Makro Ekonomik Göstergeler Nelerdir?

Bir ülkenin ekonomik gücünü anlamak için, bakılması gereken önemli noktalardan biri de makro koşullardır. Bu koşullar ne kadar gelişmişse, o ülkenin ekonomisi o kadar gelişmiştir. Finans piyasalarında alım – satım işlemi yapan yatırımcılar için, bu göstergeler önemlidir. Yatırım araçlarının gelecekteki fiyat hareketlerinin belirlenmesi adına, temel analiz yöntemleri içinde bulunan faktörlerin bilinmesi, sürekli takip edilmesi gerekir. Böylece, finans piyasalarında başarıyı yakalayabilirsiniz. Temel analiz yöntemleri genellikle daha çok yaşanan gündem olayları ile ilgilidir. Yatırım araçlarının fiyatları ile ilgili değil de, onun yerine araçların fiyatlarına etki edecek olaylar saptanmaya çalışılır. Borsa piyasasından örnek vermek gerekirse; doların yükselmesi borsa araçlarının değerinin düşmesi anlamına gelmektedir. Bu gibi durumların sürekli takibi yapılması gerekir. Buna piyasa takibi adı verilmektedir. Kısacası, makro ekonomik verilerin sayısal değerleri, piyasa araçlarının üzerinde etkilidir. Bu etkilerin anlaşılabilmesi için, temel analiz yöntemleri uygulanmalıdır.

Borsa Takibi Nasıl Yapılır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Borsada, yatırım aracınızın değerini, işlem platformları üzerinden takip edebilirsiniz. Piyasa takibini ise internetten hızlıca yapabilirsiniz. Yatırım araçlarının fiyatları, arz ve talep faktörlerine göre belirlenmektedir. Bu faktörleri değiştiren nedenler, fiyatların dalgalanmasına sebep olmaktadır. Finans piyasalarında başarılı olmak isteniyorsa, analiz yöntemlerini bilmeli ve yorumlayabilmelisiniz. Temel analizler, teknik analizlere göre daha kolaydır.

Borsa analizleri yapabilmek için, makro ekonomik göstergelerin bilinmesi gerekir. Bunlar, ülkelerin sosyo – ekonomik para politikaları, merkez bankalarının açıklamaları, bütçe açıkları, dış ticaret verileri, enflasyon ve faiz oranları, döviz kurundaki hareketlilik, altın fiyatlarının oluşumları, GSMH gibi belli başlı makro ekonomik konularla ilgilenmektedir. Bu yüzden, ekonomiye etki eden faktörlerinde bilinmesi gerekir. Fiyatlara karşı bakış açınızı değiştirebilmeniz için, finans alanında yazılmış kitapları, dergileri bol bol okumalısınız.

Belirlenmiş ve merkez bankalarının açıklamış olduğu para politikaları, yatırım araçlarının fiyatlarına anında etki etmektedir. Yakın zamanda FED’in varlık alımlarını durduracağı yönde açıklamaları, ülkemiz borsasını etkilemiştir. Para politikaları, ihracat ve ithalatı etkilemektedir. Buna göre ödemeler dengesi belirlenmektedir. Temel analiz araçlarının içinde yer alan, dış ticaret verileri, ithalat ihracat arası farktan oluşmaktadır.

Aynı şekilde, enflasyon ve faiz oranları temel analizin yardımcı elemanlardır. Enflasyon, bizim ülkemizde genellikle ekonomiyi kötü olarak etkilemektedir. Bu yüzden, faiz oranları artmaktadır. Enflasyonunu artış ve azalışı emisyon hacminin durumuna bağlıdır. Merkez bankaları aracılığıyla piyasada dolaşan para miktarının durumuna göre belirlenir. Para kısa sürede emilmez ise enflasyon oranı yükselecektir. Böylece, elde tutulan paranın değeri kalmayacaktır.

En önemli temel analiz aracı arasında yer alan, tarım dışı istihdam oranlarıdır. Genelde işsizlik oranları ile ilgilidir. Biliyorsunuz ki, işsizlik oranlarının durumuna göre, bir ülkenin gelişip gelişemediği anlaşılabilir. Tarım dışı istihdam oranlarında meydana gelen 1 artış, GSMH’nın artmasına neden olmaktadır. Finans piyasalarında bu koşulları yorumlayabilmeniz ve her daim takip etmeniz gerekir.

Aracı kurum uzmanları tarafından, yatırım araçlarının günlük, haftalık, aylık, yıllık analiz yorumları yapılmaktadır. Bu yorumlara, kurumunuzdan ücretli veya ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Ama, tabi ki bu durumları bilmeniz sizin yararınızadır. Aracı kurumunuzun uzmanlarından yardım alarak, borsa eğitimi alabilirsiniz. Uzmanlardan alacağınız yardımlar sayesinde, temelinizi sağlam oluşturabilirsiniz. Zaman geçtikçe de tecrübe edinirsiniz, deneme hesaplarında. Böylece, başarıyı yakalayabilir, düzenli kazanç edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir