Borsa Nedir? Nasıl Oynanır?

Günümüzün en büyük ihtiyacı olan parayı, finans piyasalarında alım satım işlemi yaparak kazanabilirsiniz. Yapacağınız yatırımlarla hem bugününüzü hem de geleceğinizi, kazanacağınız paralarla güvence altına alabilirsiniz. Ne ev kirası  ne de çocuğunuzun okul masrafı artık uykularınızı kaçırmayacaktır. Borsada düzenli gelir elde edebilmeniz için; piyasa bilgisi ve deneyim kazanmanız şarttır.

Bu yüzden borsa nedir ve nasıl oynanır, bakalım:

Borsa, dünyanın hemen her yerinde var olan kurumsal piyasalardır. Kurumsaldır, çünkü kendine has standartları ve kuralları vardır. Uzun vadeli getiriler elde edebileceğiniz gibi, vadeli işlem ve opsiyon borsası türev araçlarını kullanarak da, kısa vadede kâr edebilirsiniz. Çeşitli yatırım araçlarını bünyesinde barındırır ve yaptığınız işlemler arasında oluşacak farklardan gelir elde etmenizi sağlar. İşlemleriniz online platformlar üzerinden, aracı kurumlara verdiğiniz emirler doğrultusunda piyasaya iletilir.

Borsa denildiğinde ilk olarak aklınıza hisse senetleri gelmişse bile senetlerin dışında çeşitli emtialar, borsa endeksleri, kıymetli evraklar ve dövizler piyasada işlem görür. Borsada işlem yapabilmeniz için; ilk önce yatırım hesabı açtırmanız ve yasal bir aracı kuruma sahip olmanız gerekir. Ülkemizde borsa popüler hale gelmesi ile birlikte, yasal olmayan aracı kurumların çoğu yatırımcıları dolandırmıştır. Bu yüzden SPK’nın denetimine tabii tutulan yasal aracı kurumu seçmenizde yarar vardır. Peki, neden aracı kurum seçmemiz gerekiyor diye sorabilirsiniz.

Borsanın belirli kuralları var demiştik. Alıcı ve satıcı taraf yüz yüze gelmeden işlemleriniz yapılır. Alım işlemi yapmak istiyorsanız alım emri, satım işlemi yapmak istiyorsanız da satım emri vermeniz gerekir. Fakat siz bu emirleri direkt olarak piyasaya iletemiyorsunuz. Piyasa ile sizin aranızda, aracılık görevi üstlenen aracı kuruma iletiyorsunuz. Emirlerinizi sözlü veya yazılı bir şekilde verebilirsiniz. Aracı kurum, vermiş olduğunuz emirleri borsaya uygun hale getirerek piyasaya iletir. Bu yüzden aracı kuruma ihtiyacınız vardır.

Borsada oluşan fiyatlanmalar arz talep faktörlerinden etkilenir. Bu faktörleri bilirseniz, daha doğru işlem yaparsınız. Örneğin; Hisse senedi almak istediğinizde, senedin miktarını veya tutarını girmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse; 5.000 TL ile hisse senedi alım emri verdiğinizi düşünelim, karşı taraftaki satıcının da 5.000 TL ile elindeki senede satım emri vermiş olması gerekir. Böylelikle, arz talep birbirini karşıladığı için, sistem sizi otomatik eşleştirir ve işleminizi gerçekleştirir. Borsada hisse senedi nasıl alınır, nasıl satılır, öğrenmek için burayı tıklayınız.

Borsa işlem saatleri 2 seanstan oluşur. Emirlerinizi belirli zaman dilimi aralığında verirsiniz, seans kapanışlarında emirlerinizin eşleşip eşleşmediğine bakabilirsiniz. Emirlerin direkt piyasaya iletilememesi ve emir sürelerinin kısıtlı oluşu; avantajlı pozisyonların kaçırılmasına neden olabilir. Bu yüzden işlemlerinize daha önceden karar vermelisiniz. Borsada nasıl para kazanılır, öğrenmek için burayı tıklayınız.

İşlemlerinizin düz hesap olması için, 100 ve 100’ün katları ile yapılır. Yani, siz 1.560 TL ile alım satım emri veremezsiniz. Seans süresi boyunca aşırı dalgalanmaların önüne geçebilmek için, ödenmemiş sermayenizin en fazla %10 ile işlem yapabilirsiniz.

Hisse senedi ve kıymetli evraklar çok kazandırmasına rağmen bir o kadar da risklidir. Şirket ve sektör seçimi çok önemlidir. Gelecekte değer kazanacak sektör ve şirket seçmelisiniz. Senetler, dönem sonlarında ortaklık hakkı sağlayacağı için, hisse senedinizin oranında kâr payı alırsınız. Bu yüzden yatırım yapacağınız şirketi ve sektörü önceden belirlemeniz gerekir.

Borsanın temel mantığı; düşük fiyattan alıp, yüksek fiyata satıp kâr elde etmektir. Bunun içinde piyasa takibi yapmanız şarttır. Piyasaya yeni giriş yapmışsanız, aracı kurumların ücretli ücretsiz eğitim olanaklarından yararlanarak, piyasayı en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. Demo hesap yardımı ile yatırım araçlarını tanıma fırsatı yakalarsınız. Fiyatlanmaları üzerine etki eden faktörleri anlayabilmeniz için, analiz tekniklerini kullanmanız gerekir. Bilgi birikimi ve deneyim, bu piyasada başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Borsa nasıl ve nerede oynanır hakkında detaylı bilgi almak için: http://borsanasiloynanir.co/borsa-nerede-oynanir/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir