Borsada Kar Edilmesi için Yapılması Gerekenler

Borsanın kazandıran özelliği, kaybeden yatırımcılar yüzünden arka planda kalmış ve kumar olarak görülmesine neden olmuştur. Nedense kazanan yatırımcılar sessizce işlemlerini sürdürürken, kaybeden yatırımcılar önüne gelen her yerde piyasa hakkında ki olumsuz düşüncelerini belirtmektedirler. Durum böyle olunca toplumda oluşan genel düşünce ‘borsaya giren herkes kaybeder, sakın girmeyin’ şeklini almıştır. Aslında bakıldığında borsa hakkında şekillenen bu düşüncenin yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü borsada kaybetmek çok kolaydır. Kazanmak ise biraz meşakkatlidir.

Borsada yapılan işlemlerde bu uğraşı yapmak istemeyen ve gelişigüzel alım ve satımlara başlayan yatırımcılar, doğal olarak kaybetmişlerdir. Bu yatırımcılar piyasada oyun oynar gibi davranırlar ve ticaret yaptıklarının farkında değildirler. Kazanan yatırımcılar ise borsa hakkında bilgilerini ve deneyimlerini çok iyi yöneten kişilerdir. Yapmaları gereken her şey hakkında fikirleri vardır ve işlemleriniz plan çerçevesinde oluştururlar. “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu” bu konuda dikkate alabileceğiniz en güzel sözdür. Kaybedenler bilgisizlikleri, kazananlar ise bilgileriyle ayrılırlar. Bu durum karşısında kazananlardan olmak ve kar elde etmek için yapmanız gerekenler nelermiş bakalım.

Temel Olarak ‘Borsa Nedir’ Bilgisini Edinmek

Borsada yatırım yaparken, kazançlarınızı oluşturmanın öncelikli kuralı piyasayı bilmektir. Piyasada alış ve satışlar nasıl oluyor, işlem saatleri nelerdir, pozisyonları oluştururken ne gibi seçenekler kullanabilirsiniz öğrenmelisiniz. Borsanın temel kuralları hakkında bilgi edinmelisiniz. Bilgilerinizi edinmek ise günümüzde oldukça kolaydır. İnternetin sağladığı eğitimler sayesinde, borsa bilginizi hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Eğitimlerde öğrenmeniz gereken sadece borsa nedir, nasıl oynanır bilgisi değildir. Aynı zamanda işlemlerinizde kullanacağınız analiz yöntemlerini de öğrenmelisiniz. Çünkü analiz yöntemleri olmadığı sürece yatırım araçlarının fiyatları hakkında bilginiz olmaz ve pozisyonlarınızı yanlış oluşturabilirsiniz.

Borsada yatırımlar fiziki olmayan alım ve satım işlemleri ile gerçekleşmektedir. Bu durum bir aracı kurum ile anlaşarak, hesap açmanızla mümkündür. İnternet üzerinden, aracı kurumların sunduğu platformlar ile yapılan anlık alım ve satım işlemleri ise kısa vadeli yatırımları mümkün kılmıştır. Fakat bu yatırımların yapılması için borsa hakkında bilgi ve deneyiminizin sağlam olması gereklidir. Piyasada yeni yatırımcıysanız ya da bilgi düzeyinizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız, kısa vadeli işlemler yerine uzun vadeli yatırımlar gerçekleştirmeniz daha mantıklıdır. Kısa vadede yüksek volatilitede olan piyasa, uzun vadede genelde dengeye gelmektedir.

Borsa bilgisi edinmek yerine başkalarının görüşlerini kullanarak yatırım yapmak da piyasada gerçekleştirilen büyük hatalardan biridir. Aldığınız tüyolar ya da stratejiler, sizin yatırım planlarınızla uyuşmayabilir. Bu durum karşısında yanlış alım ve satımlar yaparak, kayıplar ile karşılaşırsınız. Bunun yerine borsa bilgisi edinmek için nereye başvurmalı öğrenmelisiniz. Seçenekleriniz ise borsa hakkında yazılmış kitaplar okuma, eğitim videoları izleme, seminerlere katılma ve farklı uzmanların görüşlerinden esinlenme şeklinde olabilir. Böylelikle borsa bilginizi tamamlayabilir ve stratejilerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Yatırım Araçlarının Aşağı ve Yukarı Hareketlerinin Nedenlerinin Araştırılması

Borsada yatırım araçları kısa vadede anlık değişimler gösterir. Bu değişimleri yorumlayabilmeniz ise eğitimlerde öğrendiğiniz analiz yöntemlerini doğru uygulamanızla mümkündür. Öncelikle borsada size çeşitli bilgileri veren grafiklerin, nasıl yorumlanacağını öğrenmelisiniz. Grafikler üzerinden piyasa koşulları çerçevesinde yorumlar yaparak, piyasanın trend yönü hakkında fikir sahibi olursunuz. Alım ve satımlarınız için trend noktalar oldukça önemlidir.

Borsada destek ve direnç noktaları hakkında tahminler yapmanız, bu sayede kademeli alımlar gerçekleştirmeniz gereklidir. Ayrıca borsada bulunan stoploss kavramını kullanmanız da önerilir. Fakat bu kavramın nasıl kullanılacağını bilmeniz önemlidir. Borsada işlemlerinizi yaparken yaşanan yoğun stres, duygular, psikolojik durumlar kontrol altına alınmalıdır. Eğer bunların kontrolünü sağlayabiliyor ve işlemlerinizde plan oluşturabiliyorsanız, stoploss kavramını daha rahat yerine getirirsiniz. Çünkü nerede durmanız gerektiğini daha iyi idrak edersiniz ve zarar limitinizi bilerek işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

Yatırım araçlarının fiyatlarında meydana gelen anlık değişimlerde piyasada hangi havanın hâkim olduğunun da farkına varmalısınız. Yani ayı piyasası mı yoksa boğa piyasası mı bilmelisiniz. Çünkü ayı piyasasının hâkim olduğu piyasada, fiyatların düşüş yaşayacağı anlamına gelir. Boğa piyasasında ise fiyatlar yukarı yönlü seyir izler. Bütün durumların anlaşılması ise teknik ve temel analiz yöntemlerini kullanmanızdaki başarınızla mümkündür.

Doğru Yatırım Araçları Seçmek

Borsada işlemlerinizde başarı sağlamanın temel kurallarından biri de yatırım araçlarındaki seçiminizi doğru yapmanızdır. Ayrıca tek araç üzerine değil, portföy oluşturarak farklı farklı araçlara aynı anda yatırım yapmanız en doğrusudur. Borsada portföy nasıl oluşturulur öğrenerek, araçlarınıza karşı olan beklentilerinizi belirlemeniz gereklidir. Beklentilerinizi karşılayacak yatırım araçlarını da seçerek üzerinde stratejilerinize karar vermelisiniz.

Stratejilerinizde neler yapmak istediğiniz önemlidir. Yani anlık olarak alım ve satımlar mı yapacaksınız yoksa uzun vadeli yatırımlar mı gerçekleştireceksiniz karar vermelisiniz. Belirlediğiniz stratejilerinize göre planlar oluşturur ve yatırım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Borsa işlem stratejileri nelerdir öğrenmeniz, bu bağlamda önemlidir. Bu sayede başkalarının tüyoları yerine kendi düşüncelerinizi oluşturmak için uzmanların takiplerini gerçekleştirirsiniz. Farklı farklı uzmanlar takip etmek, sizin yatırımlarınızı değişik düşünceler üzerine kurmanızı ve pozisyonlarınızı ona göre oluşturmanızı sağlar.

Ulus ve Uluslararası Piyasaların Takibi

Borsada yatırım araçlarının fiyatlarında yaşanan değişimleri ön görebilmek ve yatırımlarınızın durumu hakkında fikir sahibi olmak için takibinizi kesinlikle bırakmamalısınız. Ayrıca günümüzde borsayı takip etmek hiç zor değildir. İnternetin sağlamış olduğu bilgiye hızlı ulaşma sayesinde, dünyanın öbür ucundaki borsa ya da ülke durumu hakkında anında haberdar olabilirsiniz. Bilgisayar başında, telefonunuzla, tabletinizle ya da televizyonlarınızla her türlü bilgiyi edinebilir ve istediğiniz yerde yaşanan gelişmeler hakkında fikir sahibi olursunuz. Böylelikle borsada ne zaman alım ve satım yapacağınızın kararını daha doğru verirsiniz.

Borsayı takip ettiğiniz sitelerin güvenilirliği konusunda eminseniz eğer ulaştığınız bilgilerde doğru olacaktır. Borsa İstanbul bağlantılı olan güvenilir internet sitelerinden rahatlıkla takipler yapabilirsiniz. Takiplerinizi sadece fiyatların ne olduğu konusunda değil, ulus ve uluslararası düzeyde de yapmanız önemlidir. Global olarak yaşanan gelişmeler, yatırım araçlarının fiyatları üzerinde dolaylı ya da doğrudan etki sağlamaktadır. Bu sebeple günlük olarak haberleri incelemeniz ve global düzeyde yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasal değişimlerden haberdar olmanız önemlidir.

Ulusal ve uluslararası düzeyde yaptığınız araştırmalarınız üzerinden analizlerinizi kolaylıkla uygulayabilir ve yatırım aracınızın fiyatlarının nerelere geleceği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Sonuç olarak yatırımlarınızın planlar çerçevesinde ilerleyip ilerlemediği ile ilgili ön görünüz olur ve gerektiği takdirde müdahalelerinizi gerçekleştirirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir