Borsada Destek ve Direnç Nedir?

Birikiminiz var ve borsada değerlendirmek istiyorsanız, belli başlı temel konuları çok iyi bilmeniz gerekir. Piyasa alt yapınız sağlam olmaz ise borsadan başarı sağlamanız mümkün değildir. Bunun nedeni, alım – satım işlemlerinin rastgele yapılmaması ile ilgilidir. Borsa oyun yeri değildir. Yeteri kadar piyasa bilgisi ve deneyimine sahip olmayan yatırımcılar bu piyasadan silinip gitmişlerdir. Bu yüzden, şansınıza güvenerek değil, bilgi ve deneyiminize güvenerek işlem yapmalısınız. Borsada fiyatlar arz ve talebe göre belirlenir. Arzı yüksek, talebi düşük olan hisse senedinin değeri düşer. Tam tersi durumda ise senedin değeri yükselir. Bu yüzden, arz ve talebin üzerine etki eden faktörleri çok iyi bilmelisiniz. Aynı zamanda yatırım araçlarının fiyatlarında değişim sağlayan olaylar tesit edilmelidir. Örnek vermek gerekirse; dolar fiyatının artış ve azalışı, borsa araçları arasından en çok altını etkilemektedir. Bunun nedeni, dolar ile altının zıt yönlü fiyat hareketine sahip olmasıdır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır, Nasıl Satılır,
Öğrenmek için Tıklayınız.

Fiyatı etkileyen olayların saptanması, temel analiz yöntemleri ile belirlenmektedir. Borsada temel ve teknik olmak üzere iki analiz yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler birbirleri ile bağlantılı oldukları için, beraber kullanıldığında daha doğru sonuçlar vermektedir. Yatırım aracınızın üzerinde sadece temel analiz tekniklerini uygulamanız doğabilecek riskleri görmenizi sağlasa da, teknik yöntemleri uygulanmazsa; aracınızın fiyatının hangi noktalara kadar inip çıkacağını bilemezsiniz. Bu yüzden, her iki yöntemi uygulamalısınız.

Temel analiz, teknik analiz yöntemine göre daha kolaydır. Fakat her araca etki eden faktörler ayrıdır. Bu yüzden, hangi araca yatırım yapıyorsanız, o aracın özelliklerini ve fiyatlarına etki eden unsurları çok iyi bilmeli, sürekli borsa takibi yapmalısınız. Teknik analiz, ilk başta biraz karışık gibi gelse de, işin içine girdiğinizde oluşan fiyat grafiğinin nasıl yorumlanacağını, zamanla daha kolay anlayabilirsiniz. Grafiği yorumlayabilmeniz için, teknik terimlerin tanımlarını bilmeniz yeterli olacaktır.

Destek ve direnç noktaları, fiyat grafiklerinin yorumlanmasında kolaylık sağlamaktadır. Destek noktalarında fiyat aşağı yönlü seyir izlemektedir fakat belli bir fiyat seviyesinin altına inememektedir. Bunun nedeni destek noktaları tarafından fiyatın aşağı inmesine izin verilmemektedir. Direnç noktalarının tanımı, destek noktalarının tam tersidir. Fiyat yukarı yönlü hareket etmektedir. Fakat belli bir seviyenin üzerine çıkamamaktadır. Direnç noktalarına takılmaktadır.

Borsada başarısız yatırımcıların çoğu, hisse senetlerinin gelecekteki trend yönüne bakmadan, sağdan soldan duyumları ile hareket ederler. Gelecekte değerlenecek araçlara yatırım yapmak, borsanın temel mantığıdır. Bu mantığa uygun hareket edebilmeniz için, fiyat grafiklerini yorumlamanız gerekir. İşlem platformunuzda, yatırım aracınızı ve istediğiniz teknik analiz yöntemini seçmelisiniz. Aracınızın en düşük (dip) ve en yüksek (tepe) noktalarını belirlediğinizde, fiyat grafiği anında karşınıza gelecektir.

Destek ve direnç noktalarının tanımlarından da anlaşılacağı gibi, yatırım aracınızın fiyat seviyeleri destek noktalarının yakınlarında seyrediyorsa, daha çok alım yönünde işlem yapılmaktadır. Fiyat yukarı yönlü gidiyorsa, yani direnç noktalarına ulaşmışsa, satış yönlü pozisyon oluşturulmaktadır. Aracı kurum uzmanları tarafından yatırım araçlarının günlük, aylık, yıllık borsa analizleri yapılmaktadır. Beklentinizi karşılayacak zaman dilimini seçerek alım – satım işlemi yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada başarılı olmak için, sabırlı ve kararlı olmalısınız. Belirlediğiniz hedefinize ulaşabilmeniz için, aracı kurumları tarafından sunulan eğitim hizmetlerinden yararlanmalısınız. Bu sayede borsanın işleyiş mantığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Piyasa bilgisinden sonra en önemli konu deneyim kazanmanızdır. Sanal borsa oyunları ya da deneme hesapları ile kısa sürede tecrübe sahibi olabilir, profesyonel yatırımcılar gibi istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir