Borsa Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Alınır, Satılır?

Borsada işlem gören yatırım fonlarının içinde birçok yatırım aracı bulunmaktadır. Hisse senetleri, tahvil, bono örnek olarak gösterilebilir. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından getirilen düzenlemeye uyan, borsaya kayıt olmuş kurumlar aracılığıyla istediğiniz fonlara yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Borsa yatırım fonları portföyünüze çeşitlilik ve canlılık katmaktadır. Aynı zamanda, çeşitli araçları bünyesinde barındırdığı için, riskin dağılmasını sağlamaktadır. Borsa yatırım fonlarında belli bir endeks baz alınmaktadır. Baz alınan endeksin performansına göre yatırımcılara kâr veya zarar ettirecektir. Piyasanın trend yönü ne yönde olursa olsun, istediğiniz zaman alım işlemi yaptığınız fonunuzu satarak, nakde çevirebilirsiniz. Yatırım fonlarının bünyesinde çeşitli araçlar yer aldığı için, hem portföyünüzü kontrolünüz altında tutmanız hem de piyasa takibi yapmanız zor olacaktır. Belli bir piyasa bilgisine ve deneyimine sahip olduktan sonra, profesyoneller gibi portföyünüzün kontrolünü ve takibini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Peki, borsa yatırım fonu nasıl alınır, satılır bakalım:

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır, Satılır?

Borsada işlem yapabilmeniz için öncelikle yasal olarak yatırımcı statüsünde olmalısınız. Bunun için, yapacağınız işlemlerde aracılık görevi üstlenecek kurumların biriyle anlaşmanız, yatırım hesabı açtırmanız gerekir. Aracı kurumu sizin vermiş olduğunuz emirleri borsaya uygun hale getirerek, piyasaya iletir. Yaptığınız her işlem için, aranızda belirlemiş olduğunuz komisyon bedeli yatırım hesabınızdan düşülür. Yatırım hesabı için gerekli olan belgeleri (nüfus cüzdanı ve ikametgâhınızın fotokopisi) eksiksiz olarak kurumunuza ulaştırdığınızda hesabınız kısa süre içinde aktif hale gelecektir.

Borsada Nasıl Para Kazanılır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Yatırım yapmak istediğiniz tutarı hesabınıza yatırdığınızda alım – satım işlemine başlayabilirsiniz. Borsada işlem gören yatırım fonları hisse senetlerine benzetilebilir. Hisse senetleri piyasada işlem görebilmeleri için şirketlerin borsaya kayıt olması gerekir. Bir şirketin senedine yatırım yaptığınızda o şirkete hisseniz oranında ortak olmuş olursunuz. Aynı şekilde, yatırım fonlarında ise katılma belgesine sahip olduğunuzda fon portföyüne ortak olursunuz. Katılma belgeleri ortaklık hakkı vermektedir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır, Nasıl Satılır?
Öğrenmek için Tıklayınız!

Yatırım fonlarının içinde hisse senetleri, hazine bonoları, tahviller, altın gibi kıymetler bulunur. Farklı sektörlere ait senetlere yatırım yapacağınız için, piyasayı etkili bir şekilde takip etmeniz gerekir. Ancak bu şekilde avantajlı pozisyonlara ulaşabilirsiniz. Her şeyden önce işlem yapacağınız piyasayı çok iyi tanımalısınız. Biliyorsunuz ki birilerinin kazanması için, diğerlerinin kaybetmesi gerekir. Kazanan tarafta yer almak istiyorsanız, tek yönlü değil, çok yönlü düşünmelisiniz. Kısacası fiyatlara olan bakış açınızı geliştirmeniz gerekir.

Pay sayısı veya tutar olarak alım veya satım işlemi yapılmaktadır. Belirli saat aralığında verilen emirler doğrultusunda yatırım fonlarına yatırım yapabilirsiniz. Belirlenmiş saat dışında verilen alım ya da satım emirleri ertesi günün pay fiyatı üzerinden değerlendirilmektedir. Belirlenmiş işlem saatleri içerisinde alım emrinizi pay sayısı olarak verdiğinizde, fonların fiyatları belli olmadığı için, katılma payı ödemelerinde en fazla %20 marj uygulanmaktadır. Ayrıca, seans süresi içinde katılma bedelleri ödenmek zorundadır. Belirlenmiş saatlerin dışında verilen emirlerde ise ödemeler 2 – 3 içinde yapılabilmektedir.

Son olarak, yatırım fonu portföyünüzü doğru oluşturabilmeniz ve yönete bilmeniz için, piyasa hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmanız gerekir. Borsa aracı kurumlarının sunmuş oldukları ücretli veya ücretsiz eğitimlerden faydalanarak, detaylı olarak piyasayı öğrenebilir, yatırım fonları işlemlerinizi daha iyi nasıl yönetebilirsiniz, kolaylıkla anlayabilirsiniz. Aynı zamanda, geliştirilen demo hesap ve borsa oyunları ile nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında, risk altında olmadan fikir sahibi olabilirsiniz. Kısa sürede edindiğiniz bilgiler ile profesyonel yatırımcılar gibi beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir