Borsa Riskleri Nasıl Azaltılır?

Borsa piyasası, yatırımcıları tarafından elde edilen veya ünlü dev yatırımcıların elde ettikleri kazancı duyan birçok kişi, bu gelirin cazibesine kapılmaktadır. Bu nedenle de birçok hata yapılıp, büyük kayıplar meydana gelmektedir. Daha sonra da piyasa kötülenerek insanların dolandırıldığı söylenmeye başlanır. Ama asıl suçlu bilgi edinmeyen, para kazanmak, zengin olmak hırsıyla işlem yapan yatırımcıdadır.

Borsada bilinçsiz bir şekilde ve sadece para kazanmaya odaklanıp diğer yapılması gerekenleri görmeyen yatırımcılar kaybetmeye mahkumdur. Para kazanılan her işte olduğu gibi borsada da bazı riskler söz konusudur. Bu nedenle de borsada işlem yapmaya başlamadan önce bilgi ve deneyim kazanmanızdan sıklıkla bahsedilmektedir. Birikimlerinizi borsaya yatırmadan önce nasıl yatırım yapılır, borsaya ne zaman ve nasıl girilir gibi konularda bilgi ve deneyim kazanmanız yapılacak en doğru harekettir.

Borsaya yeni başlayacak yatırımcılar için öneriler internet üzerinden birçok kaynakta yer alıyor. Bu kaynaklara göz atmanız, borsa hakkında biraz bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda çeşitli eğitim kuruluşları ve aracı kurumlar tarafından verilen eğitimler de bulunmaktadır. Bu eğitimlerden bazıları ücretsiz olarak hatta internet bağlantılı bilgisayarlar üzerinden alınabilirken, bazıları ücretli olarak uzman eğitimler aracılığıyla verilmektedir. Bu eğitimlerden faydalanmak birikimlerinizi profesyonel yatırımcılar gibi değerlendirmeniz için yol gösterici olacaktır.

Borsada sıfır kayıpla yatırım yapmak elbette mümkün değildir. Büyük yatırımların da kayıp yaşadıkları zamanlar oluyor. Önemli olan sıfır kayıp değil, kazanç oranının kayıp oranından büyük olmasıdır. Bu oranı sağlamak için de iyi bir deneyime ihtiyacınız, kendi yatırım stratejileriniz olması gerekiyor. Kendinize doğru bir yatırım planı yapıp, bir hedef ve yol belirlemelisiniz. Bu yolda istikrarlı bir şekilde ilerlemeli ve hedefinizden şaşmamalısınız. Bu sayede borsada söz konusu olan risklerin büyük bir bölümünü ortadan kaldırmış olacaksınız.

Borsa risklerini azaltma konusunda en önemli adım hiç şüphesiz iyi bir deneyime sahip olmaktır. Borsa nasıl öğrenilir, deneyim kazanmak için ne yapılmalı konusunda size en büyük yardımcı sanal para ile işlem yapabileceğiniz demo hesap olacaktır. Sanal para ile gerçek piyasa verileri üzerinden, adeta gerçek işlem yapar gibi piyasada işlem yapabilirsiniz. Bu sayede hangi durumda kazanıp, hangi durumda kaybettiğinizi açıkça görürsünüz. Size en iyi deneyimi de bu metot kazandıracaktır.

Bilgi ve deneyim kazanması sırasında, kişisel özelliklerinizi iyi bir şekilde bilip buna en uygun borsa stratejileri geliştirilmelidir. Kendi stratejileriniz ile işlem yapmanız beklenmedik kayıplardan sizi koruyacak, spekülasyon, manipülasyon gibi nedenlerle kayıp yaşamamış olacaksınız. Aynı zamanda bir pozisyon oluştururken hangi noktada alım, hangi noktada satış yapacağınızı da belirlemeli yani kendinize hedefler koymalısınız. Bu hedefe ulaştığınız zaman işleminizi sonlandırmalısınız.

Borsada kendi bilgileriniz, deneyiminiz, stratejileriniz, piyasa ve grafik yorumlarınız ile istikrarlı bir şekilde ilerlediğiniz zaman riskleri önemli ölçüde devre dışı bırakırsınız. Bu sayede de minimum kayıpla maksimum kazancı hedefleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir