Borsada Portföy Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli?

Borsada Portföy Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli?

Borsa portföyü hazırlamak son derece önemli bir iştir. Çünkü oluşturulan portföy sonucunda kazanç elde edilir veya kayıpla karşılaşılır. Bu nedenle borsa araçlarını çok iyi tanımalısınız. Hangisine, hangi zamanlarda yatırım yapacağınızı bilmelisiniz. Fiyat hareketlerinde neden anlık olarak dalgalanma meydana geliyor öğrenmelisiniz. Buna bağlı olarak düşüşlerin ve yükselişlerin zamanını tespit edebilirsiniz. Böylece doğru portföyü oluşturarak, kazanç sağlayabilirsiniz.

Birden fazla yatırım enstrümanı ile oluşturulmuş olan finansa varlık bütününe portföy adı verilir. Borsada portföy nasıl oluşturulur, detaylı bilgi almak için tıklayın. Portföy oluşturmak kadar, finansal varlıkları yönetebilmekte önemlidir. Bu nedenle yatırımcıların iyi bir borsa bilgisine ve tecrübesine sahip olması gerekir. Gerekli bilgiler edinmeden yapılan işlemlerin ardından genellikle zararla karşılaşılır. Bu yüzden kesinlikle borsa hakkında tüm ayrıntıları öğrenerek piyasaya giriş yapmalısınız. Bu anlamda belli bir tecrübeye sahip olmanız son derece önemli konular arasında bulunmaktadır. Çünkü edinilen bilgiler, kazanılan tecrübeler sayesinde piyasada başarılı olabilirsiniz.

Şimdi, borsada portföy hazırlarken nelere dikkat etmeli sorusunu cevaplandıralım.

Portföy oluşturma tecrübeli yatırımcılar için kolay bir iş olarak görülürken acemi yatırımcılar için bu durum tam tersidir. Çünkü piyasaya giriş yapanların herkesin isteği para kazanmaktır. Burada önemli olan husus yatırılan paranın güvenliğinin sağlanmasıdır. Elde tutulabilmesidir. Zarar edilmeden, miktarının artırılmasıdır. Bir anda zengin olmak için yüklü miktarda yatırım yapmak yerine paranın parçalara ayrılarak kullanılması önemlidir. Böylece kaybedilse dahi tüm birikimler sıfırlanmayacağı için kalan para kullanılarak hedeflenen miktarlara ulaşılır. Bunun için borsa nedir tam anlamıyla öğrenmelisiniz. Eğitimler sayesinde gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Püf noktaları öğrenerek, portföyünüzü bilinçli bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Borsada portföyler farklı amaçlar doğrultusunda hazırlanır. Elbette ki herkesin isteği para kazanmaktır. Fakat yatırılan teminat miktarları farklı olduğu gibi hedeflenen getiri miktarları da aynı değildir. Bu nedenle öncelikle beklentilerinizi belirlemelisiniz. Beklentilerinize ulaşabilmek için paranızı ne kadar riske atacağınıza karar vermelisiniz. Buna göre enstrümanlara yönelmelisiniz. Eğer birikimlerinizi minimum risk ile değerlendirmek istiyorsanız; tahvil, bono, emtia gibi araçlara yönelebilirsiniz. (Bono hakkında ayrıntılı bilgi için bu yazıyı okumanızı öneririz.) Bu araçlar sayesinde minimum risk ile maksimum getiriler elde edebilirsiniz. Bunların dışında kalan enstrümanlara yapılan yatırımlarda kaybetme riski daha yüksektir. Aynı zamanda kazanılacak miktarlar da fazladır. Çünkü risk ile getiri eş doğrultudadır.

Güvence, değer artışı, likidite, verimlilik ve gelir kaynaklı olmak üzere 5 farklı amaç doğrultusunda portföy hazırlanır. Portföyünüzü hazırlarken en fazla iki amaç doğrultusunda yatırım yapabilirsiniz. Hedeflerinizin birbiriyle uyması gerekir. Öyle ki hem değer artışı isteyip hem de riskten korunma amaçlı işlem yapmayı düşünüyorsanız bu mümkün değildir. Bu nedenle birbirine yakın olan amaçlar doğrultusunda yatırımlarınızı yönetmelisiniz. Yüksek getiri sağlamak istiyorsanız yüksek riski kabullenmelisiniz. İşlemlerinizi bu şekilde yürütürseniz başarılı olabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirerek, alım – satımların sonucundan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Portföy oluşturulurken dikkat edilmesi gereken nokta risklerin dağılımının sağlanmasıdır. Bunun için sabit getirili araçlara yönelebilirsiniz. Devlet tahvilleri, hazine bonoları gibi enstrümanların faiz getirisi sabittir. Böylece kaybetme gibi bir tehlikeniz yoktur. Ama bu konuda vade sürelerini gözden geçirmelisiniz. Çünkü çok uzun süren vade zamanları vardır. Bu da yatırımcıların para kazanmasını yıllara yayar. Bu nedenle borsa ve yatırım araçları hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız. Tamamıyla borsayı öğrenmelisiniz. İşlemlerin mantığını kavramalısınız. Bu sayede birikimlerinizi değerlendirecek, kazandıracak portföyü oluşturabilirsiniz.

Sonuç olarak, birikimlerin değerlendirilmesi açısından borsada portföy hazırlamak önemli konudur. Bu nedenle portföyünüzü doğru zamanlarda doğru fiyat seviyeleri üzerinden oluşturabilmeniz için dikkat etmeniz gereken konular bulunur. Bu konuları yukarıda kısaca ele aldık. Bunları ve daha fazlasını aracı kurumların eğitimleri sayesinde öğrenebilirsiniz. Portföy danışmanlığı hizmetini kullanarak, başarılı portföy nasıl oluşturulur anlayabilirsiniz. Zaman geçtikçe kazandığınız tecrübeler ve edindiğiniz bilgiler sayesinde memnun olacağınız getirileri elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir