Borsada Fiyatlar Neden Düşer ya da Yükselir?

Borsada da diğer yatırım piyasalarında olduğu gibi fiyatlar arz ve talebe göre belirlenir. Arz ve talebin etkilenmesiyle değişen fiyatlar, düşüş ya da yükseliş yönündedir. Yatırımcılar, fiyatlarda olan bu düşüşleri ve yükselişleri tahmin ederek işlemlerini yapması gereklidir. Fiyatların tahminini yaparken kullanmanız gerekenler ise analizlerdir. Pozisyonlarınızı oluştururken analizlerinizi kullanmaz ya da hatalı uygularsanız, fiyatların gelebileceği trend noktaları hakkında doğru yorumlar yapamazsanız. Sonucunda alım ve satım işlemlerinizde başarısız olur.

Borsada Alım ve Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?
Bilgilenmek için Tıklayın!

İşlemlerinizin başarılı olması sadece analizler ile mümkün değildir. Bunun yanında borsanın yapısı hakkında bilginiz olması gereklidir. Borsanın karmaşık yapısı, sizi hatalı işlemlere sürükleyebilir. Siz analizlerinizi doğru bile yapsanız, işlemlerinizi hatalı açarsanız kayıplar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden, borsa nedir nasıl oynanır şeklinde eğitimlerinizi tamamlamalısınız. Aynı zamanda borsanın riskleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve riskleri azaltmak için yöntemler uygulamalısınız. Sonrasında, yapacağınız analizler ile pozisyonlarınızı oluşturmanızda fayda vardır.

Analiz yöntemlerini kullanarak, doğru yorumlar yapabilmek için öncelikle fiyatların etkilenme sebeplerini bilmelisiniz. Yani borsanın düşüşüne ve yükselişine etki eden faktörler hakkında, detaylı araştırmalar içinde olmalısınız. Bunlar hakkında bilgilerinizi oluşturur ve analiz yöntemleri üzerinde kullanırsınız. Çıkan sonuçları yorumlayarak, fiyatların hangi seviyelere gelebileceğini görür ve pozisyonlarınıza yön verirsiniz. Uygulamalarınızın ve araştırmalarınızın doğruluk oranına göre başarınız artar. Analizlerinizin ana konusu olan; fiyatları etkileyen faktörlerin neler olduğu konusuna değinelim.

Borsanın düşüş ya da yükseliş yaşaması öncelikli olarak ekonomik faktörlerden kaynaklanır. Ülkenin ekonomisinde büyüme, gelişme gibi durumlar varsa borsa genel olarak yükseliş seyri izler. Çünkü piyasa katılımcıları da ülke ekonomisinin büyümesinden etkilenir ve yatırım araçları değer kazanır. Ekonomik büyümede görülen tüketimin artması, buna bağlı olarak üretimin artması normaldir. Bu koşullarda şirketler değer kazanır ve borsada işlem gören araçların fiyatlarında artışlar meydana gelir. Yaşanan durumların borsa için takibi gereklidir. Borsa takibi nasıl yapılır, öğrenmek için tıklayın.

Ülkenin ekonomik durumunda yaşanan kötü gidişat, borçlanmaların artması, üretimin tüketimi karşılayamaması gibi durumlar da ise düşüşler görülür. Borsanın düşüşü iki yönlü olarak şirketleri etkiler. Şirketler ekonomik durumlarda değer kaybeder ve yatırım araçları aşağı yönlü bir seyir izler. Piyasanın düşüş yönünde olması ise borsadan finansal gelir elde eden şirketlerin talep edilebilirliği azalacağı için kaynaklarının azalmasına neden olur. Böylelikle şirketlerin yatırımlarında düşüşler görülür. Bu faktörler birbirleri ile bağlantılıdır.

Ülkenin ekonomik durumlarının yanında sosyal ve siyasal etkilerde önemlidir. Ülkenin genel havasında iktidar belirsizlikleri, sosyal refahta bozulmalar varsa borsayı olumsuz olarak etkileyecektir. Ya da tam tersi ülkenin politik sorunları yoksa ve sosyal gelişim açısından iyiyse borsanın genel havası yükseliş seyrinde olur. Bu durumlar karşısında, güncel haberlerin takibinin önemini anlayabilirsiniz.

Sadece ulusal çapta değil uluslararası etkilerde fazlasıyla önemlidir. Uluslararası düzeyde ortaya çıkan makro ekonomik göstergeler, katılımcıları etkileyecektir. Küresel düzende ekonomik, sosyal ve siyasal takipler yapmalısınız. Global piyasalarda kötüye giden bir şeyler olduğunda, Türkiye borsası da etkilenir ve fiyatlar düşüş gösterir. Yaşanan savaş, kıtlık gibi durumlar boy gösteriyorsa dünya genelinde olumsuz bir hava sezilir ve düşüş seyri olarak karşımıza çıkar.

Makro ve mikro gelişmelere baktığımızda, her yatırım aracı kesin düşecek ya da yükselecek diyemeyiz. Her birinin etkilenme alanları farklı olduğu için yatırımlarınızı yaparken, ayrı ayrı incelemeler ve analizler yapmalısınız. Ayrıca yatırım araçlarının da birbiri üzerinde etkileri olur. Örneğin; altın ile Amerikan doları arasında bir korelasyon vardır. Aynı şekilde petrol ile Amerikan doları arasında da ilişki vardır. Yatırım araçları arasındaki ilişkilerde, yatırım kararı verilirken dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır.

Borsada yatırımlarınızı gerçekleştirirken, tüm bu etkilerin incelenmesi gereklidir. İncelemeler sonucunda analizler uygulayarak, stratejileriniz doğrultusunda pozisyonlarınızı oluşturursunuz. Eğer incelediğiniz alanlardan aldığınız bilgiler ve analiz yorumlarınız doğru ise genel olarak borsada başarılı olursunuz. Borsanın risklerini de göz önünde bulundurarak, riskli yapı ile başa çıkabildiğiniz ve gerekliliklerini yaptığınız sürece, korkulacak bir durum kalmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir