Hisse Senedi Nedir? Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsada yatırım yapmak denildiği zaman akla öncelikle hisse senetleri gelir. Bunun da haklı bir nedeni vardır; hisse senetleri el değiştirmeye başladığı zaman borsa binaları kurulmaya başlamıştır. İlk borsa işlemleri ise emtialarla yapılmıştır. Ticari işlemlere hisse senetleri dahil olduğu zaman güvenli mekanlara ihtiyaç duyulması, borsa binalarının kurulmasına neden olmuştur.

Sermaye şirketlerinin ortaklarına, ortaklıklarını ve paylarını belgelemek için verdikleri kıymetli evraklara hisse senedi denilmektedir. Borsada bir hisse senedinin alınıp satılması için borsaya kayıtlı bir hisse senedi olması gerekmektedir. Bu işleme ‘borsaya kote ettirme’ denilmektedir. Ülkemizde borsada alınıp satılan hisse senetleri hamiline ve nama yazılı olan hisse senetleridir. Dünya genelinde ise en çok işlem gören hisse senetleri adi ve imtiyazlı hisse senetleridir.

Bir kurum hisse senedi çıkarmak için SPKdan izin almalıdır. Daha sonra da belli şartlar sağlandıktan sonra borsaya kayıt ettirilmelidir. Bu şekilde halka arz edilen hisse senetleri borsadan kolayca alınıp satılabilir. Hisse senedi çıkarabilecek şirketler, anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve özel kanunla kurulmuş kurumlardır.

Bir hisse senedine sahip olmak ait olduğu şirkete ortak olmak demektir. Ama bu ortaklık hisse senedinin türüne göre çeşitli sorumlulukları ve hakları beraberinde getirmektedir. Bir şirkete ait hisse senedini satın aldığınız zaman elde edeceğiniz haklar; temettü hakkı, rüçhan hakkı, yönetime katılma ve oy hakkı, bilgi alma hakkıdır. Sorumluluklar ise bilgi alma sorumluluğu, taahhütleri yerine getirme sorumluluğu, sözleşme şartlarına uyma sorumluluğudur.

Borsada birikimlerinizi hisse senetleri ile değerlendirmek istiyorsanız, öncelikle hisse senedi nedir, işlemleri nasıl gerçekleştirilir öğrenmeniz ve deneyim kazanmanız gerekmektedir. Bu eğitimleri ve deneyimi internet aracılığıyla günümüzde kolayca edinebilirsiniz. Gerek aracı kurumların eğitimleri, gerekse internet üzerinden hizmet veren web siteleri aracılığıyla bilgi ve deneyim kazanabilirsiniz. Bu sayede de birikimlerinizi doğru bir şekilde, zarar etmeden değerlendirebilirsiniz.

Borsaya yeni başlayanlar için öneriler vermek gerekirse; öncelikle bilgi ve deneyim kazanmalarını, daha sonra da kendi yatırım stratejileri ile işlem yapmalarını söyleyebiliriz. Borsada tüyolara göre alım – satım yapmanız büyük olasılıkla kaybetmenize neden olacaktır. Bunun nedeni ise para kazanmanın söz konusu olduğu bir ortamda kimsenin kimseye boş yere tüyo vermeyeceğidir. Bir tüyo alıyorsanız, bunun nedeni bir spekülasyon olabilir ve kaybetmenize neden olabilir.

Borsada sakin, sabırlı ve disiplinli bir şekilde ilerlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde ilerlediğiniz sürece başarılı olursunuz ve birikimlerinizi en doğru şekilde değerlendirerek yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir