Borsa İşlem Stratejileri Nelerdir?

Biliyorsunuz ki temel ihtiyaçlarımızın alt yapısını sağlayan paradır. Maalesef ki herkese eşit olarak verilmemiştir. Fakir veya zengin olmak önemli değildir. Kazandıkları paraları işletebilmeleri önemlidir. Bu kapsamda yüksek kazanç elde etmenizi sağlayan borsa piyasasında birikimlerinizi değerlendirebilmeniz mümkündür. Ticaret mantığı ile aynı işleyen borsada başarmanın sırrı kendinize ait stratejilerinizin olmasıdır.
Borsada alım – satım arası farklardan kâr elde edilir. Bu yüzden, yatırım yapmak istediğinizde düşük fiyattan alım, yüksek fiyattan satarak kazanç sağlayabilirsiniz. Fakat tabi ki hem piyasa ile hem de fiyatlarla aranızın iyi olması gerekir. Yatırım araçlarının fiyatları anlık olarak değiştiği için kişiliğinizin borsaya uygun olup olmadığı anlamalısınız. Sabırsız ve aceleci bir kişiliğe sahip olan yatırımcılar değişen fiyatlara karşı panikleyerek hemen alım – satım yaparlar. Bu tutum yanlıştır. Çünkü rastgele işlem yaparak borsada başarıyı yakalamanız mümkün değildir.

Kendinize ait strateji geliştirebilmeniz için borsayı çok iyi biliyor olmanız gerekir. Piyasa, işleyişi yatırım enstrümanları, bu enstrümanların fiyatını etkileyen unsurlar, gelecekteki fiyatları tahmin edebilmeniz için uygulamanız gereken teknikleri, alım – satım nasıl ve ne zaman yapılır gibi temel konuları yatırım yapmaya başlamadan önce öğrenmelisiniz. Bilgi birikiminizle dalgalanan fiyatlara karşı yatırım araçlarının kontrolünü sağlayabilir, oluşması beklenen risklerin önüne geçebilirsiniz.

Borsa takibi yaparak hem farklı avantajlı pozisyonlara ulaşabilirsiniz hem de mevcut pozisyonunuzun durumunu kontrol edebilirsiniz. Analizlerinize göre yatırım aracınızın ileride değerinin düşmesi bekliyorsanız satış yapmalısınız. Böylece daha fazla zarara uğramaktan kurtulabilirsiniz. Günümüzde takip işlemleri internet aracılığıyla hızlı bir şekilde yapılmaktadır. İsterseniz Borsa İstanbul’un isterseniz diğer finans sitelerinden piyasa fiyat hareketlerini 10 – 15 dakika gecikmeli olarak izleyebilirsiniz.

Borsa tahminler üzerine kurulu bir sistemdir. Fakat şans oyunu değildir. SPK’nın düzenlemelerine ve denetlemelerine tabii olan yasal piyasadır. Yaptığınız bütün işlemler kayıt altına alınarak güvenilir ortamlarda gerçekleştirilir. Piyasa ve yatırım araçlarının trendinin ne yönde oluşacağının bilinmesi için, analiz yöntemleri uygulanmaktadır. Temel analizde, araçların fiyatlarını etkileyen olaylar araştırılır. Ülkelerde meydana gelen siyasi, ekonomik değişimler, makro ekonomik göstergeler fiyatları olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden piyasa takibi yapmak önemlidir.

Teknik analiz yöntemleri ile de yatırım araçlarının geçmiş fiyatlarının yorumlaması yapılarak, araçların ileri tarihteki fiyat hareketlerinin tahmini yapılır. İki yöntem birbiri ile bağlantılı olduğu için, tek başına doğru sonuç alınamamaktadır. Bu yüzden, beraber yorumlanır. Böylece alım mı yoksa satım mı yapılacağının kararı verilir. Borsa uzmanları yatırım araçlarının günlük, haftalık, aylık ve yıllık fiyat analizlerini yatırımcılarla paylaşmaktadır. Hangi zaman diliminde fiyatların nereye kadar çekileceğini ve yükseleceğini bilirseniz, işlemlerinizde başarıyı yakalayabilirsiniz.

Alım ya da satım zamanını beklentinize göre belirlemelisiniz. Herkesin beklentisi ve uyguladığı taktikler farklıdır. Borsada profesyonelleşmiş yatırımcılar, risklerin nelerden oluşacağını bildiği için kısa vadede birikimlerini yüksek kazanca dönüştürürler. Yeni başlayanlar için kısa vadede işlem yapmak risklidir. Çünkü piyasayı fiyatları ve daha birçok işlemi hızlı bir şekilde yapmanız gerekir. Portföyünüzü çeşitlendirip uzun vadede işlemler yaptığınızda oluşacak riskleri dağıtmış olursunuz. Analiz yöntemleri ve piyasa takibi ile riskleri minimuma indirebilir, maximum kazanç elde edebilirsiniz.

Borsada Portföy Nasıl Oluşturulur, Öğrenmek için Tıklayınız.

Sonuç olarak, borsa bilgilerine aracı kurumlarının sunmuş olduğu, eğitim kitapları, videoları ve seminer hizmetlerinden yararlanarak piyasayı derinlemesine anlayabilirsiniz. Bilgilerinizin tam olması işinizi kolaylaştıracaktır. Gerçek hesapla birebir aynı olan deneme hesaplarında risk altında olmadan tecrübe sahibi olabilirsiniz. Deneyimleriniz arttıkça, fiyatlara olan bakış açınız değişecektir. Buna bağlı olarak profesyoneller gibi kendinize ait işlem stratejilerinizi geliştirebilir, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir