Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Günümüz imkanları ve teknolojileri hayatımızdaki birçok alana kolaylık getirdiği gibi yatırım alanına da büyük kolaylıklar getirmiştir. Bu kolaylıkların başında da borsa takibi gelmektedir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen borsa takibi eski yöntemlere göre çok daha hızlı ve anlık olarak yapılabilmektedir. Bu şekilde de anlık fiyat dalgalanmalarından hem korunmuş hem de kar edilmiş olacaktır.

Borsa takibi yaparken yatırımcıların bilinçli bir takipçi olmaları dikkat etmeleri ve kendilerinde geliştirmeleri gereken noktadır.

İşlem yaptıkları yatırım aracı veya araçlarının özelliklerinin bilinmesi gerekir. Yatırım araçlarının fiyatları üzerine etkili olan faktörlerin ve bu faktörlerin ne yönde etki ettiklerinin bilinmesi gerekir. Ancak bu şekilde geleceğe yönelik doğru tahminlere sahip olunabilir. Piyasalardan edinilen bilgilerin teknik analiz araçları ile birlikte yorumlanması ile de geleceğe yönelik daha kesin kararlar alınabilir.

Ülkelerde meydana gelen ekonomik ve siyasi gelişmeler, açıklanan makro ekonomi verileri, merkez bankalarının para politikaları, dünya üzerinde meydana gelen doğal afetler, savaşlar ve ülkeler arasında meydana gelen anlaşmazlıklar borsada oluşan fiyatları etkileyecektir. Yatırımcıların bu durum ve gelişmeleri sürekli ve anlık olarak takip etmeleri risklerini minimum düzeyde tutmalarına yardımcı olacaktır. Yatırımcıların bu faktörleri bilmeleri ve hangi yatırım aracı üzerinde nasıl bir etki yarattığını bilmesi gerekir.

Borsa takibi internet bağlantılı bir bilgisayar üzerinden anlık olarak yapılabilir.

Eskiden borsa ve bankaların seans salonlarından yapılan bu takip günümüzde internetten çok daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. İnternetten yapılan yatırım işlemlerinin bir avantajı da dünya üzerinde işlem gören birçok hisse senetleri ve endeks ile de alım – satım imkanı sunmasıdır. Bu hisse senedi ve endeksin internet üzerinden gerekli bütün bilgilerine ulaşılabilir ve fiyat takibi yapılarak fiyatlarının gelecekte ne yönde olacağı hakkında tahminlere sahip olunabilir.

Online bankacılık işlemlerinde olduğu gibi yatırım hesaplarının da internet üzerinden anlık olarak takibi yapılabilir. Aynı zamanda kazanılan ve kaybedilen paranın nereden geldiği ve nereye gittiği rahatlıkla görülebilir. Ülkemizde Takasbank nezdinde saklanan müşteri teminatları yatırımcıların teminatlarının güvenliği anlamına gelmektedir ve internet üzerinden teminatların anlık takibi yapılabilir.

İnternet sayesinde borsa işlemlerinde zaman ve mekan sınırlaması olmadan kolaylıkla ve hızlı bir şekilde işlem yapılabilir. Borsa seans salonlarına gidilerek kaybedilen zaman kaybının yerine ev gibi istenilen zaman ve yerde hem piyasa takibi gerçekleştirilebilir hem de alım – satım emirleri anlık olarak yapılabilir.

Borsa işlemleri eski yöntemlere göre telefon, faks, telgraf, televizyonların tele – tex kanalları aracılığı ile yapılmaktaydı. Bu yöntemler günümüz imkanlarına göre çok daha yavaş ve zordur. İnternet bağlantılı bir bilgisayar, tablet, laptop ve hatta akıllı telefonlar üzerinden hem borsa takibi gerçekleştirilmektedir hem de alım – satım emirleri verilebilmektedir.

Yatırımcıların dikkat etmeleri gereken konu ise borsalar ve yatırım araçları hakkında geniş bir bilgi birikimine sahip olmalarıdır. Borsaların işleyişi, yatırım araçlarının özellikleri, fiyatlarının hangi faktörlerden etkilendiği ve bu faktörlerden ne yönde etkilendiği bilinmelidir. Tüm bu bilgilere sahip olunduktan sonra piyasa takibi yapmak yatırımcı için çok daha basit ve stressiz olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir