Borsaya Yeni Başlayacaklar için Öneriler

Birikmiş paranızı borsada yatırım yaparak mı değerlendirmek istiyorsunuz? Bu parayı borsaya giriş yapar yapmaz kaybetmek istemiyorsanız, bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Her şeyden önce borsaya girerken “köşeyi dönüp, milyarder olacağım” hırsıyla hareket ederseniz yanılırsınız. Bilginiz olsa da, olmasa da borsada atacağınız ilk adımlar bebek adımları olmalıdır.

Borsaya nasıl başlanır sorusunu kendinize sorup cevap alamıyorsanız, borsa hakkında pek bilginiz yok demektir. Bu nedenle internet üzerinden kısa bir araştırma yaparak bilgi edinmenizi öneririm. En azından borsada nasıl yatırım yapılır kısa ama doğru bir kaynak bularak bilgi edinip, borsanın size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Başkalarının borsa hakkındaki yorumlarını dikkate alarak borsaya başlangıç yapmak yanlış olacaktır.

Borsa hakkında kısa bilgiler edindikten ve birikimlerinizi değerlendirmek için uygun bir yer olduğunu anladıktan sonra borsa öğrenmenin yolu nedir bunu öğrenmeniz gerekiyor. Eskiden ekonomi eğitimi almış kişiler ve borsa hakkında birkaç eğitime katılma şansı bulan kişiler yatırım yaparken, günümüzde hemen herkes kısa sürede bilgi ve deneyim kazanabilmektedir. İnternet sayesinde kısa zamanda borsa bilgisine ve deneyimine sahip olabilirsiniz.

Gerek aracı kurumlar gerekse çeşitli eğitim kuruluşlarının eğitimlerinden veya internet sitelerinden eğitim veren kurumlar aracılığıyla bu bilgilere sahip olmanız mümkündür. E-kitaplar, eğitim videoları, online seminerler ve sanal para ile deneyim kazanma imkanı veren demo hesaplar bulunmaktadır. Bu eğitimlerden ücretli veya ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Borsa hakkında bilgi edindikten sonra deneyim sahibi olmanız büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle demo hesap kullanmak size büyük bir yardımcı olacaktır. Gerçek piyasa koşullarında sanal para ile gerçekleştireceğiniz işlemler sayesinde borsada nasıl adımlar atmanız gerektiğini risk almadan öğrenebilirsiniz. İşlemlerden kazanç elde etmeniz için en büyük gereklilik olan stratejileri geliştirmek için de demo hesaplar en iyi araçlardır.

Kendi stratejileriniz ile borsada hareket etmeniz gerekmektedir. Başka yatırımcılar için kazandıran stratejiler sizin için kazançlı olmayabilir. Bunun birçok nedeni vardır. Spekülasyon veya manipülasyon amacıyla bu tüyoya sahip olmuş olabilirsiniz. Bakış açılarınızın farklılığından dolayı diğer yatırımcı kazanırken siz kaybedebilirsiniz. Bu nedenle birikimlerinizi ve kazancınızı riske atmadan kendi işlemleriniz için kullanacağınız stratejiler geliştirmeniz gerekiyor.

Borsada uzun vadede kazanmak, kısa vadede kazanmaya göre daha yüksek kar getirmektedir. Uzun vadeli yatırım yapmalı ve borsaya yatırdığınız parayı unutmalısınız. Bu paraya veya bu işlemden kazanacağınız paraya göre hareket etmemelisiniz. Geleceği iyi bir şekilde yorumlamalı ve sağlam sonuçlara sahip olmalısınız. Bu şekilde de uzun vadeli alım – satım işlemleri oluşturmalısınız.

Piyasaları yorumlama ve analiz etme konusunda da kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Piyasayı iyi bir şekilde yorumlamak ve analiz edebilmek için iyi bir piyasa takibi yapmalısınız. Yatırım araçlarının ve arz – talep dengesinin hangi faktörlerden etkilendiğini bilmelisiniz. Bu faktörleri iyi bir şekilde takip etmeli ve gelecek piyasa koşulları hakkında yorumlar yapabilmelisiniz. Bu faktörlere göre borsaya ne zaman ve nasıl girilir analiz etmelisiniz. Kısaca atacağınız her adımı analiz ederek atmalısınız.

Borsaya başlangıç yaparken psikolojik açıdan da hazırlanmanız büyük bir önem taşıyor. Aceleci, sabırsız, organize olmayan ve başkalarının kararlarından etkilenen kişilerseniz, borsada rahatlıkla kayıp yaşayabilirsiniz. Sakin ve sabırlı birer yatırımcı olmalısınız, kararlarınızı kendiniz almalı ve başkalarının düşüncelerinden etkilenmemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir