Borsada Başarılı İşlemler Nasıl Yapılır?

Bugünümüz yerine geleceğin endişesini taşırız. Bu yüzden, tasarruf yaparak kazandığımız paraların bir kısmını biriktiririz. Bu birikimlerin değerlenmesi içinde yatırım yaparız. Bu kapsamda borsa piyasaları karşımıza çıkmaktadır. Biliyorsunuz ki borsadan başarıyı yakalayan yatırımcılar mevcuttur. Fakat birilerinin kazanmaları için, diğerlerinin kaybetmeleri gerekir. Kazanan tarafta olmanız için parayı sevmeniz yeterli olacaktır. Alıcılarınız açık olduğu için, kısa sürede başarıyı yakalayabilirsiniz. Biliyorsunuz ki borsada ticarete konu olan emtialar, hisse senetleri, borsa endeksleri ve tüm para birimlerine yatırım yapabilirsiniz. Başarılı olmanız için öncelikle piyasayı çok iyi bilmelisiniz. Daha sonra hangi yatırım aracı beklentinizi karşılamanızı sağlayacak belirleyebilirsiniz. Borsa araçlarının fiyatları anlık olarak değişmektedir. Özellikle, dövizler ve hisse senetleri yüksek kazanç etmenizi sağlar. Fakat getirisi yüksek olduğu gibi risk faktörleri de yüksektir.

Borsa riskleri nasıl azaltılır dediğinizde, piyasa bilginizin yanında deneyime de ihtiyacınız vardır. Ayrıca, meydana gelen olayların yatırım araçları üzerinde bıraktığı olumlu – olumsuz etkileri bilmeniz gerekir. Fiyatın ne yönde oluşacağını bilirseniz, ona göre pozisyon oluşturursunuz. Borsada işlem yapan yatırımcıların mantığı yatırım araçlarının değeri düştüğünde alım, yükseldiğinde satış işlemi yapmaktır. Bu yüzden, piyasa takibi yapmanız önemlidir.

Borsa takibi temel analiz yöntemlerinin içinde yer almaktadır. Her aracın fiyatına etki eden unsurlar farklıdır. Fakat, genelleme yapılacak olursa arz ve talebe etki eden faktörlerin çok iyi bilinmesi gerekir. Değerleri anlık değişen araçların fiyatlarının tahmin edilmesi için, teknik analiz yöntemleri uygulanır. Bu yöntemde, yatırım aracınızın geçmiş ve bugünkü fiyatlarının analizi yapılır. Destek ve direnç noktalarına bakılarak, fiyatının ne yönde oluşacağı belirlenir.

Borsada Destek ve Direnç Nedir?
Öğrenmek için Tıklayın!

Piyasa trendi eğer boğa eğilimli ise yatırım araçlarının fiyatları yüksektir. Alım yönünde pozisyon oluşturmak yerine daha çok satış işlemi yapılarak maximum kâr hedeflenmektedir. Bu yüzden, analiz tekniklerini çok iyi bilmelisiniz. Aynı zamanda doğru yorumlamalısınız. Piyasa trendi ayı eğilimli ise yatırım araçlarının fiyatları düşmektedir. Yatırımcılar böyle bir durumda ellerindeki araçları satarak daha düşük fiyattan alım yönlü pozisyon oluştururlar.

Borsada yapılan işlemler korunma, arbitraj ve spekülasyon amaçlı yapılmaktadır. Korunma işlemleri daha çok risk almayı sevmeyen yatırımcılar tarafından kullanılır. Fiyatlarında çok fazla dalgalanma görülmeyen araçlara yatırım yapılır. Tarımsal emtialar, korunma işlemlerine örnek olarak gösterilebilir. Arbitraj ve spekülasyon amaçlı yapılan işlemler çok fazla kazandırmasına rağmen yüksek risk içermektedir. Daha çok profesyonel yatırımcılar tarafından tercih edilir.

Piyasada herkesin amacı para kazanmaktadır. İstediğiniz amaçta işlem yapabilirsiniz. Başarılı işlem yapabilmek için ilk önce beklentinize karar vermelisiniz. Hangi araca neden yatırım yapacağınızı sonucunun sizi tatmin edip etmeyeceğini içinizde sorgulamalısınız. Böylelikle daha doğru kararlar alırsınız. Borsada kazanmak için en önemli nokta, kendinize ait stratejilerinizin olmasıdır. Bilgi ve deneyimleriniz doğrultusunda zamanla profesyonel yatırımcılar gibi kazanç elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada doğru zamanda alım – satım işlemi yaparak, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Başarılı işlem yapabilmeniz için, piyasa bilginizin ve deneyiminizin tam olması gerekir. Finans konuları hakkında bilginiz yoksa aracı kurumların ücretli – ücretsiz sunmuş oldukları eğitim faaliyetlerinden yararlanarak, piyasayı en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. Ayrıca geliştirilmiş demo hesap ve sanal borsa oyunları ile kısa sürede deneyim sahibi olabilirsiniz. Böylece başarılı yatırımcılar gibi paranızın kontrolünü yapabilir, beklentinizi karşılayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir