Borsada Zarardan Çıkış Yolu Stratejileri

Borsada Zarardan Çıkış Yolu Stratejileri

Borsa bildiğiniz üzere paranızı ciddi anlamda değerlendirebileceğiniz piyasadır. Ama bunun için elbette ki borsa hakkındaki bilgilerinizin ve deneyimlerinizin tam olması gerekiyor. Ancak bu şekilde işlemlerinizi bilinçli olarak yürütürsünüz ve avantajlı pozisyonları yakalayabilirsiniz. Piyasada her şey her zaman istediğiniz gibi gitmemektedir. Bu nedenle kendinize çıkış yolu stratejileri belirlemelisiniz. Zararın neresinden dönülürse kar olacağı prensibini benimsemelisiniz. Böylece piyasadan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Aksi durumlarda mağdur duruma düşmeden önleminizi alabilirsiniz. Borsada mağdur duruma düşmemek için tavsiyeler adlı yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kayıpla karşılaşmak yatırımcıların en son isteyeceği husustur. Çünkü emek harcayarak kazanılan paraların kimse bir anda yitip gitmesini istemez. Fakat borsada da bu riski göze alamazsanız yatırımlarınızı doğru bir şekilde yönlendiremezsiniz. Piyasada adımlarınızı kesin bir şekilde atmalısınız. Bu konuda sonuç odaklı düşünmek yerine giriş, gelişme ve sonuca önem vermelisiniz. Bunun sebebi en küçük ayrıntının bile piyasayı ters yönde etkileyebileceğidir. Bu nedenle işlem yapmadan önce ne kadar para yatıracağınıza, yatırdığınız paranın ne kadarını risk alacağınıza doğru bir şekilde karar vermelisiniz. Her pozisyon için beklentilerinizi belirlemiş olmalısınız. Beklentilerinize göre iyi bir strateji ile ilerlerseniz piyasadan karlı çıkabilirsiniz. Ters durumlarda ise mağdur olmadan çıkış stratejinizi uygulayarak minimum riskle pozisyonunuzdan ayrılabilirsiniz.

Şimdi, borsada zarardan çıkmak için uygulanabilir stratejilere bakalım.

Piyasada her zaman her şeyin istediğiniz gibi gitmeyeceğini bilerek adımlarınızı temkinli ve sağlam olarak atmalısınız. Bunun için yatırım yaptığınız aracı tanımalısınız. Çünkü aracı tanımadığınızda, fiyat seviyeleri neden değişir bilemezsiniz. Dolayısıyla işlemlerinizi beklentilerinize göre yürütemezsiniz. Burada önemli olan husus kontrolü ele alarak, beklentiyi karşılayacak seviyelerden işlemleri gerçekleştirmektir. Bu nedenle kesinlikle zarar edebileceğiniz hususuna karşılık nasıl bir strateji uygulamanız gerektiğine karar vermelisiniz. Buna pozisyon oluşturmadan karar vermeniz daha doğru olacaktır. Çünkü fiyatların anlık olarak değişmesi, fikrinizin de değişmesine neden olabilir. Bu konuda iyi bir borsacı olana kadar baştan karar vermenizi öneririz.

Zarar etmemek için borsada kesinlikle piyasa hakkında tüm her şeyi biliyor olmanız gerekir. Bunun için aracı kurumların eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Eğitimler sayesinde teorik anlamda kendinizi başarılı yatırımcılar gibi geliştirebilirsiniz. Bu konuda sadece iyi bir bilgi birikimine sahip olmanın başarılı olmanıza yetmeyeceğini bilmelisiniz. Bu nedenle tecrübe de kazanmalısınız. Tecrübeyi geliştirilen deneme hesapları ve sanal borsa oyunlarından kazanabilirsiniz. Bu nedenle gerçek hesaba geçmeden önce muhakkak ki sanal hesaplarda alıştırma yapmalısınız. Gerek piyasanın gidişatını belirlemek gerekse de nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini geliştirilen hesaplar aracılığıyla anlayabilirsiniz. Bu konuda uzmanlarında yardımını alabilirsiniz. Böylelikle karşılaştığınız durumlar için çıkış yolu strateji oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsa Riskleri Nelerdir, Nasıl Önlenir?

Borsa stratejisi ile hareket etmek istiyorsanız bu stratejinin size ait olması önemlidir. Çünkü bir başka yatırımcının stratejisi kendine göredir. Biliyorsunuz ki herkesin bakış açısı, beklentisi ve bütçesi farklıdır. Bu nedenle yatırım yapacağı enstrümanda aynı değildir. Bu yüzden hangi enstrümana yatırım yaparak para kazanmak istiyorsanız o enstrüman hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Böylece gelişen olayları yorumlayabilirsiniz. Fiyat hareketlerini tahmin edebilirsiniz. Avantajlı ve dezavantajlı durumları görerek ona göre bir strateji uygulayabilirsiniz. Böylelikle başarılı borsacılar gibi hareket ederek beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Sonuç olarak, birikimlerin değerlendirilmesi için borsa iyi bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmek için kişinin kesinlikle piyasayı a’dan z’ye tanıması gerekiyor. Bilgi ve deneyimler sayesinde yatırımcılar işlemlerini bilinçli bir şekilde yönettikleri için bu unsurların artırılması şarttır. Bunun için aracı kurumların eğitimleri birebirdir. Bu nedenle eğitimlerden faydalanmalısınız. Böylece teorik ve pratik anlamda kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu sayede ters giden durumlarda çıkış yolu stratejinizi uygulayarak zarardan kurtulabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirerek iyi bir borsacı olabilir. Düzenli olarak piyasadan ek gelir elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir