bakacak olursak;

Faiz Oranları

Faiz oranları, ödünç alınan para anlamına gelmektedir ve piyasadaki paranın arzı üzerine etki etmektedir. Para arzının artış veya azalış yaşaması, bu oranlarda mutlaka değişiklik göstermektedir. Faiz oranlarında meydana gelen değişimler, ülke ekonomisinin güçlü veya zayıf olmasını sağlamaktadır. Bu oranlar, sadece merkez bankaları tarafından değiştirilmektedir. Fiyat istikrarını sağlamak için, değişim yapılmaktadır.

Paranın değeri ve faiz oranları doğru orantıya sahiptir. Yani, faiz oranları arttıkça paranın değeri de artmaktadır. Bu durumun tam tersi olması da mümkündür. Finans piyasalarında yatırımlar dövizler üzerinden yapıldığı için, para birimlerinin üzerine etkili olan unsurları bilmelisiniz. Aynı zamanda, bu unsurları yakinen
takip ederek, olası riskleri azaltmalısınız.

Enflasyon

Fiyat seviyelerin devamlı artış görülmesi, enflasyon kavramını ortaya çıkarmaktadır. Nominal milli gelirin, bugünkü gelir ile satın alınabilecek malın artması anlamına gelmektedir. Bu tanımın tam tersi ise deflasyondur. Fiyatlar genel düzeyinin seviyesi, bir ülke ekonomisinde belirli bir mal veya hizmetin nakit karşılığı deflasyondur. Piyasada dolaşan para miktarına bağlı olarak, değişmektedir.

Bildiğiniz gibi enflasyon arttıkça zengin daha zengin, fakir daha fakir olmaktadır. Satın alınacak malların fiyatlarının artması, satın alma gücünü azaltacaktır. Genelde, enflasyon dar ve sabit gelirli insanları etkilemektedir.

Siyasi Gelişmeler

Ülkelerde yaşanan siyasi gelişmeler yatırım araçlarının fiyatlarına etki etmektedir. Aynı zamanda ülkeler arasında meydana gelen savaş ve anlaşmazlık durumları araçların değerlerini değiştirmektedir. Bu olaylara karşı halkın tutumu da çok önemlidir. Paranın değeri, insan davranışlarına ve olayları algılama şekillerine göre de değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden, ekonomik takvimden sürekli olarak gelişimleri ve değişimleri kontrol etmeli, işinize yarayacak beklentinizi karşılayacak işlemler yapmalısınız.

Sonuç olarak, her hangi bir pozisyon oluşturacağınızda yatırım aracınızın değeri yukarı mı yoksa aşağı yönde mi oluşacak bilmeniz için, temel ve teknik analiz yöntemlerini aracınızın üzerinde uygulamanız gerekir. Piyasa trend yönüne göre, alım mı yoksa satım mı yapmanız gerektiğine kendi stratejileriniz doğrultusunda karar vermelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir