Nasıl Borsacı Olunur?

Borsacı olup paraya para demeyeceğini hayal eden birçok kişi vardır. Ama bu sanıldığı kadar basit değil. Başarılı bir borsacı olmadan belli bir kazancın sahibi olamazsınız. Eğer borsacı olmanın basit bir iş olduğunu ve oturduğundan yerden para kazanmak olarak görüyorsanız da yanılırsınız. Çünkü borsacı olmak büyük bir emek ve sabır işidir.

Eğer borsaya merakınız var ve kendinize bu yönde bir yol çizmek istiyorsanız öğrenmeniz gereken önemli konular vardı. İşte yazımızı bu kişiler için hazırladık ve nasıl borsacı olunur sorusuna detaylı cevaplar verdik.

İşte borsacı olmak isteyenlere özel bilgiler:

Borsa Nedir Detaylıca Öğrenin!

Borsa Nedir Detaylıca Öğrenin!Borsacı olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk iş borsa nedir tam anlamıyla öğrenmektir. Çünkü işlem yapacağını piyasanın yapısını öğrenmeden hiçbir başarı elde edemezsiniz. Nasıl bir yapıya sahip olduğunu, yapılan işlemlerin nasıl gerçekleştiğini, oluşan fiyatları yorumlayabilmelisiniz. En kısa haliyle borsada olup bitenleri tam anlamıyla anlayabilmelisiniz.

Borsa; ticari mal ve kıymetli evrakların elektronik ortamda alım – satım işlemlerinin yapıldığı organize piyasadır. Kendine özgü kuralları vardır ve bu nedenle her borsa birbirinden farklıdır. İşlem gören yatırım araçları, ait oldukları ülkelerin ekonomileri ve büyüklükleri, borsaların ayırt edici özellikleridir diyebiliriz. Bir borsacının ise işlem yaptığı borsa hakkında tüm detayları bilemesi, endekslerini takip etmesi gerekmektedir.

Borsanasiloynanir.co’da Aysun Bayhan’ın yazdığı Borsa Nedir yazısına göz atarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Borsa İşlemleri Hakkında Deneyim Kazanın!

Borsa İşlemleri Hakkında Deneyim Kazanın!Başarılı bir borsacı olabilmek için deneyim sahibi olmanız gerekmektedir. Borsada gerçekleşen hareketleri hemen yorumlayabilmeli ve nedenlerini anlayabilmelisiniz. Aynı zamanda yaşanan değişimler karşısında hızlı karar alabilmelisiniz ve portföyünüze buna göre yön vermelisiniz. Bu deneyimi kazanmak için sanal platformları kullanabilirsiniz. Böylece paranızı riske atmadan deneyim kazanmış olursunuz.

Alım – satım işlemlerinin detaylarını öğrenmek ve kendi stratejinizi geliştirmek de borsacı olmanın önemli kurallarındandır. Özellikle kendi stratejileriniz üzerinden işlemlerinizi yapabilmeniz büyük bir önem taşımaktadır. Başkalarının dediklerine aldırış etmeden ve tamamen kendi kararlarınız ile hareket edebilmelisiniz. Borsada ancak bu şekilde başarılı olacağınızı da unutmamalısınız.

Borsacı Olmak için Yapılması Gereken İşlemler

Borsacı Olmak için Yapılması Gereken İşlemlerBorsada yatırım yapabilmek için kendinize yasal bir aracı kurum seçmelisiniz. Bu aracı kurumun hem borsa hem de SPK gibi denetim merkezlerinden onay almış olması gerekmektedir. Aynı zamanda verilen hizmet kalitesi ve müşteri desteği önemli konulardır. Bu kriterlere göre seçiminizi yaptıktan sonra gerekli evrak işlemlerini tamamlamalısınız. Ayrıca 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Evrak işlerini de tamamladıktan sonra yatırım hesabınıza para yatırarak resmi bir borsacı olarak işlemlere başlayabilirsiniz. Borsaya nasıl başlanır detaylıca öğrenmek için tıklayın.

Aracı kurum seçiminde dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu nedenle iyi bir araştırma yapmalısınız. Aldıkları komisyonlardan verdikleri hizmetin kalitesine kadar birçok detayı incelemelisiniz. Ama komisyon oranı en az olan firma ile direkt anlaşmamalısınız. Bunun kriterlerden sadece bir tanesi olduğunu unutmamalısınız.

Borsaya Yeni Başlayacaklar için Öneriler için Buraya Tıklayın!

Başarılı Borsacıların Bilmesi Gerekenler

Başarılı Borsacıların Bilmesi GerekenlerBaşarılı bir borsacı olmadan istediğiniz sonuçları elde edemeyeceğinizi bilmelisiniz. Bir sınava hazırlanır gibi eksiksiz bir şekilde kendinizi borsaya hazırlamalısınız. Bilgi ve deneyim anlamında kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar başarılı olacağınızı unutmamalısınız. Borsa nasıl öğrenilir buradan bilgi alabilirsiniz.

Bir borsacı sadece kendi düşünceleri ve stratejileri ile işlemlerini yapmalıdır. Başkalarından etkilenmemeli ve tüyo arayışına girmemelidir. Borsada ve ekonomide yaşananları iyi bir şekilde analiz etmeli, buna göre kararlarını objektif bir şekilde alabilmelidir.

Yatırım yapacağı hisseleri, şirket hakkında detaylı bilgi edindikten sonra seçmelidir. Bu seçimi yaparken nasıl bir yatırım istediğini belirlemeli ve buna uygun olanları tercih etmelidir. Yatırım yapacağı vadeye göre hisse senetlerini belirlemelidir. Elbette yatırım aracı seçiminde tek kriter bu değildir. Daha birçok açıdan hisseleri analiz etmeli ve yorumlamalıdır.

Son olarak başarılı bir borsacının çelik gibi duygulara sahip olması gerekmektedir. Heyecan, panik, sinir, sabırsızlık ve aceleci olmak gibi duyguları, yatırımlarından uzak tutmalıdır. Panikleyerek yapacağı bir hata nedeniyle büyük kayıplar yaşayabileceğini unutmamalıdır. Bu nedenle yatırımlarını yaparken duygularını bir kenara bırakmalı ve kararlarını bu şekilde vermelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir