Borsa Bilgisi Edinmek için Nereye Başvurmalı?

Borsanın içerisinde ilk defa bulunacak olan yatırımcıların yapması gereken durumlardan biridir piyasa bilgisi edinmek. Borsa hakkında bir şey bilmeden yapılan işlemler, genellikle hüzünle sonuçlanmaktadır. Piyasa içerisinde kaybeden yatırımcıları mutlaka duymuşsunuzdur. Borsada battım, borsa oynadım kaybettim, borsa kumardır gibi birçok söylenti dolaşır. İşte bunların sebebi yatırımcıların bilgi ve birikimlerinin eksik olmasından kaynaklanmaktadır. Sıfır bilgi ile piyasaya giren her yatırımcı, işlemlerinde kaybetmeyi büyük oranda göze alması gerekir. Çünkü yaptığı her işlem sadece şansa bırakılmıştır.

Borsada Başarılı İşlemler Nasıl Yapılır?
Bilgi Edinmek için Tıklayın!

Bilinçli bir yatırımcı işlemleri için gerekli özeni göstermelidir. Borsa acele ve disiplinsiz işlemlere yer vermez. Kurumsal yapısından ve riskli olmasından dolayı özen, disiplin ve duygu kontrolü gerektirir. Tüm bunları işlemlerinizin en başından en sonuna kadar gerçekleştirmeniz önemlidir. Piyasada oluşan dalgalı fiyatlarda nasıl hareket edeceği, işlemlerini nasıl gerçekleştirmesi gerektiği ve analiz yöntemlerini nasıl kullanılacağı konusunda eğitimlere ihtiyaç vardır. Bilgiler sonucunda deneyimler ortaya çıkar ve deneyim kazandıkça piyasada doğru yatırım yapmayı öğrenirsiniz. Bilgi sahibi olmak için alabileceğiniz çok seçenekli eğitimler mevcuttur. Eğitimler sayesinde tüm bu konularda bilgilendirmelerinizi sağlayarak, piyasa içerisinde pozisyonlarınızı bilinçli olarak oluşturabilirsiniz.

Borsa Bilgilendirmesi için ‘Kitaplar’

Eğitim hayatımızın vazgeçilmezi olan kitaplar, borsa eğitimlerinde de önemli bir yer kaplıyor. Eğitimlerinizde okumayı seviyorsanız, okuyarak daha iyi anladığınızı düşünüyorsanız sizde borsa kitaplarından yararlanabilirsiniz. Borsa hakkında kitap yazan kişiler piyasanın uzmanlarıdır. Bu konularda eğitimler almış ve her aşaması ile ilgili tam bilgiye sahip kişilerdir. Bu sebeple yatırım uzmanlarının yazdığı kitapları tercih ederek borsa hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Bakın: Borsa Kitaplardan Öğrenilir mi?

Borsanın işleyişi, yatırım araçlarının bilgilendirilmesi, portföy oluşturma, gerekli mevzuatlar gibi konularda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Kurucu Başkanı Muharrem Karslı’nın yazdığı “Sermaye Piyasası, Borsa, Menkul Kıymetler” kitabını okuyabilirsiniz. Hisse senetleri ve acemi yatırımcılar üzerine hazırlanan “Borsada Kazanmak Mümkün mü” kitabı da Arman Asrafhi tarafından kaleme alınmıştır. Bu kitapta hisse senedi alım ve satım işlemlerinizde yavaş yavaş tecrübeler edinmenizi sağlayacaktır.

Bunların dışında da birçok uzmanın hazırladığı farklı kitaplar mevcuttur. Sizlerde bunların araştırmalarını yaparak sahip olduğunuzda, borsa hakkında bilgilerinizi artırabilirsiniz. Aynı zamanda piyasa içerisinde yatırım yapmış ve kazançlı çıkmış deneyimli yatırımcılarında anı niteliğinde kitapları vardır. Bu kitaplarda sizin pozisyonlarınızda çok yönlü düşünmenize ve kararlarınızın oluşturulmasında yardımcı olur. Bu tarz kitapları da eğitim kitaplarınızın yanında bulundurmanız daha güzel olur.

Borsa Bilgilendirmesi için ‘Seminerler ve Webinar’

Zaman geçtikçe artış gösteren seminer sayısı, artık aklımıza gelebilecek her konuda verilebilmektedir. Seminerlerin katılımları da oldukça fazladır. Seminerler insanları bir araya getirir ve eğitim aldığınız konu hakkında uzman olmuş farklı kişilerle tanışmanıza olanak sağlar. Bu durumda insanları teşvik eder. Borsa hakkında da birçok seminer verilmektedir. Seminerler, borsanın uzmanları tarafından verilir ve karşılıklı eğitim olduğu için soru – cevap şeklinde gerçekleşmektedir.

Tavsiye İçerik: Borsada Portföy Nasıl Oluşturulur?

Seminerlere katıldığınızda hem eğitim almış olursunuz hem de farklı kişilerin yorumlarını bir arada görmüş olursunuz. Birde aklınıza takılan soruların cevabını alarak, piyasa hakkında net bilgilerle seminerden ayrılmış olursunuz. Bu sebepten dolayı seminerler oldukça tercih edilir bir eğitim yöntemidir. Sizlerde internet üzerinden araştırmalar yaparak, gerekli vakti ayırabildiğiniz sürece, çeşitli borsa seminerlerine katılım sağlayabilirsiniz.

Eğer seminerlere katılım için bir vaktiniz yoksa ama yinede katılım sağlamak istiyorsanız, webinar eğitimleri sizin için bir alternatiftir. Seminer mantığıyla aynıdır ama internet üzerinden gerçekleşir. Bunun içinde sizin herhangi bir yere fiziken katılmanıza gerek kalmaz. Webinar eğitimi almak istediğiniz belli gün ve saatte internet bağlantınızın olması yeterlidir. İstediğiniz yerde, istediğiniz şekilde dinleyebilir, soru sorabilir ve katılım sağlayabilirsiniz. Bu sayede de vakti olmayan yatırımcılarda, seminer tadında eğitimlerini gerçekleştirebilirler.

Borsa Bilgilendirmesi için ‘İnternet Makaleleri ve Online Videolar’

Hayatımızın her alanında olan internet, artık vazgeçilmezimiz olmuştur. Aklınıza gelebilecek her türlü şeye internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Buna eğitimlerde dahildir. Borsa eğitimleri içinde internet üzerinde yazılmış, çizilmiş ,hazırlanmış birçok makale ve videolar mevcuttur. En kolay ulaşılan bu eğitim yönteminde çeşitli araştırmalar yaparak bilgilendirmelere sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda izleyeceğiniz borsa eğitim videoları da, görsel olarak hem hafızanızda daha kalıcı olarak işlemlerinizi doğru yapmanıza yardımcı olur.

Videolarda özellikle analiz yöntemlerini daha rahat öğrenebilirsiniz. Analiz yöntemleri borsa işlemleri için yüksek öneme sahiptir. Bu sebeple eğitimlerinizin hangisinde olursa olsun bu konulara önem vermeniz ve işlemlerinizde mutlaka kullanmalısınız. Böylelikle hem eğitimleriniz işe yaramış olur hem de siz kazançlı işlemler yapabilirsiniz. Temel analiz konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız tıklayın!

Borsa Bilgilendirmesi için ‘Borsa Okulu’

Ülkemizde çok yeni olan borsa okulu da başarılı işlemlere imza atmıştır. Borsa okuluna katılımlar daha çok vakti olan insanlar için geçerlidir. Fakat eğitim seçeneklerine ve hizmetlerine baktığımızda bir yatırımcı için oldukça değerlidir. Borsanın her ayrıntısını ince ince işleyerek, deneyim sağlamalarına yarayan örnekler yapılmaktadır. Bu durumda borsada yatırım yapmak isteyen kişilerin, eğitimlerine önemli bir katkısı olmaktadır. Eğer vaktiniz varsa bu okula katılmanızı öneririz.

Borsa Bilgilendirmesi için ‘Demo Hesap Uygulaması’

Borsa deneyimlerin öneminden bahsetmiştik. İşte demo hesap uygulaması deneyim kazanmanız için mükemmel bir fırsattır. Çünkü demo hesap uygulamasında, borsada yapabileceğiniz işlemlerin hepsini yapabilirsiniz. Ayrıca işlemlerinizi gerçek piyasa içerisinde gibi aynı koşullarla yani fiyatlarla gerçekleştirirsiniz. Tek fark sanal para kullanırsınız. Sanal para kullanımı da riskinizin olmadığı bu yüzden rahat rahat işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz anlamına gelir.

Önerilen İçerik: Borsada Kazanmanın Püf Noktaları

Demo hesap uygulamasında işlemlerinizi gerçekleştirmek için sıfır bilgisizde olabilirsiniz. Burada işlemleri yaptıkça öğrenebilirsiniz. Ama aldığınız eğitimleri bu hesap üzerinde kullanmanız en doğru olanıdır. Çünkü gerçek piyasa koşullarında kendinizi sınamış olursunuz ve işlemlerinizdeki başarılarınızı risksiz olarak ölçmüş olursunuz. Aynı zamanda da tecrübeler edinirsiniz. Sonrasında gerçek hesaba geçerek, burada edindiğiniz deneyimleri kullanarak işlemlere başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir