İnternetten Borsa İşlemleri

İnternet kullanımının hayatta birçok alanda kolaylık sağlaması gibi borsa yatırım işlemlerinde de birçok kolaylığı sağlamıştır. Borsalarda kısa vadeli yatırım yapmayı tercih eden yatırımcılar anlık fiyat dalgalanmalarından en iyi şekilde internet sayesinde faydalanmaktadır. Bu şekilde tüm vaktini borsa seans salonlarında geçirmekten kurtulmuş ve normal yaşamına devam etmesi de sağlanmıştır.

Borsa işlemlerinde internetin kullanımı hem daha hızlı yatırım emirlerinin verilmesine hem de daha hızlı piyasa, sektör ve şirket takibinin yapılmasına yardımcı olmuştur. Ülkemizde bulunan Borsa İstanbul eski adıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 3 Aralık 1993 tarihinde Elektronik Alım – Satım Sistemi için çalışmalara başlamıştır ve 21 Aralık 1994 yılında da tam olarak bu sisteme geçilmiştir. Bu şekilde Türkiye’de her yerden elektronik olarak borsaya ulaşım sağlanmış ve bilgisayar destekli alım – satım işlemleri yapılmaya başlamıştır. Bu sayede borsaya ulaşım sayısında artış sağlanmış ve doğal olarak işlem hacminde de önemli ölçüde bir artış meydana gelmiştir.

İnternet üzerinden yalnızca işlem yapmak değil, şirketlerin menkul kıymetlerini borsaya kote ettirmesi konusunda sözleşme fiyatlarının oluşumunda da etkin bir oluşum sağlanmıştır. İnternet destekli alım – satım işlemleri sayesinde borsaya duyulan güvende artış sağlandığı gibi daha şeffaf bir ortam da oluşturulmuştur.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen borsa işlemleri piyasa takibini ve güvenilir borsa işlemleri için gerekli ortam dışında, borsa yatırımcısı olmak isteyen ama borsada nasıl işlem yapılır, borsaya nasıl girilir, kazançlı yatırım işlemleri, dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir, aracı kurumlar konusunda ve yatırım araçları konusunda bilgi almak isteyen kişilere eğitim olanaklarını da kolaylaştırmıştır. Eğitim olanakları aracı kurumların web siteleri ve bu amaca hizmet eden kurumların web siteleri üzerinden ücretli ve ücretsiz şekilde edinilebilmektedir.

Borsa eğitimi almak isteyen kişiler istedikleri yer ve zamanda borsalar ile ilgili geniş bilgilere kolaylıkla internet vasıtası ile ulaşabilmektedir. E – kitap, eğitim videoları ve online seminer adı verilen webinar eğitimler sayesinde yatırımcılar hızlı bir şekilde bilgi alabilmek ve anlık olarak anlamadıkları konularda sorularına yanıt bulabilmektedir. Aynı zamanda demo hesap denilen ve sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yapılmasını mümkün kılan online platformlar sayesinde de yatırımcı olmak isteyen kişiler belirli bir deneyime kavuşmuştur. Aynı zamanda demo hesaplar sayesinde teminat riske atılmadan deneme – yanılma yolu ile piyasa koşullarına en uygun olan stratejinin belirlenmesi de mümkündür.

Borsalarda iki tür analiz türü bulunmaktadır. Temel analiz, ülkelerin ekonomi ve siyasetleri, sektörler ve şirketler ile ilgili konuları içermektedir. Teknik analiz ise şirketleri ve şirketlerin ait oldukları sektörlerin analizlerini içerir. Hisse senetlerinin gerçek değerinin bulunması ile ilgili konuları içerir. İnternet aracılığıyla teknik ve temel analiz konularını oluşturan verilere kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Temel analiz konuları içerisinde yer alan ülkelerin ekonomik durumları makro ekonomik veriler ile daha geniş bir şekilde ele alınmıştır ve bu verilerin açıklanma tarihleri önceden bilinmektedir. İnternet vasıtasıyla bu verilerin açıklanma öncesi, açıklanma sırası ve açıklanma sonrası piyasa, şirket ve sektör ile ilgili bilgiler alınabilir.

Şirketlere ve şirketlerin mal ve hizmetlerine dair olan fiyat grafiklerine de internet aracılığıyla kolayca ulaşılır. Bu fiyat grafiklerinin değerlendirilmesi ve incelenmesi, analiz araçlarının üzerine uygulanması için birçok online platform bulunmaktadır. Bu online platformlara aracı kurumların, şirketlerin ve kamu hizmeti veren kurumların siteleri aracılıyla ulaşılabilir. Fiyat grafikleri teknik analiz araçlarının temelini oluşturmaktadır ve geleceğe yönelik doğru yatırım tahminlerinin alınabilmesi için teknik analizlerden ve temel analizlerden alınan bilgilerin birlikte yorumlanabilmesi gerekir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen borsa işlemleri analizler konusunda da yatırımcılara büyük fayda sağlamıştır.

İnternetten alım – satım işlemlerinin yapılması aynı zamanda fiziki olmayan alım – satım işlemleri adına da büyük bir önem taşımaktadır. Fiziki olarak alım – satım yapılan borsa işlemlerinin modasının geçtiği ve genel olarak gelişmemiş olan borsalarda yapıldığı herkes tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca fiziki olarak yapılan alım – satım işlemleri hem vakit kaybıdır hem de anlık işlemlerin önünü kesmektedir. Teslimat konusunda yaşanan da birçok sorun bulunmaktadır. Günümüz ihtiyaçlarına en iyi karşılığı veren fiziki olmayan alım – satım işlemleri internet vasıtasıyla daha da kolaylaşmıştır.

Fiziki olmayan alım – satım işlemlerinin internet üzerinden takip edilebilmesi sayesinde yatırımcıların güveni de sağlanmıştır. Takas ve saklama sistemine dayalı olan fiziki olmayan alım – satım işlemleri ülkemizde Takasbank nezdinde yapılmaktadır. Yatırımcının gerçekleştirmiş olduğu alım – satım işlemleri Takasbank üzerinden online bankacılık işlemlerinde olduğu gibi anlık ve istenildiği zaman takip edilebilmektedir. Yatırımcıların yatırım hesaplarını kontrolü konusunda da internet borsaların gelişmesine büyük faydada bulunmuştur.

Borsada internet üzerinden yatırım yapmaya başlamak için kişilerin öncelikli olarak vadesiz bir yatırım hesabına sahip olmaları gerekir. Bir banka veya aracı kurumdan açtırılabilen yatırım hesabı işlemleri tamamlandıktan sonra 2 – 3 iş günü içerisinde aktif olacaktır. Hesabın aktif olması sonrasında teminatın yatırılması ile internet üzerinden işlemler kolaylıkla başlatılabilir. Hesabın açtırıldığı kurumun internet sitesinden yatırım hesabı sekmesi sayesinde hesaba ulaşılır ve yapılmak istenen alım – satım işlemleri kolayca gerçekleştirilir.

3 thoughts on “İnternetten Borsa İşlemleri

  1. Güzel bir yazı olmuş. Borsaya yeni başlayan kişiler için faydalı bir web sitesi olacağa benziyor. Yazılarınızın devamını bekliyorum.

    1. Forex piyasasında kendi bilgileriniz ve birikmiş olan paranızla işlem yapıyorsunuz. Bir iş olarak görmelisiniz. Elbette bu konuda farklı görüşler de yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir