Borsaya Yatırım Yapmak Mantıklı mı?

Günlük hayatta birikimlerimizi değerlendirmek için yatırım yaparız. Altın, dolar gibi yatırım araçlarına fiziken sahip oluruz. Para kazanmamız için bu araçların değer kazanması gerekir. Günümüz koşullarına baktığımızda, ihtiyaçlarımız giderek artmaya başlamıştır. Bu da hırsızlık olaylarını doğurmuştur. Yatırımını yaptığımız araçları çalınmaması için, bir yerlerde muhafaza etmemiz sorunu ortaya çıkmıştır. Borsada fiziki ve fiziki olmayan yatırımlar yapılmaktadır. Fiziki olmayan yatırımlar, depolama, saklama, muhafaza etme gibi sorunları ortadan kaldırmıştır. Ayrıca, borsaların yasal olması, bütün yatırımcıların birikimlerini güven içinde değerlendirebileceğini ortaya koymaktadır. Hisse senetleri, borsa endeksleri, tüm para birimleri ve emtialar borsanın araçlarıdır. Bu araçlara, seans saatleri içerisinde alım – satım emri verebilir. Aradaki farktan kazanç edebilirsiniz.

Borsa Nedir, Nasıl Oynanır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Borsada kısa vadede yapılan yatırımlar profesyonellik istemektedir. Çünkü, risklidir. Fiyatlar anlık dalgalanmalara uğramaktadır. Piyasa hakkında deneyiminiz ve bilginiz yoksa kısa vadeli işlemlerden kaçınmalısınız. Bu işlemler, spekülasyonlardan yararlanmak için yapılmaktadır. Borsada uzun vadede yapılan işlemler daha fazla kazanç ettirmektedir. Kısa vadeli işlemlere göre daha az risk içerir. Bunun nedeni, analiz teknikleri ile ileri tarihte oluşacak risklerin saptanabilir olmasıdır.

Arbitraj amaçlı işlemlerde yapılmaktadır. Bunun için, piyasa çok iyi takip edilmelidir. Arz – talep faktörlerinin, makro ve mikro koşulların yatırım araçlarına etkisi yorumlanmalıdır. Tamamen kur farkından yararlanılan arbitraj işlemlerinde, getiri sağlamak için yüksek miktarlar yatırılmalıdır. Borsada riski düşük, spekülasyon ve arbitraj amaçlı işlemler yapmanız mümkündür. Beklentilerinizi karşılamak için, istediğiniz işlemleri yapmakta özgürsünüzdür.

Borsa Riskleri Nasıl Azaltılır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Ülkemizde borsaya duyulan güven çok azdır. Bunun nedeni, piyasaya hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmayan yatırımcıların borsaya paralarını kaptırmalarıdır. Bu yüzden, kumarhane olarak görmektedir. Oysa, yasal ve güvenilir bir piyasadır. Borsada başarı sağlamış yatırımcılar, rastgele işlem yapmamaktadır. Bütün işlemlerinde analiz tekniklerini kullanarak, gelecekte fiyatların hangi yönde oluşacağını tayin etmektedirler. Buna göre, hangi zaman dilimi aralığında alım – satım yapacaklarına karar verirler.

Borsalar genellikle hisse senetleri ile anılırlar. Bunun nedeni, bugünkü borsaların temeli, kıymetli evrakların alınıp satılmasına dayanır. Borsada, hisse senedi yatırımı yapmak istediğinizde, hisse senedi nedir, yatırımı nasıl yapılır, piyasada işlem gören çeşitleri nelerdir, bilmeniz gerekir. Senetler, şirketlerin sermaye paylarını yükseltirken, size de ortaklık hakkı sağlamaktadır. Hem senedinizin değerlenmesinden hem de şirketin kâr payı dağıtımlarından gelir elde edebilirsiniz.

Borsaların basit ve temel mantığı vardır. Yatırım araçlarının değeri düştüğünde alım emri vererek araca sahip olmak, aracın değeri yükseldiğinde ise satış emri vererek aradaki farktan kazanç sağlamaktır. Piyasanın yapısı bunun üzerine kuruludur. Finans alanında hiç bir bilginiz yok ama tasarruflarınızı borsada değerlendirmek istiyorsanız, aracı kurumların ücretli – ücretsiz eğitim faaliyetlerinden yararlanmalısınız.

Uzmanlar tarafından yazılmış kitaplar, hazırlanmış videolar piyasayı kapsamlı şekilde ele almıştır. Verilmiş basit örnekler ile borsa kafanızda şekillenmeye başlayacaktır. Bunun dışında, internetten piyasa hakkındaki bilgilere ulaşabilmeniz mümkündür. Bilgileriniz arttıkça, bilinçlenerek risk oluşumlarını önceden ön görebilirsiniz. İsteklerinizi karşılayacak, doğru zaman diliminde alım – satım işlemi yaparak kazanç elde edebilirsiniz.

Son olarak, aldığınız eğitimlerin uygulamasını yapmanız için, deneme hesapları geliştirilmiştir. İçi sanal para yüklü olan hesaplarda, araçlar üzerinde alım – satım işlemi yaparak, hangisi beklentinizi karşılayacak belirlemelisiniz. Zaman geçtikçe deneyiminiz artacaktır. Paranızın kontrolünü yapıp yapmadığınıza bakarak, borsada yatırım yapmak mantıklı mıdır, sorusuna kendiniz karar vermelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir