Tahvil Nedir? Yatırımı Nasıl ve Nerede Yapılır?

Tahvil Nedir? Yatırımı Nasıl ve Nerede Yapılır?

Borsanın güvenilir yatırım araçları olarak nitelendirilen tahviller, aracı kurumları vasıtasıyla alıp satılabilirler. Kendi içlerinde çeşitlere ayrılırlar. Yatırımcılar tarafından en çok devlet tahvilleri tercih edilir. Bunun sebebi getirisinin sabit olmasıdır. Aynı zamanda faiz kazancı elde edilmesidir. Böylelikle kişi hem yatırım yaptığı ülkenin hem de yatırımın sonuçlanmasıyla kendi ekonomisine katkı sağlar. Bunun dışında özel sektör tahvilleri de vardır. Bu tahvillere daha çok kısa vadede yatırım yaparak yüksek kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar başvurur. Tabii ki devlet tahvilleri gibi getirisi garanti değildir. Bu yüzden hangi enstrümana yönelmeniz gerektiğine doğru karar verebilmek için araştırma yaparak, detaylı bilgiler edinmelisiniz.

Altın gibi güvenilir liman olarak görülen tahviller, risk almak istemeyen yatırımcılar için alternatif seçeneklerin başında gelir. Bunun sebebi tahvil yatırımında yatırılan anaparanın faiziyle birlikte geri alınmasıdır. Elbette ki bu belli bir süreyi içerir. Devlete veya özel şirkete kaynak yaratması, ekonomisini güçlendirmesi adına verdiğiniz parayı belli bir süre unutmanız gerekir. Bu süre değişkenlik gösterse de minimum 1 yıl beklemeniz gerekir. 360 günün üzerinde olan borçlanma senetlerine tahvil denir. Tahviller genellikle bonolar ile karıştırılır. Çünkü bono da tahvil de yatırımcılara sabit getiri fırsatı sunar. Vade sürelerine göre tahvil ve bononun ayrımını yapabilirsiniz. Bonolar en fazla 1 yıl elde tutulabilmektedir. Tahviller ise en az 1 yıl elde tutulması gerekir. Kısa vadeli yatırım yapmak istiyorsanız bonoları, uzun vadeli yatırım yapmak istiyorsanız da tahvilleri tercih etmelisiniz.

Şimdi, tahvil nedir, yatırımı nasıl ve nerede yapılır gelin hep birlikte bakalım.

Tahvil Nedir?

Menkul kıymetler içinde bulunan tahviller, borçlanma senetleridir. Bu senetler özel şirketler veya devletler tarafından çıkartılır. Senetlerin çıkartılabilmesi için belli başlı şartlara uyulması gerekir. Ülkemizde bu şartlar Sermaye Piyasası Kanunu’nda yer alan hükümlere bağlıdır. Şirketlerin veya devletin borçlanma senedini halka arz edebilmesi için gerekli yükümlülüklere uygun bulunması gerekir. Böylelikle tahviller piyasaya sürülür. Bunları duyuru yoluyla veya direkt borsa piyasası aracılığıyla alıp satabilirsiniz. Bunun için yatırım hesabınızın bulunması gerekir. Bu hesabı banka veya borsa işlemi yaptıran özel şirketler üzerinden açtırabilirsiniz.

Borsa gerçek hesabı açtırabilmeniz için aracı kurumu seçmelisiniz. Aracı kurumu borsa ile aranızda köprü görevi görür ve yatırım işlemlerinizin gerçekleştirilmesini sağlar. Bu anlamda işlemlerinizi yapması için doğru bir tercihte bulunmanız önemlidir. Özellikle kurumun yasal olması gerekir. Çünkü yasal olmaması halinde dolandırılabilirsiniz. Veya olumsuz durumlara karşı hakkınızı arayamazsınız. Bu nedenle SPK’nın şartlarına uygun, borsa işlemi yaptırabilir yetki belgesine sahip olan yasal kurum seçmelisiniz. Böylelikle işlemlerinizi gönül rahatlığıyla güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz. Güvenilir araçlara yatırım yaparak paranızı değerlendirebilirsiniz.

Tahvil yatırımı yapmak herkes için oldukça basittir. Çünkü diğer enstrümanlar gibi tahvillerin değeri anlık olarak yükselip düşmez. Böylelikle kişinin zararla karşılaşma ihtimali düşüktür. Fiyatlardaki değişimleri ön görebilmek için belli başlı konuların takip edilmesi yeterlidir. Bu konuların hepsini aracı kurumların eğitimleri sayesinde öğrenebilirsiniz. Böylelikle birikimlerinizi değerlendirirken hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Böylece işlemlerinizi doğru zamanlarda yapabilirsiniz. Az miktardaki paranızı tahviller sayesinde uzun vadede güvenilir bir şekilde katlayabilirsiniz.

Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır?

Tahvil yatırımı, piyasalarda işlem gören enstrümanlar gibi yapılır. Ama bu işlemler daha uzun vadelidir. Çünkü tahville 1 yılı aşkın süre içerisinde işlem görürler. Bu nedenle birikimlerinizi orta veya uzun vadede değerlendirmek istiyorsanız tahvilleri seçmelisiniz. Yatırım vade süresine göre tahviller arasından seçim yapmalısınız. Kısa vadede paraya ihtiyacınız var ise bonoları tercih edebilirsiniz. Banka bonoları, finansman bonoları gibi çeşitleri ile yatırımlarınızı dileğiniz gibi yapabilirsiniz. Böylelikle birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bu konuda her ne olursa olsun, başarılı olmak için kesinlikle enstrümanlar hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız.

Bono Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Yatırımı Nasıl Yapılır? Bilgi Almak için Tıklayın.

Tahvil Yatırımı Nerede Yapılır?

Tahvil yatırımı banka veya borsa aracılığıyla yapılmaktadır. Bankaların internet siteleri üzerinden duyurular kısmında tahvil, bono, menkul kıymet ihracı ile ilgili duyurular vardır. Bu duyuruları takip ederek alım – satımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilgili bankaya giderek yatırım hesabı açtırmalısınız. Veya borsa aracılığıyla işlemlerinizi sürdürmelisiniz. Biliyorsunuz ki bankalar borsa işlemi yaptırabilmektedir. Özel borsa işlemi yaptıran kurum seçeceğinize banka aracılığıyla alım – satımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus komisyon ücreti oranlarıdır. Çünkü bankaların da aracı kurumların da komisyon ücretleri fazladır. Bu nedenle mağdur olmamak yüksek miktarda ek masraf yapmak istemiyorsanız düşük komisyon ücreti ile çalışan kurumu tercih etmelisiniz. Bu kapsamda kurumun yasal olması gerektiğini hiçbir zaman unutmamalısınız.

İlginizi Çekebilir: Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Banka veya borsa hiç fark etmez dilediğiniz tahvil çeşidine yatırım yapabilirsiniz. Risk almayı sevmiyorsanız ve güvenilir kazanç sağlamak istiyorsanız devlet tahvillerine yönelmelisiniz. Bu tahviller genellikle 5 – 10 yıl gibi süreçler içinde alınıp satılırlar. Vade süreleri uzun olduğu gibi getiri oranları da beklentileri karşılar niteliktedir. Elbette ki bu konuda faiz oranlarının da etkisi büyüktür. Çünkü tahvillerde hem anaparanızı geri alırsınız hem de faiz oranına göre ek kazanç sağlarsınız. Bu nedenle faiz oranlarının yükseleceği vakitlerde tahvillere yatırım yapmalısınız. Bunun için ülke ekonomileri hakkında ciddi anlamda araştırma yapmalısınız. Ekonomi de daralma mı yoksa genişleme mi yaşanacak doğru ön görerek yaptığınız yatırımlarında sonucundan ciddi anlamda getiriler sağlayabilirsiniz. Kesinlikle bunun için ekonomi ve finans alanında okur yazarlığını geliştirmelisiniz. Böylece kar getirecek zamanları belirleyebilirsiniz. İşlemlerinizin sonucundan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Sonuç olarak, birikimlerin değerlendirilmesi için emtia gibi tahvillerde güvenilir araç olarak görülmektedir. Çünkü sabit getiri garantisi vardır. Bu nedenle özellikle yatırımcıların çoğu devlet tahvillerine yatırım yaparak para kazanmak ister. Bu kapsamda ülkelerin ekonomik durumları, uygulamış olduğu politikaları takip etmenizi öneririz. Böylece kar getirecek stratejiler ile hareket ederek, beklentilerinizi karşılayacak zaman dilimleri arasında işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Böylelikle hedeflediğiniz getirileri elde ederek yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir