Borsaya Nasıl Başlanır?

En eski tarihli yatırım piyasası olarak borsada yatırım yaparak yüksek kazançlar elde edilebilir. Ama bunun için yatırımcının bilgi ve tecrübe sahibi olması gerekmektedir. Borsada fiyatlar üzerine birçok değişken etki etmektedir ve yatırım yapacak kişilerin bu etki yaratan konuları bilmeleri, portföylerini bunlara göre belirlemelidir. Portföyünü doğru bir şekilde yönetebilen yatırımcılar borsalardan yüksek kazançlar elde edebilirler.

Borsada birikimlerini değerlendirmek ve kazanç elde etmek isteyen kişilerin her şeyden önce iyi bir eğitim almaları gerekmektedir. Ekonomi ve finans konularında bilgisi olmayan kişiler bu bilgileri internetten, aracı kurumların eğitim hizmetlerinden, çeşitli eğitim hizmeti veren kurumlardan elde etmesi mümkündür. Borsa eğitimleri kapsamında yatırımcılar borsaların tarihi gelişiminden başlayarak, işleyiş mantığına, analiz ve stratejilerinden, portföy oluşumuna birçok konu hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Borsaya başlama aşamalarını şu şekilde sıralandırabiliriz:

  • Eğitim aşaması
  • Borsaya giriş aşaması
  • Yatırım aşaması

Eğitim Aşaması

Eğitimin her konuda önemli olması gibi borsaya kazançlı yatırımlar yapabilmenin de en önemli ve öncelikli faktörü eğitimdir. Borsa eğitimleri, günümüzde internetin de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlaması ile birlikte daha kolay ve rahat bir şekilde alınabilmektedir. İnternet üzerinden aracı kurumların web siteleri üzerinden eğitim bölümlerine ulaşılabilir veya eğitim seminerlerine katılmak için başvuruda bulunulabilir.

Borsada eğitimin bu kadar önemli olması borsaların birçok değişkene bağlı olması ve spekülatif etkenlerden etkilenebilmesidir. Yatırımcıların borsada meydana gelen olaylara ve değişikliklere karşı hazırlıklı olması ve portföylerinin kontrolünü kaybetmeden en doğru şekilde yönetimi tekrar ele alabilmeleri gerekir.

Eğitimler aynı zamanda yatırımcılara nasıl kazançlı pozisyonları nasıl yakalayabileceklerini, strateji edinmelerini, analizlerin nasıl yapılması gerektiğini, portföylerin özelliklerini ve yatırımcının kendine en uygun portföyü nasıl oluşturması gerektiğini de öğretecektir. Borsada yatırımcıların kendi yatırım stratejilerinin olmasının büyük bir önemi vardır. Borsalarda işlem yapmanın amacı para kazanmak olduğu için hiçbir yatırımcı başkasına stratejilerini vermek istemez ya da tamamını vermeyecektir.

Başka yatırımcılardan alınan tüyoların asılsız olmaları ihtimali de yüksektir. Spekülatif amaçlardan dolayı fiyatların yükselmesini bekleyenler, fiyatları yükseltecek asılsız tüyoların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bu nedenle de her yatırımcının kendi işlem yapma stratejilerini, tüyolarını geliştirmesi parasının güvenliği açısından önem taşımaktadır.

Yatırım araçlarının neler oldukları, fiyatlarının nasıl oluştuğu ve fiyatlar üzerine etkili olan faktörler ile bu faktörlerin fiyatları ne yönde hareket ettirdikleri de eğitimler sayesinde öğrenilebilir. Portföy oluşumunda yatırım araçlarının tanınması büyük bir önem taşımaktadır. Portföy sahipleri güvence, gelir ve randıman, değer artışı, likidite gibi seçenekleri tercih edebilirler. Ama bu seçeneklerin hepsine birden portföylerinde yer veremezler ve birini seçen yatırımcı bir diğerinden vazgeçmek zorundadır. Örnek vermek gerekirse; yüksek değer artışı bekleyen bir yatırımcı aynı zamanda yüksek riski de göze almalıdır.

Borsaya Giriş Aşaması

Borsaya yatırım yapmaya karar veren bir kişi gerekli bilgi ve bir miktar tecrübeyi edindikten sonra borsada işlem yapmaya başlayabilmek için bir banka veya aracı kurum üzerinden yatırım hesabı açtırmalıdır. Yatırım hesabı 2 – 3 iş günü içerisinde aktif olduktan sonra hesaba yatırılan teminat ile birlikte yatırımcı internet üzerinden istediği şirketin istediği hisse senedini alabilir. Ama bu aşamada hangi şirketin hangi hisse senedinin alınacağına doğru bir şekilde karar verilmelidir.

Bir hisse senedi alınmak istendiğinde gelecekte değer kazanacağı öngörülmelidir. Bunun nedeni borsada değer kazanacak olan yatırım araçlarına yatırım yapılmasıdır. Değer kaybedeceği zamanda en doğru zamanda elde belirli miktarını veya tamamını elde çıkarmak gerekir. Aynı zamanda hisse senetlerinin ait oldukları şirketin de araştırılması gerekmektedir. Şirket yeni kurulan, henüz kara geçmemiş bir şirket olabilir veya geçmişinde çok kazandıran bir şirket olmayabilir. Ama şirketler ile ilgili bu özellikler şirketin hisse senetlerinin kazanç getirmeyeceği anlamına gelmemektedir. Aynı şekilde geçmişte kazandırmış bir şirketin hisse senetlerinin kesinlikle kazandıracağının da düşünülmesi yanlıştır. Bu nedenle de kazandıracak hisse senedi için şirketlerin doğru bir şekilde araştırılması gerekir.

Yatırımcı portföyünü dilediği gibi oluşturduktan sonra internet üzerinden borsa işlem saatleri içerisinde istediği zaman ve yerde işlemlerini yürütebilir. Yatırım işlemlerini başlattıktan sonra yatırımcıların hem piyasa takibi hem de sektör ve şirket takibi gerçekleştirmeleri gerekir. Piyasa takibi borsada fiyat oluşumları üzerine etkili olabilecek faktörlerin, ülke ekonomi ve siyasetleri ile ilgili haber ver gelişmelerin takip edilmesi gerekir. Sektörlerin ve sektör içinde bulunan şirketlerin takip edilmesi de menkul kıymetlerin fiyat hareketlerinin yorumlanabilmesi adına büyük bir önem taşımaktadır. Fiyat grafikleri üzerinde meydana gelen dalgalanmaların nelerden kaynaklandığının bilinmesi, trendin belirlenmesi adına önem taşımaktadır.

Yatırım Aşaması

Portföy oluşumu yatırımcının kendi yeteneklerine göre belirlenmesi yatırımcının disiplinli ve planlı bir şekilde yatırımlarını sürdürebilmesi için gereklidir. Her yatırımcının portföyünden beklentileri farklıdır ve her başarılı yatırımcının kendi işlem yapma stratejileri vardır. Yatırım aşamasında yatırımcıların dikkat etmeleri gereken en önemli konu piyasa takibi gerçekleştirmeleri ve teknik analiz araçlarını kullanarak da bu verilerin birlikte yorumlayabilmesidir.

Teknik analiz ve temel analiz aracı olan piyasa takibinin birlikte yorumlanması yatırım piyasalarının genelinde büyük bir öneme sahiptir ve doğru yatırım kararlarının alınması, doğru zamanda alım – satım emirlerinin verilmesi için gereklidir.

Günlük alım – satım yapılarak da kazanç elde edilebilmektedir. Yatırımcıların günlük yatırım işlemlerinden kazanç elde edebilmesi için iyi bir piyasa takipçisi olmaları gerekir ve iyi bir tecrübeye de sahip olmaları gerekir. Günlük alım – satım işlemleri yatırımdan çok borsalarda spekülasyon yapma olarak bilinmektedir ve bir hisse senedinin değer kazanacağı söylentilerinin çıkarılması ve diğer yatırımcıların da bu hisse senetlerine yönelmesinin sağlanarak hisse senedinin fiyatının yükselmesini sağlama temeline dayanmaktadır.

Borsaya başlama aşamaları kısa ve en genel anlamı ile bu şekildedir. Borsa piyasası hakkında iyi derecede bilgi ve deneyim sahibi olunması gerektiği unutulmamalıdır. Yatırımcıların kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri ve piyasa hareketlerini doğru bir şekilde yorumlayabilmeleri başarıyı yakalayabilmeleri adına önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir