Başarılı Borsa Yatırımcılarının Sırları Nelerdir?

Başarılı Borsa Yatırımcılarının Sırları Nelerdir?

Borsada başarılı olan para kazanan yatırımcıların varlığı, birikimlerini değerlendirmek isteyen herkesi teşvik eder. Önemli olan cesaretli olarak ilk adımı atabilmektir. Çünkü piyasada para kaybetme riski vardır. Bu yüzden borsaya giriş yapmak isteyen bazı kimseler sırf bu olasılık yüzünden birikimlerini piyasaya yatırmaktan çekinir. Başarılı yatırımcıların varlığı çoğu kesimin içini rahatlatsa da başarılı yatırımcıların sırlarını araştırmadan kişileri alı koyamamaktadır. Önemli olan kişinin kendini bilmesidir. Geriye kalan tüm detaylar iyi bir borsa bilgisi ve deneyimiyle halledilebilmektedir.

Para kazandıran borsa işlemleri ile piyasada namınızı yürütmek istiyorsanız yapmanız gereken kapsamlı bilgi birikimine sahip olmaktır. Biliyorsunuz ki belli bir bilgi birikimine ve deneyimine sahip olan, zamanın büyük bir bölümünü borsaya adayan yatırımcılar emellerine ulaşabilmektedir. Bunun nedeni borsada şans eseri para kazanılmamasıdır. Yatırım araçlarının değerinin belli başlı olaylar ve faktörler sonucunda değişmesidir. Bu yüzden gerekli konuların ve püf noktaların öğrenilmesi gerekiyor. Böylece başarılı olabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirmek için nasıl hareket etmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

Şimdi, başarılı borsa yatırımcılarının sırları nelerdir gelin hep birlikte bakalım.

Borsayı Oyun Olarak Görmezler

Çoğu yatırımcı borsada fiyat varsayımları üzerine para kazanıldığı için piyasayı oyun olarak görür. Özellikle para kaybeden, zarara uğrayanlar borsanın kumar olduğunu bile iddia etmektedir. Borsa oyun olmadığı gibi kumar da değildir. Çünkü piyasa yasaldır. Ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetlenmektedir. Bu da güvenilirliği sağlamaktadır. İşlemlerin güvenilir ortamda gerçekleştiğini kanıtlamaktadır.

Her Zaman Araştırma Yaparak Yeni Bilgiler Edinirler

Başarılı borsa yatırımcılarının ortak özellikleri kesinlikle araştırmacı ruhlarıdır. Çünkü bu ruhları sayesinde yeni yeni bilgiler edinirler. Bu sayede artan bilgi birikimleri ile nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda fikir yürütürler. (Borsada başarılı işlemler nasıl yapılır, bilgi almak için burayı tıklayın.) Özellikle bu konuda kişilerin deneyimli olması önemlidir. Çünkü kazanılan tecrübeler sayesinde daha doğru kararlar alınır. Böylece beklentiler hızla karşılanarak, geleceğe yönelik kazandıran yatırımlar yapılır.

Tecrübe Kazanmak için Bol Bol Alıştırma Yaparlar

Borsada başarılı olmak için önemli konulardan biri de piyasada belli bir tecrübeyi geride bırakmış olmanızdır. Bu günümüzde oldukça kolaydır. Çünkü geliştirilen deneme hesapları ile gerçek hesapta işlem yapıyormuş gibi güncel piyasa koşullarında nasıl hareket etmeniz gerektiğini öğrenirsiniz. Bu zaman içinde kazanılacak yetilerdir. Bu konuda uzmanların yorumlarını takip etmenizi öneririm. Bu sayede hem gelişen olayları nasıl takip etmeniz, yorumlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Buna göre ileri tarihte yaşanan olaylar karşısında fiyat hareketlerinin olumlu mu olumsuz mu etki yapacağını yorumlayabilirsiniz.

Başkasının Söylediğine Değil Kendilerine İnanırlar

Çoğu yatırımcının başarısız olmasına neden kendine inanmamasıdır ve güvenmemesidir. Bu okul zamanlarında da çoğumuzun başına gelmiştir. Aslında ben a şıkkı düşünüyordum ama arkadaşım b işaretledi diye bende b işaretledim gibi bir şey. Çoğu zaman yanıltır. Bu nedenle kendi yaptığınıza emin olmalısınız. Bir başkasının etkisinden kurtulmalısınız. Çünkü para kazanılan yerde kimse kimseye sırrını söylemez. Dahası yanlış yola teşvik eder. Çünkü piyasada yatırım enstrümanların değeri arz ve talebe göre belirlenir. Bu nedenle büyük balık küçük balığı yutar misali acemiler yanlış yöne doğru teşvik edilir. Böylece bilgi ve deneyim sahibi olmayanlar zarar ederken, diğerleri piyasanın kaymağını almaktadır. (Borsada zarardan çıkış stratejileri nelerdir, öğrenmek için tıklayın.) Bu nedenle borsa bilginiz yeterli seviyede olmalıdır. Böylece bir başkasına inanmak yerine güvenilir bir şekilde işlemlerinizi profesyonelce yürütebilirsiniz.

Sonuç olarak, başarılı borsa yatırımcılarının ortak özellikleri yukarıdaki gibidir. Her zaman için bilgi ve deneyimlerini taze tutarak, başarılı olma yolunda kendilerine ışık tutarlar. Bunun sebebi piyasada kazanç sağlamanın şans faktörleri ile ilgisinin olmamasıdır. İşlemlerin içgüdüsel olarak yönetilmemesidir. Bu yüzden aracı kurumların eğitim fırsatlarını değerlendirmelisiniz. Kendinizi geliştirerek, kar getirecek stratejiler üretmelisiniz. Böylece istediğiniz başarıları elde ederek, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir