Yeni Girecekler için Borsa Öğrenmenin Yolları

Eskiden takas usulü yapılan ticaret işlemlerinin devamı niteliğini taşıyan borsalar, kurumsal piyasadır. Belli bir merkeze sahiptir. Alım – satım işlemleriniz kayıt altına alınarak yapıldığı için, yasal ve güvenilirdir. Borsa araçlarının çok fazla çeşide sahip olması, yatırımcıları bu piyasaya yönlendirir. Kazanmak için, bilgi ve deneyim şarttır.

Borsayı öğrenmek, piyasanın mantığını kavramakla başlar. Bunun için, borsada neyin ticareti yapılır, piyasa işleyişi nasıldır, alım – satım emirleri nasıl verilir, fiyatlar ani olarak neden değişmektedir, yatırım araçlarının fiyat seviyelerine etki eden faktörler nelerdir, kısa vadede mi yoksa uzun vadede mi yatırım yapmak daha risklidir, gelecekte oluşacak fiyatlanmaları tahmin edebilmek için ne yapılmalıdır, hangi yol izlenmelidir gibi temel soruların cevaplarını bilmeniz gerekir.

Biliyorsunuz ki günümüzde her bilgiye internetten ulaşmamız mümkündür. Borsa hakkında merak ettiğiniz konuları doğru sorgulamalar yaparak, istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunun dışında aracı kurumların ücretli – ücretsiz eğitimlerinden yararlanabilirsiniz. Uzmanların kaleme aldığı kitaplarda, piyasa en ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır. Görsel olarak hafızalara kazınmak için, videoya dönüştürülmüştür. Bu bilgiler, borsaya girmiş veya girecek kişilerin bilmesi gereken temel konulardır.

Risk içeriği yüksek olan piyasada, alt yapınız ne kadar sağlam olursa zarara uğrama tehlikeniz o kadar azalır. Bunun için bol bol finans alanında yazılmış kitapları ve günlük uzman yorumlarını sürekli okumanız gerekir. Böylece, ufkunuz genişler ve gelecekte fiyatların ne yönde şekil alacağını önceden anlayabilirsiniz. Sadece sabırlı ve planlı hareket etmelisiniz. Hedeflerinize fazla kayıp vermeden ulaşmak için, demo hesapta tecrübe edinmelisiniz.

Borsa Nedir, Nasıl Oynanır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Borsada önceden deneme yanılma yolu ile doğru stratejiler geliştirilmeye çalışılıyordu. Günümüzde ise demo hesap sayesinde kolaylıkla deneyim kazanabilir, kendinize has stratejiler geliştirebilirsiniz. Gerçek hesaptan farkı sanal para ile yönetilmesidir. İnternet üzerinden ücretli veya ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Burada amaç, gerçek hesabınızda yatırım yapıyormuşsunuz gibi düşünmelisiniz. İşlemlerinizi ciddiye almalısınız. Çünkü, borsa ne oyun yeridir, ne de kumarhanedir.

Borsa, yasal ve güvenilir piyasadır. Şans faktörü pek etkili değildir. Analiz tekniklerini uygulamadan, rastgele işlem yaptığınızda büyük olasılıkla kayıpla karşılaşırsınız. Borsada para kazanmak istiyorsanız, tüm benliğinizi bu piyasaya vermelisiniz. Gece gündüz demeden, yeni bilgiler edinmelisiniz. Bilgilerinizi unutmamanız, taze tutmanız için demo hesapta bol bol alıştırma yapmalısınız. Hatalı yaptığınız işlemleri not etmelisiniz. Böylece, bir daha aynı hataya düşmezsiniz.

Yatırımcıların en çok yaptığı hatalardan birisi, borsa araçlarının fiyatları düştüğünde hemen alım emri vermeleridir. Mantık doğrudur, fakat o aracın gelecekte değer kazanıp kazanmayacağını anlamanız gerekir. Bunun için, temel ve teknik analiz yöntemlerini uygulamanız yeterlidir. Borsa stratejileri arasında, bir numaranız her zaman gelecekte değer kazanacak araçlara yatırım yapmak olmalıdır.

Örnek vermek gerekirse; hisse senedi alım – satımı yapmak istediğinizde, şirket ve sektör seçimi çok önemlidir. KAP’ın internet sayfasından, şirketlerin geçmiş ve bugünün mali analiz tablosunu incelemelisiniz. Gelecekte büyüyecek, sektörün devi haline gelecek şirketleri seçmelisiniz. Borsada alım – satım arası fiyat farkından kazanç edilir. Yatırım aracınızın özelliklerini bilmeli, hangi olaylardan dolayı fiyatı ani iniş çıkış yaşıyor bilmelisiniz.

Sonuç olarak, borsayı internet aracılığıyla veya aracı kurumların ücretli – ücretsiz eğitimlerinden yararlanarak öğrenebilirsiniz. Ufkunuzu genişletmek için, bol bol ekonomi hakkında yazılan kitapları, dergileri okumalısınız. Biliyorsunuz ki, kullanılmayan bilgiler çabuk unutulur. Bu yüzden, demo hesap yardımıyla bilgilerinizi uygulamalı olarak pekiştirmelisiniz. Zaman geçtikçe ve deneyiminiz arttıkça, risk faktörlerini azaltarak, başarıyı yakalayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir