BIST 100 Analizlerini Günlük Olarak Takip Etmenin Yatırımcılara Ne Gibi Faydaları Olur?

Bir borsacının olmazsa olmazı, piyasa takibi yapmaktır. Ama bu işi, belli bir plan dahilinde yapması gerekir. Neleri izlemesi gerektiğini iyi bilmeli ve bunu yaparken portföyünü göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü portföyün hem oluşturulması hem de yönetilmesi için piyasa takibi yapılmalıdır. Nelerin eklenip çıkartılacağını belirlemek için borsacının buna ihtiyacı vardır.

BIST 100 ve BIST 30 endekslerini takip etmek bile yatırımcıya birçok bilgi verecektir. Çünkü bu endeksleri oluşturan hisse senetleri, Türk borsasının en değerli ve yüksek işlem hacimli şirketlerine aittir. Sektörler ve ekonominin genel seyri hakkında bilgi verirler. Bu nedenle de portföyün izlenmesi dışında endekslerin takibi birçok yönden fayda sağlayacaktır. Ayrıca BIST 100 analizlerini günlük takip edebileceğiniz ve uzmanlarının her gün yayınladıkları raporları tek bir sayfada yatırımcılara sunan portallar bulunuyor.

Paratic.com’un Günlük Borsa Gündemi ve BIST 100 Yorumları sayfasını buraya tıklayarak takip edebilirsiniz.

Şimdi BIST 100 endeksini günlük takip etmenin faydalarına göz atalım:

Yeni Yatırımcılara Kolaylık Sağlar

Yeni Yatırımcılara Kolaylık SağlarÖzellikle acemi yatırımcılar için faydalı bir hareket olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü henüz piyasaya tam olarak hakim olmayan yatırımcı, nelere yatırım yapması gerektiğini net bir şekilde belirleyemez. Ama BIST 100 endeksini oluşturan hisse senetleri, özel oldukları için yatırımcıya daha güvenli bir işlem sunarlar. Elbette büyük hisse senetleri ile işlem yapmanın belli zorlukları da vardır; ama uzun vadeli bir yatırım yapılarak güvenle al – sat yapılabilir.

İlginizi Çekebilir: Nasıl Borsacı Olunur?

Sektörler ve Borsa Hakkında Genel Bilgi Verir

Sektörler ve Borsa Hakkında Genel Bilgi VerirBIST 100 analizlerini günlük olarak takip eden yatırımcılar, sektörler hakkında genel bilgiler edinebilirler. Çünkü endekste yer alan hisse senetleri, sektörlerinin en güçlü şirketlerine aittir. İlgilendikleri sektörlere ait hisse senetlerini seçmeden önce endekste bu hisse senetlerini izleyerek genel bir bilgi edinebilir. Bu şekilde borsanın genel seyri hakkında da bilgi sahibi olunur. Elbette bu tek başına yeterli bilgiyi vermeyecektir; ama belli bir öngörü elde edebilmek için en doğru yol olacaktır.

Ekonominin Genel Seyrini Gösterir

Ekonominin Genel Seyrini GösterirEndeksler sektörler hakkında bilgi verdikleri gibi BIST 100 gibi gösterge endeksleri, ekonominin genel seyri hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. Ekonominin ne durumda olduğunu BIST 100 endeksini takip ederek öğrenebilir, buna göre yatırım kararları alabilirsiniz. Türkiye’nin en yüksek işlem hacimli hisse senetleri ve piyasa değeri en yüksek şirketlerinden oluşan BIST 100 endeksi, doğal olarak yatırımcıya ülke ekonomisi hakkında bilgi verecektir.

Piyasa Takibi Yapmayı Kolaylaştırır

Piyasa Takibi Yapmayı KolaylaştırırPiyasa takibinin borsa için önemli olduğunu bildiğinizi düşünerek, endekse ait analizleri her gün izlemenin size büyük bir kolaylık sağlayacağını anlayabilirsiniz. Günlük olarak uzmanlar tarafından analiz edilen, destek – direnç noktaları belirlenen, yönü hakkında yorum yapılan endeks, gelecek beklentileri hakkında bilgi verecektir. Bu bilgiler ışığında, kendi yorumlarınızı da ele alarak daha doğru tahminler yürütebilirsiniz.

Uzun Vadeli Yatırımcılara En İyi Alternatif

Uzun Vadeli Yatırımcılara En İyi AlternatifTıpkı Warren Buffett gibi uzun vadeli işlem yapmak isteyen yatırımcılar için BIST 100 endeksinin takip etmesi iyi olacaktır. Öncelikle endeksin genel yönü ve gelecek beklentileri hakkında birçok uzmanlardan bilgi alırsınız. İkinci olarak da endekste yer alan hisse senetlerinden bir portföy oluşturabilir ve güvenli bir yatırım yapabilirsiniz. Ek olarak karlılığa dahil olacak temettü ödemeleri de kazancınızı arttırmanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak; BIST 100 endeksi, bir borsacının takip mekanizmasının başlangıcını oluşturacaktır. Birçok yönden fayda sağlayan bu endeks ile ilgili analiz ve tahminler, günlük olarak aracı kurum analistleri ile banka uzmanları tarafından analiz edilmektedir. Bu analizleri takip edebileceğiniz ve tek bir sayfada toplayan siteler vardır. Bunları takip ederek, işinizi bir kere daha kolaylaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir