Borsa Nasıl Öğrenilir?

Finans piyasaları arasında en eski tarihli piyasa olduğu söylenebilecek olan borsa piyasaları iyi bir bilgi birikimi ve deneyimi olan yatırımcılarına yüksek kazançlar sunmaktadır. Günümüzde bu bilgi ve deneyimin elde edilebilmesi için internet gibi önemli bir kaynak vardır. Yatırım işlemlerinin de günümüzde internet üzerinde yapılmaya başlaması ile yatırım yapmak isteyenlere iyi olanaklar sunulmaktadır.

Borsa piyasasında nasıl yatırım yapılacağı, borsaya nasıl girileceği ve nasıl kazançlı yatırımlar yapıldığının öğrenilmesi adına çeşitli kaynaklar ve eğitim olanakları bulunmaktadır. İnternet üzerinde birçok bilgiye ulaşılabilmektedir. Ders kitapları ve ünlü yatırımcıların anıları şeklinde borsa kitapları, online eğitim videoları, demo hesaplar gibi eğitim olanakları bulunmaktadır. Yatırımcı olmak isteyen kişilerin bu imkanları değerlendirmeleri gerekir.

Aracı kurumların ücretli ve ücretsiz olarak eğitim olanakları bulunmaktadır. Tüm bunların yanında yatırımcının kendini gelişmesi gerekir. Yapılan araştırmalar aynı eğitimi almış, aynı yatırım aracını kullanan iki farklı yatırımcının birinin kazanırken bir diğerinin kaybettiğini ve bunun nedeninin yatırımcıların bakış açılarının farklı olmasından kaynaklandığını ortaya koymuştur. Bu nedenle yatırımcıların eğitim olanaklarından faydalanarak kendilerini geliştirmesi, yatırım işlemleri için kendilerine uygun stratejileri belirlemeleri gerekmektedir.

Borsa Kitapları

Borsa piyasalarının eski tarihli piyasalar olmaları nedeniyle piyasada birçok borsa kitabı yer almaktadır. Bu kitaplar ders kitabı niteliğinde olduğu gibi büyük, ünlü yatırımcıların deneyimlerinin anlatıldığı anı kitabı niteliği taşıyanları da bulunmaktadır. Borsa öğrenmek isteyen kişiler için bu kitaplar hem sıkıcı olmayacaktır hem de temel bilgilerin bulunduğu bir kaynak her daim yatırımcının elinin altında bulunacaktır.

Risklerinin çok olması ve karmaşık işlemlerin olması nedeniyle borsalar başlangıçta yatırımcı olmak isteyen kişilere zor gelebilir. Borsalarda da ticaret söz konusu olduğu için riskler bulunmaktadır. Ama borsa ile ilgili konular hakkında bilgiler temelden başlayarak alınması halinde hem riskler minimuma indirilecektir hem de stres yaşamadan nasıl yatırım yapılması gerektiği öğrenilmiş olacaktır. Büyük borsa yatırımcılarının deneyimlerinin anlatıldığı kitaplar yeni yatırımcılara iyi bir yol gösterici kaynak olacaktır.

Yatırım piyasalarında kazançlı yatırım işlemleri gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak piyasanın işlem yaptırma özelliklerinin bilinmesi gerekir. Borsalarda dahil olmak üzere büyük yatırım piyasalarında öğrenilmesi gereken ilk kural olarak piyasanın işlem özellikleri, fiyat oluşumu, piyasada nasıl yatırım yapıldığı, öğrenilmelidir. Aynı zamanda işlem gören yatırım araçlarının neler oldukları ve bu yatırım araçları ile nasıl işlem yapılabildiği öğrenilmelidir. Yatırım araçlarının fiyatlarının hangi faktörlerden, ne yönde etkilendiği bilinmelidir. Ders kitabı niteliğinde uzman kişiler tarafından hazırlanmış olan borsa kitapları yatırımcı olmak isteyenlere bu bilgileri en ince ayrıntısına kadar verecektir ve yatırımcının her daim elinin altında bulundurabileceği bir kaynak olacaktır.

Eğitim Videoları

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması yatırım işlemlerinin ve nasıl yatırım yapıldığının öğrenilmesini de kolaylaştırmıştır. İnternet üzerinden video hizmeti sunan sitelerden ve aracı kurumların, bankaların web sitelerine yüklenmiş olan videolar da borsalar hakkında hem yazı hem de görsel olarak bilgi edinme imkanı sunmaktadır. Online eğitim videoları aracı kurumların uzman kişileri tarafından hazırlanmıştır ve ayrıntılı örneklerle hazırlanmış olan bu videolar sayesinde de yatırımcılar borsa piyasaları hakkında detaylı bilgi edinmiş olacaklardır.

Eğitim videoları özellikle yatırımcılara analizler konusunda büyük bir yardımcı olacaktır. Teknik analiz yöntemlerinin kafa karıştırıcı uygulamaları eğitim videolarında detaylı anlatımlarla netlik kazanacaktır. Hangi analizin hangi yatırım aracı için daha iyi olduğu, hangi yöntemin hangi yatırım araçlarında kullanılmasının daha iyi olduğu hakkında bilgiler edinilebilir.

İnternet üzerinden yapılan yatırım işlemleri için kullanılan çeşitli trader programları bulunmaktadır. Bu platform üzerinden hem yatırım işlemleri gerçekleştirilir hem de yatırım araçlarına ait fiyat grafikleri bulunmaktadır. Bu grafikler üzerinde analiz yapılması da mümkündür. Eğitim videoları aracılığıyla anlatılan bir konu da bu platformun nasıl kullanılacağıdır. Önemli bir konu gibi görünmese dahi yatırım yapılmaya başlandığı zaman platform ile ilgili yaşanacak bir sorun yüzünden kayıp yaşanabilir. Bu nedenle platformun nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili de bilgi sahibi olunmalıdır.

Demo Hesaplar

Bazı aracı kurumlar yatırım işlemlerinin gerçekleştirildiği platformun birebir aynısı ama gerçek para yerine sanal para ile işlem yapılan demo hesap oluşturma imkanı sunmaktadır. Bu demo hesaplar ise aracı kurumlar tarafından yatırımcılara sunulan en iyi olanaklardandır. Gerçek piyasa koşullarında teminatın riske edilmeden işlem yapılmasını mümkün kılan bu demo hesaplar sayesinde yatırımcılar belirli bir deneyime de sahip olurlar. Demo hesap kullanılırken önemli olan konu ise bir oyun olarak düşünülmesi yerine gerçek teminat ile işlem yapılıyormuşçasına ciddiye alarak piyasa hareketlerinin incelenmesidir.

Demo hesaplarda gerçek piyasa koşulları ve gerçek fiyat hareketleri söz konusudur. Yatırım işlemlerinin gerçekleştirildiği platformdan tek farkı para yatırılmaması ve sanal para kullanılmasıdır. Yatırımcılar demo hesaplar sayesinde piyasada meydana gelen gelişmelerin fiyatlara nasıl yansıdığı, ne yönde değişikliklerin meydana geldiğini gözlemleme imkanı bulacaktır. Örneğin; Amerikan Merkez Bankası Başkanı’nın para politikaları ile ilgili yaptığı bir konuşmanın veya yaşanan bir doğal afetin piyasaya nasıl yansıdığı, yatırım araçlarının fiyatlarının ne yönde etkilendiği risk almadan öğrenilecektir.

Yatırımcıların demo hesapları kullanırken kendilerine işlem stratejileri belirlemesi de gerekir. Bu şekilde aynı gelişmelerle karşılaştıklarında nasıl işlem yapmaları hakkında panik yaşamadan yatırımlarını yönlendirmiş olurlar. Demo hesaplar ayrıca yatırım aracını değiştirmek isteyen yatırımcılar için de iyi bir olanaktır.

Borsa eğitim olanakları sayesinde yatırımcılar aynı zamanda nasıl etkin bir piyasa takibi yapabileceklerini de öğrenirler. Tahmin edileceği gibi hemen her yatırım piyasasında piyasa takibi büyük bir önem taşımaktadır. Bilinçli bir şekilde piyasa takibinin yapılması gerekir. Bu şekilde de yatırımcılar panik ve stres yaşamadan yatırımlarını nasıl yönlendirmeleri hakkında kolaylıkla bilgi sahibi olacaklardır. Piyasa takibi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktaların neler olduğu, hangi yatırım aracı için hangi konuların fiyatlar üzerinde etkili olduğu bilinmelidir.

Son olarak yatırımcıların psikolojik olarak da kendilerini piyasada işlem yapmaya hazırlaması gerekmektedir. Başkalarının işlemlerinden etkilenmemesi, başka bir yatırımcının kazandı diye stratejisinin kullanılmaması gerekir. Aynı zamanda aşırı getiri beklentisine girilmemelidir ve kaybetmeye, kazanmaya hazır olunmalıdır. Sonuçlar kabullenilmeli ve stres yaşamadan karşılaşılan sorunların arlından nasıl kalkılabileceği ile ilgili yatırımcılar kendilerini geliştirmelidir. Yatırım işlemlerinin belirli bir plan dahilinde yürütülmesi gerekir ve yatırımcının bunu nasıl yapması gerektiğini de öğrenmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir