Borsa Riskleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Yatırımlarınızı ister fiziki ister online olarak yapın her türlü riskler mevcuttur. Fiziki yaptığınız yatırımlarda riskleri azaltmak için çok fazla seçeneğiniz bulunmazken, online piyasa işlemlerinde risk azaltma yöntemleri oldukça fazladır. Borsada online yatırım piyasalarından biridir. Elbette borsanın da riski vardır. Eminim siz bunu zaten daha önceden duymuşsunuzdur. Çünkü borsa genelde kaybettirdiği yatırımcılarıyla ünlenmiştir. Peki, borsa gerçekten kaybettiren bir yapıya mı sahip yoksa kaybedenler yatırımcılar mı? Bu sorunun cevabı tabi ki kaybedenler yatırımcılardır. Evet, piyasada bulunan risklerden dolayı kaybetmek muhtemeldir. Fakat bu riskleri azaltabilmek ise tamamen yatırımcıların elindedir. Eğer riskleri bilmez ve azaltmak için bir şeyler yapmazlarsa piyasanın kaybettirenleriyle ünlenmesi oldukça doğaldır. Size tavsiyemiz; bu ünlendiren yatırımcıların arasında olmamak için borsa risklerini öğrenmeniz ve önlemlerinizi almanızdır.

İşlemlerde Bulunan Risk

Borsanın işlemlerinde bulunan riskinden kastımız bilinçsizce açılan pozisyonlardır. Yani borsayı bilmeden yatırımlar oluşturmanız ve hatalı işlemlerden dolayı kaybetmenizdir. Bu çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bu yüzden borsada ilk riski engellemeniz için yapmanız gereken piyasanın eğitimini almanızdır. Alacağınız eğitimler ile piyasayı iyi bir şekilde öğrenir ve hatalı işlem yapma riskinizden kurtulursunuz. Böylelikle borsada yatırım yapmak için gerekli olan tüm durumları bilir ve işlemlerinizi ona göre yönlendirirsiniz.

Deneyim kazanmanızda işlemlerde bulunan hata riskinizi azaltacaktır. Bunu ya piyasa ufak bir miktarla girerek zamanla gerçekleştirirsiniz ya da demo hesap uygulamasını kullanırsanız. Elbette ki bizim önerimiz demo hesap uygulamasıdır. Fakat işlemleriniz için sabırsızlığınız varsa bekleyemiyorsanız, ilk girişte kaybettiğinize üzülmeyeceğiniz bir rakamla işlemlere başlamaktır. Piyasayı öğrendikte kazançlar elde eder ve gün geçtikçe profesyonelleşirsiniz. Sonrasında da sürekli kazanmaya devam edersiniz.

Yatırım Riskleri

Yatırım riskleri dediğimizde de işlemlerinizde fiyatların oluşturduğu riskleri anlamalısınız. Borsada fiyatların arz ve talep mantığıyla belirlenerek online işlemlerin yapılması, anlık dalgalanmalara sebep olur. Bu dalgalanmalar ne yönlü olacağı bilgisi çok önemlidir. Bunu önceden doğru olarak ön görebilmeniz, yatırım riskinizi minimum düzeye indirir ve her zaman kazançlı olmanızı sağlar. Peki, yatırım riskleri nelermiş inceleyelim.

Faiz Oranı Riski: Faiz oranları dönem dönem değişiklik gösterir. Bu yüzden borsanın arz ve talebinde bu değişikliklere verdiği tepkiyle dalgalanmalara sebep olur. Faiz oranlarının yükselmesi, yatırım araçlarının üzerinde olumsuz etkilere sahip olur. Bu konuda veri takibi için merkez bankalarını araştırmanız ve beklentilerini, politikalarını takip etmeniz önemlidir.

Piyasa Riski: Piyasa risklerini genelde siyasi ve sosyal olgular oluşturur. Borsada hareketliliğe sebep olan bu değişimlerin önceden tahmin edilmesi zordur. Genelde borsa katılımcılarının psikolojik olarak yarattığı bir risktir. Eğer ülkede siyasi ve sosyal olarak kötü gelişmeler sergileniyorsa, yatırım araçlarının fiyatları genelde düşer. Bu yüzden bu tür olayları da takip etmeniz önemlidir.

Enflasyon Riski: enflasyon riski biraz daha farklı çeşitlerle kendini göstermektedir. Enflasyon dediğimizde fiyatlar genel seviyesinin yükselmesidir. Bu durum yatırım araçlarına farklı olarak yansıyabilir. Hisse senetleri üzerinde çok etki göstermediği düşünülürken, sabit gelir getiren araçlar üzerinde daha büyük etkilere sahip olduğu düşünülür.

İş Riski: Eğer yatırım araçlarınız şirketler ile alakalı ise bu durumda iş riski doğmaktadır. İş riski dediğimizde şirketlerin alım ve satım güçleri aklımıza gelmelidir. Yani şirketin faaliyetlerinde yaşanan gelişmeler, satışlarında yaşanan değişimler, maliyetlerinde meydana gelen farklılıklar gibi durumlar iş riskini oluşturmaktadır. İş riskinde önemli bir durum da rekabettir. Pazar içerisinde rekabet ettiği firmaların ayrıca araştırılması ve fiyatlar üzerinde bulunan etkilerinin belirlenmesi gerekir.

Finansal Risk: Şirketlerin finansal sorunlarla karşılaşmasıyla doğabilecek risktir. Şirketlerin yapıları içerisinde yer alan iç kaynaklarında oluşan farklı yükler değişiklik gösterdiğinde halka arz edilen yatırım araçlarında da dalgalanmalar meydana gelebilir.

Sistematik Risk

Sistematik risk daha bilimsel bir risktir. Beta katsayıları ile ölçülen risk ile hisse senetlerinin pazarın içerisinde yaşadığı dalgalanmalara olan duyarlılığını ölçer. Burada veri için Pazar portföyünü kullanır. Pazar portföyü de piyasada bulunan tüm hisse senetlerinin, payları oranında bulunduğu bir gruptur. Burada önemli olan pazara bağlı olarak değişen göstergelerdir. Ölçümünde beta katsayılarının kullanılması ise en iyi göstergeyi sağlamasındandır.

Beta katsayıları iki şekilde değerlendirilir. Atak ve tutucu olarak adlandırılan katsayı sonuçlarına göre hisse senetleri farklı şekillerde yorumlanır. Yani 1’den büyük olan beta katsayılarına atak denir ve bu hisselerin getirisi % 1’den fazla olur. 1’den küçük olan beta katsayılarına tutucu denir ve bu tür hisselerin getirisi daha düşük meydana gelir. Beta katsayılarında önemli olan zaman içerisinde istikrar göstermesidir. Bunların ölçülmesi ise geçmiş fiyatları veri olarak alınır ve analizlerde uygulanır. İstikrarı için de gelecekte oluşacak fiyatlar üzerinden zaman zaman analizler uygulanmasıyla karar verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir