Borsaya Ne Zaman ve Nasıl Girilmeli?

Bilinçli bir tüketici olmanızın gerektirdiği gibi bir miktar birikim yaptığınız ve bu birikimleri borsada yatırım yaparak değerlendirmek istiyorsunuz. Peki, borsaya ne zaman ve nasıl girmelisiniz?

Doğru, dikkatli ve bilinçli bir şekilde borsaya başlangıç yapmak, birikimlerinizi birden ve düşüncesizce kaybetmemek için dikkat etmeniz gereken ilk konudur. Borsaya adım atmaya karar verdiğiniz zaman piyasa hakkında detaylı bilginiz olduğundan, başarılı alım – satım işlemlerini nasıl yapacağınızdan, hangi yatırım araçlarını kullanacağınızdan ve hangi stratejiler üzerinden işlemlerinizi yapacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle de borsaya giriş yapmadan önce bilgi edinmeli ve gerekiyorsa eğitimlerden faydalanmalısınız.

100.000 dolarlık ücretsiz demo hesap açıp, risksiz bir şekilde borsa işlemlerini öğrenin.
Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Borsaya girmeden önce kendinize yatırım hedefleri koymalı, stratejiler belirlemeli ve bir portföy oluşturmalısınız. Bir aracı kurum ile anlaşmalı ve borsada işlem yapabilmeniz için gerekli işlemleri yerine getirmelisiniz. Bir yatırım hesabı oluşturmalısınız ve aracı kurum ile aranızda gerekli evrakları doldurmalısınız.

Bu adımları kapsayan borsaya ne zaman ve nasıl girilmeli sorunuzu profesyonel bir yatırımcı olabilmeniz adına detaylı bir şekilde maddelerle açıklamak istiyoruz:

İşlem Yapacağınız Pazarı Seçin:

İşlem Yapacağınız Pazarı Seçin

Borsada yalnızca hisse senetleri alınıp – satılmaz. Tahvil, bono gibi diğer kıymetli evraklar, dövizler, emtialar ve türev araçlar da borsada işlem gören yatırım araçlarındandır. Tüm bu yatırım araçlarını tanımalı hangisi veya hangilerine yatırım yapmak istediğinizi seçmelisiniz. Kendinize bir portföy oluşturmalı ve bu portföyü yatırım beklentilerinizle dengelemelisiniz.

Vade Süresini Belirleyin:

Vade Süresini Belirleyin

Borsada hangi vadede işlem yapmak istediğinize karar vermelisiniz ve vadesi dolan pozisyondan ayrılmalısınız. Genel olarak birçok uzman yatırımcı borsada uzun vadeli yatırım yapmanın, kısa vadeli yatırım yapmaktan daha yüksek kazançlı olduğunu söylemektedir. Aynı zamanda vade sonunda pozisyondan ayrılmanız da büyük bir önem taşımaktadır. Eğer fiyatın biraz daha yükselmesini bekler ve daha fazla kazanç elde edeceğinizi düşünürseniz kaybedersiniz. Belirlediğiniz hedefe ulaştığınız zaman açgözlülük yapmadan pozisyonunu sonlandırmalısınız.

Fiyat Grafiklerini İzleyin:

Fiyat Grafiklerini İzleyin

Portföyünüzde yer alan yatırım araçlarının sürekli olarak fiyat grafiklerini izleyin. Bu durum size avantajlı ve kazanç getirecek pozisyonları önceden görebilmenizi sağlayacaktır. Teknik analizler ile fiyat grafiklerini okumayı öğrenin ve bu şekilde borsaya ne zaman gireceğinizi – çıkacağınızı belirleyin. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak fiyat grafiklerini inceleyebilir ve alım – satım sinyallerini kolaylıkla alabilirsiniz.

Piyasaları Takip Edin:

Piyasaları Takip Edin

Bir yatırımcının kazanması gereken en büyük alışkanlıklardan birisi sürekli olarak piyasa takibi yapmaktır. Dünya ve ekonomi gündeminde meydana gelen olayları, gelişmeleri, ekonomik değişiklikleri takip etmek size avantajlı ve gelecekte kazandıracak pozisyonları çok önceden gösterecektir. Aynı zamanda borsadan ne zaman ayrılmalınız ve borsaya ne zaman giriş yapmanız gerektiğinin de en iyi yanıtlarından birine piyasaları izleyerek sahip olabilirsiniz. Sektörel ve şirket haberlerini takip etmek, değer kazanacak bir hisseye düşük fiyattan sahip olup, yüksek fiyattan satma olanağı tanıyabilir.

Günlük Tutun:

Günlük Tutun

Yaptığınız her işlemi, attığınız her adımı, açıklanan verileri, izlediğiniz yolu, kazançlarınızı ve kayıplarınızı sürekli olarak kaydedeceğiniz bir günlüğe sahip olun. Bu günlük ileride size en iyi dost olacaktır ve herhangi bir durumda size en doğru bilgiyi gösterecektir. Yaptığınız yanlışları kaydetmek ve incelemek bir daha aynı hataya düşmemeniz adına büyük bir önem taşımaktadır. Açıklanan bir verinin sonucunda piyasada meydana gelen değişiklikleri kaybetmek, aynı durumla karşılaştığınız da siz en iyi fikri verecektir.

Stratejiler Geliştirin:

Stratejiler Geliştirin

Borsada hedefleriniz doğrultusunda bir plan yapmak ve bu plan için bir strateji geliştirmek yapılması gereken en doğru harekettir. Eğer başka yatırımcılardan strateji dilenirseniz, büyük olasılıkla kayıp yaşarsınız. Bunun iki nedeni vardır. Bunlardan birincisi, size stratejiyi veren bir spekülatör olabilir ve kaybetmeniz onun para kazanması anlamına gelir. İkincisi ise strateji doğru bile olsa bakış açılarınızın farklı olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Aynı strateji ile başkası kazanırken siz kaybedebilirsiniz.

Pratik Yapın:

Pratik Yapın

Bu işin pratiği olur mu demeyin. Günümüz teknolojisi sayesinde geliştirilmiş birçok online platform size sanal para ile gerçek piyasa verileri üzerinden işlem yapma imkanı veriyor. Bu online platformları kullanarak da pratik yapabilirsiniz. Demo hesap denilen bu online platformlar size en doğru bilgiler ve deneyimi kazandıracaktır. Stratejilerinizi bu demo hesaplarda geliştirebilir ve izlemeniz gereken yolu risk almadan belirleyebilirsiniz.

Küçük Başlayın:

Küçük Başlayın

Yürümeden, koşmayın! Borsada atacağınız ilk adımları mümkün olduğunca küçük tutun. Kazancınız da, kaybınız da minimum olsun. Yeter ki, tüm paranızı kaybetmeyin ve küçük kayıpları kazanca çevirmek için bir şansınız olsun. Küçük adımlarla başlamak size psikolojik olarak da yardımcı olacaktır ve girip kazandığınız pozisyona ‘keşke daha büyük yatırsaydım’ diye pişman olmayın. Borsada önünüze çıkacak daha çok kazançlı pozisyon olacağından emin olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir