Borsa Eğitimi Nereden ve Nasıl Alınır?

Eğitimin her alanda öneminin büyük olduğu gibi borsa gibi birçok değişkene bağlı olan organize olmuş bir piyasada yatırım yaparak kazanç elde etmek için de büyük bir öneme sahip olduğu kesindir. Borsalarda genel olarak kazanan yatırımcıların gerçekten de iyi derece borsa bilgisine ve tecrübe sahibi oldukları bilinmektedir. Günümüzde, borsalar hakkında bilgi almak ve tecrübe kazanmak eskiye göre daha kolaydır ve birçok imkan bulunmaktadır.

Borsalarda kazançlı yatırım pozisyonlarının oluşturulabilmesi için doğru zamanlama önemlidir.

Doğru zamanlama ise iyi derece bir piyasa takibi ve analiz bilgisi gerektirmektedir. Her yatırımcı için farklı zamanlarda borsalarda alım – satım işlemi gerçekleştiriliyor olsa bile doğru zamanın elde edilmesi için gidilen yöntem hep aynıdır. Bu da piyasanın takip edilerek, fiyat hareketlerinin analiz edilmesi ve alınan sinyallerin birlikte yorumlanarak doğru zamanın tespit edilmesi ile mümkün olacaktır.

Günümüzde yatırım işlemlerinin internet ortamına taşınması gibi eğitim almak da internet üzerinden mümkündür. Aynı zamanda yatırımcı olmak isteyen kişilere internet istedikleri yer ve zamanda bilgi edinme imkanı sunmaktadır. Kamu hizmeti veren kamuyu aydınlatma platformları veya aracı kurumların internet siteleri üzerinden kolaylıkla eğitim başvuruları yapılabilir, eğitim videolarına ve eğitim kitaplarına ulaşılabilir. Ayrıca demo hesap denilen sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yapma imkanı sunan platformlar kullanılarak da belirli derecede bir deneyim kazanılmış olur. Diğer borsa öğrenme araçları için bu yazıyı okumanızı öneririm.

Yatırımcıları kazanan ve kaybeden yatırımcılar olarak ikiye ayırdığımız zaman, kaybeden yatırımcıların genellikle bilgi eksikliğinden ve deneyimsizlikten kayıplar yaşadıkları görülmektedir. Teknik analiz bilgilerinin eksik olması veya hiç olmamasından, teknik analizi kitaplardan, forumlardan üstün körü öğrenmelerinden kaynaklanmaktadır. Eğitimlere katılarak bilgilerini demo hesaplarda test etmeden öğrendiklerini düşündükleri için, makro ekonomi bilmemek veya borsa ile bir bağlantısını kuramadıkları için işlemlerden kayıp yaşayabilirler. Başka yatırımcılarının yatırım kararlarına göre hareket ettikleri ve başkalarından aldıkları tüyoları kullandıkları için kayıp yaşabilirler.

Borsa eğitimlerinden tam anlamıyla ve doğru kişilerden olduğuna emin olarak aldıkları takdirde ise yukarıda saydığımız kaybetmeye neden olan faktörlerden yatırımcılar uzaklaşmış olurlar. Kazanan yatırımcıların ise yerli ve yabancı banka portföyleri, büyük miktarda sermayesi olup işlem yapan spekülatör ve borsa eğitimine hakim olan belirli bir plan ve disiplin dahilinde ilerleyen yatırımcılar oldukları araştırmalar sonucunda ortaya koyulmuştur.

Yatırımcıların kazanç elde edebilmeleri için psikolojik açıdan da kendilerini piyasada işlem yapmaya hazırlamaları gerekmektedir.

Bir başka yatırımcının veya kişinin tüyolarından, yatırım kararlarından etkilenmeden, yalnızca kendi stratejileri ile işlem yapmaları gerekmektedir. Aşırı getiri beklentisine girmemeleri, kazanmaya ve kaybetmeye hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Psikolojik olarak da alınan borsa eğitimleri yatırımcıları piyasada işlem yapmaya hazırlamaktadır.

Borsa eğitimleri kapsamında özellikle üzerinde durulması gereken konular ise analiz çeşitleri ve borsa kurallarıdır.

Borsada yatırım yapacak bir yatırımcının borsayı, borsa işleyişini ve borsa sistemini anlaması borsalar ile ilgili birçok bilginin edinilmesine büyük bir yarar sağlayacaktır. Yatırım araçlarının neler olduklar, yatırım aracı fiyatları üzerine etkili olan faktörlerin neler oldukları bu faktörlerin yatırım aracının fiyatı üzerinde nasıl etkiler yarattıkları bilinmelidir. Bir hisse senedi alım – satım işlemi nasıl gerçekleştirilir, alırken ve satarken nelere dikkat edilmesi gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir. Borsalarda fiyat oluşumunun nasıl gerçekleştiği gibi birçok konuya hakim olmak gerekir.

Teknik ve temel analizler hemen hemen tüm finans piyasalarında geçerli olan konulardır. Bu analiz yöntemlerinin her ikisinin de tam olarak bilinmesi ve uygulanabilmesi gerekir. Yalnız temel analizin veya yalnız teknik analizin uygulanması da kesin olarak doğru sinyallerin elde edilmesine yardımcı olmayacaktır. Bu nedenle iki analiz yönteminin de tam olarak bilinmesi ve birlikte yorumlanabilmesi gerekmektedir. Temel analizler, ülkelerin makro ekonomik verilerinin yorumlanmasına dayanan bir analiz yöntemidir. Teknik analizler ise daha çok fiyat grafiklerinin okunmasına yarayan analiz çeşitleridir. Bu iki analiz sonucunda elde edilen verilerin birlikte yorumlanması ile de fiyatın gelecekte ne yönde ilerleyeceği öngörülebilir.

One thought on “Borsa Eğitimi Nereden ve Nasıl Alınır?

  1. Bilgilendirici yazınız için teşekkürler, en kısa sürede bir borsa eğitim programına katılmayı düşünüyorum…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir